| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca poate exista o prietenie adevarata intre o fata si un baiat, fara ca aceasta sa duca la ceva mai mult? Care este motivul pentru care un baiat nu poate avea o prietena foarte buna decat daca ii este iubita? Sper ca m-am exprimat clar. Astept opinii. happy

15 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Se poate dar în cazuri foarte rare.
Eu am avut o prietenă foarte bună cu care nu am fost niciodată implicat sentimental. Însă, cu toate acestea, am făcut-o odată doar pentru că dorinţa hormonală a ei era mult prea mare.
Nu ne-a afectat în niciun fel şi nu am fost şi nu vom fi niciodată împreună. Am făcut-o atunci, ne-am descărcat şi apoi am mers mai departe.
Acesta a fost cazul meu dar se poate însă e o posibilitate redusă.
Şi nu e vorba de tâmpenii precum "nu se vrea". Nu există. Pur şi simplu se atrag şi atât.

| Anca a răspuns:

Da exista. Atunci cand fata nu este atrasa de acel baiat!
Pt ca, barbatii de cele mai multe ori ajung sa-si doreasca ceva de la cea mai buna prietena a lor.
Daca fata nu simte altceva decat prietenie, se poate.
Fetele delimiteaza mai bine dragostea de prietenie.
Barbatii le amesteca!
Eu am f multi prieteni baieti! Majoritatea de fapt sunt baieti.
Ne intelegem bine si nu s-a pus problema de o relatie.
Cand am observat ca dau semnale, le-am taiat craca si au inteles.

April
| April a răspuns:

Nu exista.Char daca cei doi nu vor ajunge niciodata in acelasi pat, inima tanjeste si traiesti permanent in stare de dor. Un dor fara satiu e o iubire platonica...

| Lorelai a răspuns:

Da poate exista o prietenie intre o fata si un baiat, in viziunea fetei o prietenie adevarata si atat si in viziunea baiatului o prietenie care spera sa duca la mai multbig grin

| silver19 a răspuns:

Pai se poate, eu de ex am o prietena f buna cu care ma cunosteam perfect si dintr-o gluma sa zicem am fost impreuna foarte putin timp si mi s-a parut cam ciudat fiindca nu mai eram ca inainte CLAR si ne-am dat seama imediat ca nu are cum sa mearga mai ales ca ne cunoastem perfect si acum e totul ok suntem ca un frate si o sorawinking dupa parerea mea nu e bine sa te cuplezi cu cel mai bun prieten, mai bine ramaneti asa...decat niste saruturi mai bine o prieteniewinking

| anonimyus a răspuns:

Nu e adevarat sunt baiat si am 3 prietene foarte bune si adevarate si nu sunt iubite.sunt uni baieti care se inteleg mai bine cu fete decat cu baietii in cazul meu ma inteleg bine si cu fetele si cu baieti depinde de caz si de loc. de ex in clasa la scoala suntem 8 baieti si 20 de fete si ma inteleg mai bine cu fetele si am 2 colege super bune care imi sunt prietene cu baieti din clasa nu am ce vorbi... sper sa fii fost destul de explicit

| Deea :x a răspuns:

Nu ai cum sa separi prietenia de sentimente. De fapt ordinea este:emotie-sentiment-pasiune. Lucrurile se dezvolta mai repede sau mai incet. Depinde de cei doi. Prin termenul de EMOTIE vom denumi stari ca mania sau furia, spaima sau frica, bucuria si tristetea, adica acele stari care se caracterizeaza prin intensitate mare si durata scurta, stari zguduitoare.
Atunci cand vorbim de SENTIMENTE - termenul se potriveste pentru stari moderate ca intensitate cu o durata relativ lunga ca placerea, neplacerea, iubirea, ura, mandria, umilinta, recunostinta.
Prin PASIUNE intelegem impulsurile care devin dominante si persistente in absenta stimulului.
Dragostea este clasificata de catre anumiti invidizi astfel:
1. iubire-pasiune
2. iubire - savoare, pofta, plac
3. iubirea fizica
4. vanitate
Eu am cred ca trebuie sa fii tare pe faza in momentul in care esti intr-o relatie amicala cu sexul opus pentru ca lucrurile se dezvolta treptat - am trecut si eu pe-acolo! Trebuie sa-ti impui limite si sa incerci sa le respecti. Trebuie sa-i iubesti pe cei din jurul tau cu dragostea agape, eros, filio - dragostea frateasca, storge - dragostea de mama si trebuie sa stii cand si cum.

| pappy18 a răspuns:

Pentru ca atunci cand acea persoana ti`e iubita esti legat sentimental de ea si ii spui orice ai uh pe suflet spui reciprok... se poate sa ai si o prietenie buna cu cineva dar atunci eu cred ca nu sunt asa sinceri adica nu isi spun toate secretele...

| mm_2126 a răspuns:

Poate exista o prietenie adevarat intre un baiat si o fata (cel putin la mine s-a putut)adica eu am ajuns sal iubesc pe acel baiat(pentru ca ieseam mereu impreuna la film la pizza), dar a fost ceva trecator, apoi el s-a indragostit de mine(am fost o perioada impreuna, pana cand am spus amn2 stop, adica ne intelegeam mult mai bine cand eram doar prieteni si am decis sa ramanem doar prieteni)
Acum suntem cei mai buni prieteni, impartasim aproape totul cu bune si cu rele si suntem alaturi unul de altul, e super

Sper ca te-am ajutat, sa stii ca se poate lega o prietenie foarte frumoasa intre un baiat si o fata. Poate dai si fundita :* si daca vrei sa mai discutam lasa-mi id tau intr-un mesaj

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai... da se poate. cei doi se vor purta ca si niste frati. se vor intelege bine, se vor cunoaste.mult mai bine dar aici intervine problema, odata ce cunosti ff bine o persoana si iti place cum reactioneaza, cum vb, cum explica, in prima faza o placi ca o amica (sora, frate), amic, dar intervine in a2a faza si atractia.deci este greu dar nu imposibil.desi exista cazuri in care cei mai buni prieteni au devenit iubiti. care e motivu? pai nu stiu. baietii is niste vanatori, niste nesimtiti,,laughinglaughinglaughing glumesc. e atractie. masculin-feminin. puncte puncte,, nu stiu scuze daca nu,,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca treceti peste raportul de seductie se poate. Altfel tot la pat sfarsiti. Cu mai mult sau mai putin succes...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate. nu se vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se poate pentru ca, nu ti-a spus nimeni, avem sexul implementat undeva in creer si chiar daca tu vrei o prietenie care sa nu includa sexul, in mod sigur ea nu gindeste la fel.Altfel spus care ar fi motivatia? Pierdere de timp? Eu exclud asta de prima data cind e vorba de o prietenie "curata"intre un barbat si o femeie doar cu exceptia unui calugar sau a unei maicute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am un amic f bun de ani de zile si niciodata nu a existat vreun moment in care sa n dorim sa fim mai mult de atat. Cred, sunt convinsa chiar ca exista prietenie intre un baiat si o fata fara alte implicatiihappy

| turquoisev a răspuns:

La un moment dat in prietenia lor ori fata l-a placut pe baiat ori vice-versa, poate niciodata in acelasi timp, dar eu consider ca poate exista prietenie intre o fata si un baiat.