| Florentina_Mariana_1996 a întrebat:

Credeți că un bărbat ar accepta o femeie cu un copil din prima căsătorie sau nu și daca da de ce

Răspuns Câştigător
| Kogaion a răspuns:

Eu iti spun sigur, nu mai sunt astfel de retineri in ziua de azi, doar la mine in oras stiu eu de 5 astfel de relatii. Nu e ideea ca vei creste copilul altuia pentru ca in fond, acel copil iti va fi recunoscator pentru ce ai facut pentru el si daca iubesti persoana de langa tine nu cred ca mori daca il intreti si pe el.

40 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Am cunoscut cazuri in care au fost femei si cu doi sau trei copii si au fost acceptate. Iubirea trece peste asta. Sunt probleme mai grave decat atit pentru a face iubirea imposibila, asta nu este insa un impediment. Cazul cel mai fericit ar fi ca femeia sa gaseasca un barbat aflat in aceeasi situatie ca ea, singur cu un copil. Asa a fost sora mea, si a gasit un barbat cu un copil, si au stat 15 ani impreuna. Eu unul as accepta, viata este dura uneori, si fiecare merita o sansa in plus. Deci speranta trebuie sa moara ultima!

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt barbati care-si cauta partenera maturizata, cu experienta de viata.
Daca se intelege bine cu femeia dar si cu copilul, atunci va putea fi o casnicie fericita, de multe ori chiar mai stabila decat cu o femeie fara experienta de viata, doar ca "arata bine".

Bula
| Bula a răspuns:

Daca vine vorba, sa cresti copilul altuia...
Am citit despre un studiu (secret? ) la nivel ONU, in care se mentiona ceva surprinzator: unul din patru (adica un sfert) din populatia Globului NU stie corect cine este tatal lui biologic!
Prima data nu mi-a venit sa cred, dar, analizand mai in profunzime, tind sa le dau dreptate.

De multe ori nici mamele nu stiu exact cine este tatal copilului. Cum sa stie atunci tatii?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai copil?

| Florentina_Mariana_1996 explică (pentru CristiDinBucuresti):

De ce întrebi?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Florentina_Mariana_1996):

Eram curios, dar va cer scuze daca v am deranjat.

| RAY a răspuns:

Eu nu as accepta sa cresc copilul altuia dar prost sunt multi pe lumea asta pentru sex cresc si copilul altuia

| Daniel9988 a răspuns (pentru RAY):

Eu am fost crescut de un alt barbat decat cel care imi e tata biologic.Mi-a oferit o educatie aleasa, este un om foarte bun caruia nu am ce sa ii reprosez.Sunt barbati care nu pot avea copii din cauze medicale si accepta o femeie care are deja unul.Si sa stii ca nu trebuie sa fii prost. Daca ii e simpatic copilul femeii respective, de ce sa nu il,, adopte''?

| Daniel9988 a răspuns (pentru RAY):

In niciun caz nu l-as da la stat.E sange din sangele meu, cum sa fac asta? Daca ma gaseste copilul peste 20 de ani eu cum sa apar in fata lui? Daca as fi femeie, mai bine raman fara un barbat langa mine decat fara copilul meu.

| Violleta2022 a răspuns:

In 90% din cazuri nu, din cauza mentalitatii limitate si din cauza influentei societatii.

| Drimmero a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e vorba de mentalitate limitata sau de influente,,, chiar nu ar fi placut sa cresti copilul altuia, te-ai considera un s,, c,, l,, a,, v daca faci asta, e un orogliu de aparat la mijloc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Drimmero):

Ba este! Pentru ca sunt oameni care accepta sa infieze, ganduindu-se la un sufletel caruia vor sa-i dea o sansa.

Cat priveste orgoliul pe care-l mentionezi, este tot din cauza limitarii intelectuale, care nu-i permite barbatului sa vada mai incolo de pragul casei lui.
Cu ce-i vinovat un sufletel, de ce nu ai vrea sa-l ai in preajma mai ales daca ii iubesti mama? Orgoliul ala de care spui, este prostie!

