| andrutzik a întrebat:

Credeti ca o mama nu-si poate iubi prima fiica?

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cum ai ajuns la aceasta concluzie? O mama isi iubeste toti copiii, desi nu toate mamele stiu s-o arate.
Esti iubita. Nu trebuie sa ai dubii.

| mgtow a răspuns:

Aia nu e considerata mama ci un animal care nu isi doreste acel pui si il lasa abandonat.

| alessia5158 a răspuns:

Daca este o mama denaturata, nu va iubi nici pe primul, nici pe al doilea, nici pe al "n-lea"copil, indiferent de sex!

| Klepto a răspuns:

Da, este posibil ca o mama sa nu-si iubeasca prima fiica.
Poate acea mama avea visuri mari si intre timp a ramas insarcinata si acel copil i-ar fi stricat planurile (facultate, specializari, job etc).
Un copil este o responsabilitate mare si necesita sacrificii.
Numai acea mama stie ce sacrificii a facut pentru acel copil.
Numai mamele stiu cate au sacrificat pentru copiii lor...
Dragostea ar trebui sa primeze peste orice ca pana la urma este copilul tau dar multe femei sunt frustrate cand vad pe altele ca au reusit, unde ar fi putut reusit si ele doar daca n-ar fi avut acel copil.
In acel copil, o mama ar putea sa vada in acel copil toate dezamagirile si ce ia "furat" acel copil involuntar.
Nu ar fi normal sa vada asa ceva dar se intampla si acel copil poate fi un catalizator pentru niste amintiri neplacute sau un memento pentru vestita intrebare "Ce ar fi fost daca nu as fi avut acest copil?"
Multe mame si-au sacrificat viitorul pentru copiii lor dar dragostea neconditionata din partea copiiilor a fost mai mult decat de ajuns ca ele sa fie multumite si mandre de alegerea facuta.
Nu este normal ca o mama sa nu isi iubeasca ORICE copil nu primul sau al doilea dar mai sunt si exceptii.
Cine stie ce simte acea mama sau motivele pentru care nu mai simte afectiune fata de fiica ei.

| Simona a răspuns:

Nu cred ca o mama in adevaratul sens al cuvantului poate face asta!

Numai bine!

:*

| eduardd a răspuns:

Exista si la oameni cat si la animale unele fiinte(mame) care au un instinct matern foarte scazut sau deloc.Sunt bolnave.

| eduardd a răspuns:

Exista atat intre oameni cat si la animale, unele fiinte(mame) au un instinct matern scazut sau deloc.Sunt bolnave.

| Anonim_4998 a răspuns:

Eu sunt mama a doi copii 21 si 22 de ani si-i iubesc ca pe lumina ochilor mei. Aveam 19 ani cand am devenit prima oara mama.Eram un copil care a crescut 2 copii.Ei sunt tot ce am mai scump pe lumea asta.Din punctul meu de vedere o mama care nu-si iubeste copilul nu se poate numi mama.

| alexutza003 a răspuns:

O mama intotdeauna isi iubeste copiii asta exceptand acele inconstiente care fac sex neprotejat nasc un copil si il abandodeaza desi cred ca si acele femei au sentimente pentru copilasi lor, poate cateodata mai ales daca are mai multi copii are mai mult grija de cei mici pentru ca cei mici au mai multe nevoi si considera ca cei mai se pot descurca cu mai putin ajutor din partea ei insa asta nu inseamna nu ii iubeste la fel de mult si pe cei mai marihappy

| Optimus7 a răspuns:

Da. Am vazut multe astfel de persoane care si-au abdonat copii. Sau la inceput nu dar cu timpul prind drag de copii lor.

| Cătălina a răspuns:

In nicun caz.

| ynna93 a răspuns:

Aaa.cum sa nu`si iubeasca prima fiica? nu cred ca se poate asa ceva.atunci de ce mai face copilu` daca nu o iubeste?

| Biu a răspuns:

O mama isi iubeste toti copii. Poate doar cand cel de-al doilea copil este mai mic il rasfata mai mult pe el decat pe primul dar asta nu inseamna ca nu-i iubeste pe amandoi in mod egal.

| Asyul95 a răspuns:

Ba de ce nu? prima fiica e o minune pentru ea. pentru ca e prima fiica pe care a avut-o.Toate mamicile se bucura de un copil si ma gandesc ca este cel mai bun lucru sau important din lume.
Ceautongue

| andrutzik explică:

Problema mea este alta mama mea a raamas insarcinata cu mine prima data si asa cum au zis cativa dintre voi i am stricat planurile dar cand eram mica mai mereu ma iubea ma dragalea ca orice copil dar de cand a nascut o pe sora mea(are alt tata ea spune prieteilor doar despre ea ii face poze doar ei (poate nu o sa ma credeti dar n-are nici o poza cu mine) si a devenit mai distanta
mereu a crezt ca ma ointeleg mai bine cu matusa mea sora ei si e adevarat ca eu seman cu matusa mea impresionant de mult si mi e greu sa zic asta dar simt ca EU O IUBESC MAI MULT PE MATUSA MEA si simt ca si mama mea o iubeste mai mult pe cealalta fiica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. se poate intampla asa ceva.

| MyNameIsNotImportant a răspuns:

Normal ca se poate. mai ales daca mi face un copil ii a acorda lui mai multa atentie si pe fata cea mare o va neglija

| frumusikasuper1000322 a răspuns:

Cum sa nu si-o iubeasca. Orice mama isi iubeste copilul.Eu am vazaut niste poze cu una care a facut un copil cu cap de extraterestru.Pe ala nu la iubit si la omorat.

E advarat!

| melanya a răspuns:

O mama isi poate IUBI prima fiica la fel de mult ca pe ceilalti copii daca ii are. Cred ca mama ta te iubeste, indiferent de ce s-a intamplat.

| Lory_8806 a răspuns:

Nu sunt de acord mama si prima fica si a doua fica o iubeste, deoarece sunt copii eii...

| anaconda_9795 a răspuns:

Pi hai sa o luam logic andreea.nu era nevoie nici sa postezi pi acest site intrebarea nici macar sa ceri sfatul altcuiva.normal era sa ma intrebi pi mine, daca te iubesc sau nu? ca eu sunt mama ta nu? la fel as fi putut posta si eu intrebarea daca ar fi normal ca tu sa vrb si sa o iubesti atat de mult cu matusa ta? nu? nu ar fi ca nu te iubesc sau ca mi-ai incurcat planurile ca tu trebuie sa stii mai bine ca oricine ca nu este asa! iti inteleg varsta si comportamentul tocmai pentru ca te iubesc doar ca surioara ta nu are decat 3 ani si 10 luni! iar tu 12! deci este mai mult ca normal sa fiu mai atenta cu ea.iar asta nu o spun doar eu ci mai toata lumea! pup

| sTeFaN_9796 a răspuns:

Asta depinde de mame big grin