Sunt studii care spun ca, este posibil ca copilul nr.2, 3 si peste
nu sunt copii aceluiasi barbat sau ai sotului.
Dupa tine, este ok daca sotul nu stie ca copii lui, sunt toti ai lui?
Atata vreme cat nu stie, probabil ca orgoliul lui nu sufera.

| Drimmero a răspuns (pentru Violleta2022):

Pe ce baza sunt studiile alea facute? Daca exista si femei care inseala asta nu inseamna ca toate fac la fel,, acele studii sunt doar pronosticuri, nicidecum ceva care sa fie 100% cu realitatea,acele 'studii' arata ca doar ar fi posibil,nu ca s-ar si aplica, dar asta e alta mancare de peste.
Foarte bine pentru cei care infieaza si au grija,, ii stimez.
Eu aici am vorbit la modu' general, chiar nu poti accepta de cele mai multe ori ca acel copil nu e bucatica din tine, copilul nu are nicio vina.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Drimmero):

Am sa caut...am citit undeva doar.
Si am spus ca articolul respectiv mentiona ca "este posibil" nu ca este sigur. Deci, nu toate femeile inseala, da, este adevarat!

Chestia cu orgliul spun ca este "limitare intelectuala" din aclesi motiv pentru care oirgoliul masculin nu permite barbatilor sa accepte ideea ca viitoare lui sotie nu mai este virgina, ca a mai avut si alti barbati inainte lui, desii, el nu este virgin.
Atunci, cu orgoliul feminin cum ramane?
De ce, cel care cere virginitate nu ofera virginitate?
Iti spun eu: din cauza limitarii intelectuale care-l domina pe barbat (sau femeie, dupa caz).

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru Violleta2022):

Superb

| Violleta2022 a răspuns:

Am sa va spun o poveste reala si foarte trista care va va arata ca sunt si barbati mai puternici decat va imaginati, cu inima si fara prostia aia masculina, numita orgoliu!

Acum 3 ani mi-am pierdut prietena din copilarie, de cancer la creier... a suferit mult si intr-un final, a pierdut batalia cu nemilosul cancer, lasand in urma 2 copii si 1 sot, care era al doilea sot, nu tatal copiilor ei.
Povestea incepe cu ani in urma, cand prietena asta are socul vietii ei, cand sotul ii comunica ca o paraseste pentru o alta femeie. A renuntat usor si la copii, pentru ca cealalta nu avea copii si nu-si doreau o povara, deci prietena mea a ramas singura cu doi copilasi.
La cativa ani dupa divort, cand fetita avea 12 ani si baitelul 5 ani, a cunoscut un alt barbat, un om painea lui dumnezue care a vrut-o asa cum era, si in plus cu tot cu copilasi. Nu i-a infiiat, dar i-a crescut cu dragoste de tata, asa cum ar fi facut-o daca erau ai lui.
Acum 3 ani, prietena mea a murit, iar copilasii sunt si astazi crescuti de sotul mamei lor, care nu s-a mai recasatorit de dragul copilasilor si din dragoste pentru femeia pe care a iubit-o atata. Fata este studenta la medicina, iar baiatul este inca la scoala. Fata a primit cadou la majoratul ei, o masina BMW de la tatal vitreg, care continua sa-i suporte financiar si cu dragoste, atat pe fata cat si pe baiat. Copii inca locuiesc cu tatal vitreg si-l iubesc mai mult decta pe tatal lor natural.
A promis pe pat de moarte, ca copilasii astia vor avea un tata si nu vor ramane niciodata pe drumuri si, se tine de cuvant.

Totusi, acest barbat nu este tatal copiilor, ce-l detemina sa stea si sa creasca copii altuia?
Unde este orgoliul ala de care vorbiti aici?

| Drimmero a răspuns:

Habar nu am, mie nu mi-ar surade ideea, dar in fine.

| T0T a răspuns:

Eu mai mult aș tinde să nu deși pot fi situații deosebite.

| minrest a răspuns:

De ce sa nu accepte. Cunosti copilul, iti place si vrei sa il ajuti. E o prostie sa nu vrei sa cresti copilul altuia, toti ceilalti oameni care nu iti sunt frati sunt copiii altora. Dar. Uite ce mi-a propus una, demult. Sau o iau cu copil, dar cu mine sa nu faca copiii. Si jigodie, si mioapa, nu isi dadea seama ca nu ar fi tinut casnicia. Am refuzat, normal. Daca copilul e prea mare, nu accepta noul tata. Cat de mare exact, e greu de spus. Pana in cinci ani, nu sunt probleme. Sa lasi copilul la orfelinat, sa fie batut si abuzat sexual, sa nu poata sa invete, e ca si cum l-ai omora. Cred ca o femeie, daca e luata cu un copil, trebuie sa aprecieze ce face barbatul pentru ea, ce sarcina enorma accepta el de bunavoie, si sa il ajute. Statistic vorbind, in general cei ce fac asta iau plasa.

| SG1995 a răspuns:

Nu știu de altul, dar dacă ar fi cazul meu eu așa văd lucrurile:
Dacă am o relație cu femeia respectivă, și lucrurile sunt serioase, atunci cât că e născut din materialul genetic al altuia, aș accepta acel copil ca un fiu vitreg.

| gemeni6226 a răspuns:

Daca o iubeste sigur ca o accepta cu copil cu tot.Eu am o prietena care a divortat el a luat-o cu copil cu tot si mai au impreuna un copil.La fel e si verisoara mea.Sunt cazuri destule de acest fel.

| xerxes1 a răspuns:

Un barbat adevarat nu are nicio problema sa accepte o femeie cu un copil.
Un limitat mental cu caracter de homo neanderthalensis s-ar putea sa nu reuseasca sa treaca peste.
Si este bine asa.
Ala nu este in stare sa-i creasca nici pe ai lui cum trebuie.

| minrest a răspuns (pentru xerxes1):

Ce stiti dumneavoastra despre Omul de Neanderthal, o fiinta din care nici macar nu se trage omul modern (decat in mica masura), ca sa va bateti joc in public de caracterul lui?

| peperonies a răspuns:

De ce ai vrea sa cresti copilul altuia?

| Florentina_Mariana_1996 explică (pentru peperonies):

Eu am pus o întrebare și îmi răspunzi cu alta am pus o simpla întrebare fiecare spune că egandestw și cum gândește în felul său nu e toată lumea la fel sau gandim cu totii la fel

| peperonies a răspuns (pentru Florentina_Mariana_1996):

Ok scuze.
o sa incerc sa reformulez fara "?".
niciun barbat cu jumatate de creier in cap sau mai mult ar creste copilul altuia.
ce cauti tu aici nu sunt raspunsuri, sunt raspunsuri pe care vrei sa le auzi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru peperonies):

Dar daca ti-a murit sotia si ai ramas cu 2 copilasi, inseamna ca nu mai ai dreptul la fericire si o alta relatie, pentru ca ai doi copii si femeia care te vrea, te vrea doar pe tine nu si pe copilasi. Tu ce ai face in cazul ala?
Te-ai considera o paria a societatii?
Cred ca ai o gandire foarte limitata, ca de se intampla sa ramai tata singur, ce te faci?
In capusorul tau, nici o femeie nu ar trebui sa creasca copii altei femei, nu?

| peperonies a răspuns (pentru Violleta2022):

"Dar daca ti-a murit sotia si ai ramas cu 2 copilasi, inseamna ca nu mai ai dreptul la fericire si o alta relatie"

Ce legatura are dreptul la fericire cu relatiile? Fericirea vine din interior si nu o sa ti-o aduca altcineva niciodata.

Avantajul in a fi barbat e ca barbatii imbatranesc ca vinul si femeile ca laptele. La 40 de ani e foarte usor sa gasesti o femeie calumea daca esti intretinut ca barbat. Ca femeie...
Jumate din casatorii sfarsesc in divort. Inseamna ca jumate din oamenii ex-casatoriti sunt paria ai societatii?
De se intampla sa ramai tata singur mergi inainte. Nu e sfarsitul lumii sa fii tata singur, sunt atatia.
Nici o femeie care se respecta nu ar creste copiii alteia. Din pacate femei care se respecta in ziua de azi...

| Violleta2022 a răspuns (pentru peperonies):

De fapt, o femeie care se respecta ar avea si mila sa creasca copii aleteia, ca nu-i greu deloc, dimpotriva, este in noi maternitatea si dragostea pentru copilasi.

| cristi202 a răspuns (pentru peperonies):

Https://trubadurprinavalon.wordpress.com/......40-de-ani/ - no comment!

Cit despre fericire, da, ea trebuie sa vina din interior, insa se stie ca oamenii cu relatii, inconjurati de prieteni, sunt ma fericiti, deci relatiile intretin fericirea. Caci, la urma urmei, ce poate fi mai frumos in lumea asta decat a iubi si a fi iubit?
"niciun barbat cu jumatate de creier in cap sau mai mult nu ar creste copilul altuia." Da. E perfect adevarat. Problema insa e ca nu iubim cu creierul. Nici mie, rational vorbind, daca stau sa ma gindesc acum, nu mi-ar conveni sa cresc copilul altuia. Dar, daca nu as fi insurat, si as da peste o femeie cu un copil care sa fie demna de dragostea mea, lucrurile s-ar schimba dramatic, as fi gata de dragul ei sa il accept si pe copil. Eu cred ca tu nu ai habar de ce inseamna compromisul in dragoste. Nimeni niciodata nu primeste exact ceea ce isi doreste atunci cand isi descopera partenera, si e o nebunie sa te astepti de la partener sa iti ofere tot ce ai vrea, sa iti implineasca toate asteptarile. Mereu apar compromisuri (o accepti in ciuda a..., pentru ca ea este...), care determina cuplurile sa mearga mai departe pana la casatorie in cazul in care compromisurile sunt mai mici, sau sa se desparta daca compromisurile necesare mentinerii relatiei sunt mai mari decat dragostea ce ii uneste. Copilul unei femei e desigur un compromis pe care il faci, unul mare, dar nu de netrecut. Femeia poate sa fie de treaba, si in acest caz sa fie mai OK decat daca ai lua una singura care sa stie doar sa iti toace bani, e doar un exemplu. Totul depinde de la caz la caz. Dar, in general, femeile ce au crescut un copil, stiu ce e viata, pentru ca nu le-a fost usor sa il creasca, si de aceea au capul pe umeri, ceea ce le poate da un avantaj fata de cele singure. Deci hai sa terminam cu prostiile ca e sfirsitul lumii daca o femeie se trezeste singura cu un copil.

| ShaOfHatred a răspuns:

Pai tata o acceptat-o pe mama, iar mama avea o fata din prima casatorie. Motivul: dragoste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce de lume 7âmpită pe-aici... Inclusiv autoarea întrebării. Zici că vorbiți de animale domestice, nu de ființe umane...

Răspuns utilizator avertizat
| Jrr_Klaudiu_1995 a răspuns:

Aca o iubeste sigur ca o accepta cu copil cu tot.Eu am o prietena care a divortat el a luat-o cu copil cu tot si mai au impreuna un copil.

| Florentina_Mariana_1996 explică:

Dacă ați fi în situația unei femei ce sati face in cazul acesta lati da la stat că nu se mai găsește nimeni sa te accepte cu copil?

| pisoias a răspuns (pentru Florentina_Mariana_1996):

Nu cred ca asta-i solutia.Copilul va ramane alaturi de tine indiferent de situatie.E o,, bucata,, din tine.Asa cum mama isi abandoneaza puiul, tot asa va fi ea abandonata pe viitor poate chiar de barbatul pentru care si-a abandonat,, puiul,,

| sSentiment a răspuns:

Ca baiat as putea avea o relatie cu o femeie divortata, cu conditia sa facem impreuna un copil care sa fie copilul nostru si ar fi ceva normal...Dar in ce priveste copilul ei din relatia anterioara, nu as putea avea niciodata afectiune fata de acel copil happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru sSentiment):

De ce nu ai putea avea afectiune fata de copilul femeii pe care o iubesti?
Este in fond, copilul ei, un sufletel nevinovat...
Tu crezi ca, copilul ala a cerut ca parintii lui sa se desparta?

| Sorin21111981 a răspuns:

Da, dacă este hotărât să-și întemeieze o familie.