| Maria3458 a întrebat:

Credeti in prietenia dintre un barbat si o femeie?

37 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Da si sunt mult mai durabile. Am multi prieteni baieti. Nu iti poti permite cu o fata ce iti permiti cu un baiat. De ex daca sunt mai nervoasa ii pot spune sa ma lase ca nu am chef de vorba, pot rari dialogul cateva zile/saptamani fara sa faca un capat de lume pentru asta, ma pot exprima natural fara teama ca ma vor barfi, daca trec grabita pe strada si nu il salut pentru ca sunt atenta in alta parte, nu se supara. Daca fac la fel cu o fata, se rupe prietenia. In plus, prietenii baieti tradeaza extrem de rar, in vreme ce la fete e o regula asta.
Baietii tin la intimitate, fetele nu. In grupa la facultate am avut numai fete, isi povesteau pana si ce lenjerie poarta iubitii lor, ceea ce mi se pare extrem de dezgustator. Nici un prieten baiat nu a dat sau a cerut detalii care trec de limita bunului simt si am din toate categoriile, de la pictori de icoane la casatoriti si unii aventurieri.

| RAY a răspuns:

Nu, din experienta propie + din ceea ce am citit eu se pare ca bărbați simt atracție sexuala fata de prietenele lor si spera ca intr-o zi vor fi cu ele,invers femeile nu simt atractie si nu se viseaza cu ei ca fiind iubiti, dorinta sexuala este mult mai mare in cazul barbatilor, nu suntem facuti sa fim prieteni vostri si iubiti vostri, asa ca amicitie cred, vorbesti cu o fata la un anumit timp sau a discuta despre ceva in asta cred, dar nu in a fi o prietena pentru ea, un catel la picioarele ei

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Dar mai Ray, daca sunt prieteni si nu se atrag fizic. Atunci, de unde atractie sexuala? Nu raman doar prieteni? Ca ai zis ca atractia fizica vine instantaneu, deci nu poate aparea in timp.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Da,in acest caz se poate

| SilentRain a răspuns:

Da

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da.

| Plato a răspuns:

Desigur. Nu toti sunt tauri comunali sau usuratice, pot vorbi doi oameni si fara sa se cupleze.

| Ineys a răspuns:

Nu prea. Intotdeauna va fi ceva mai mult decat simpli amici, intre cam orice barbat si orice femeie. Sa fim seriosi acum.

| LePotato a răspuns:

Da
Cine spune nu..probabil are 14 ani happy. Am doua prietene foarte apropiate pentru care nu am simtit niciodata ceva - si sunt sigur ca nici ele pentru mine.

| Maria3458 explică (pentru LePotato):

Deci nu se poate dupa parerea mea acel prieten al meu care il credeam spera ca poate vom fi împreună ceea ce nu se se va întâmpla si acel prieten s - a retras.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Da, cred in prietenie dar cu conditia sa fie si ea serioasa si onesta.

| syd2 a răspuns:

Relativ exista, atunci cand ambele parti nu au cerinte de la una din parti, dar in majoritatea cazurilor se ajunge ca acele cerinte : romantice, sexuale etc sa existe de aceea sunt de parerea ca nu, nu exista prietenie intre femeie si barbat.

| Panamax a răspuns:

Barbatul se gandeste doar la sex cu prietenie sau fara.
Restul sunt detalii, iubire bla bla.

| ziftode a răspuns:

Evident
insa nu ai specificat daca ar trebui sa fie NUMAI prietenie, cu alte cuvinte pot sa fie si iubiti, casatoriti, etc.
iar daca asta se subintelege, atunci, daca nu au o istorie care sa le faca relatia pur platonica orice ar fi si orice s-ar intampla (sunt frate-sora de exemplu) atunci oricand poate sa devina mai mult decat prietenie, iar asta e o chestie pe care femeile nu vor sa il recunoasca tongue presupun ca de asta ai si intrebat big grin

| Alexuţ02 a răspuns:

Da, poți să-ți iubești prietena de exemplu, prietenește să zic așa... Adică în sinea ta să știi mereu că între voi nu poate fii o relație de dragoste, adică să deveniți un cuplu.

Sunt multe astfel de cazuri

| ForeverAlone97 a răspuns:

Nici vorbă. Un bărbat și o femeie nu vor putea fi niciodată prieteni. Treaba este simplă: este ok să-ți faci prieteni de același sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mereu ma indragostesc. Deci nu prea ca exista asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| Panamax a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu crezi ca ar trebui sa ai mai multa experienta inainte de a sfaturi si voturi eronat?
https://www.tpu.ro/......tra-funda/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Panamax):

In primul rand:

Inainte sa iti deschizi gura (in cazul acesta sa iti utilizezi degetele) pentru a face pe cineva de ras pentru ceva ce au spus in trecut, uita-te cand au spus-o, au trecut 3 ani de atunci. Apropo nu stiu ce legatura are sexul cu dragostea in cazul acesta.

In al doilea rand:
Nu stiu despre ce sfaturi vorbesti deoarece aceasta intrebare nu este pusa cu scopul de a rezolva sau a sfatui pe cel care a pus-o.

In al treilea rand:
Am dreptul sa votez eronat la ceea ce vrea muschiul meu, din fericire pentru. comunitate nu sunt un badaran care da eronat de-amproasta la toate raspunsurile, bune sau rele, tu clar ai generalizat sau ai pus acel raspuns la misto. Nu toti barbatii sunt la fel si nu toti barbatii se gandesc la acelasi lucru. Indiferent ca esti femeie sau barbat, aceea este doar opinia ta, nu un fapt.

| Panamax a răspuns (pentru anonim_4396):

Cineva care au spus?
Cu cine naiba ai facut limba romana?

"Apropo nu stiu ce legatura are sexul cu drgostea in cazul acesta."
Exact despre asta era vorba in cazul tau.
Nu ai experienta decat la mana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oarecum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Mai devreme sau mai tarziu, hâtz john-ule laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! Unul tot se îndrăgostește de celălalt până la urmă, dacă nu amândoi.

| christall a răspuns:

Da, daca niciunul nu are vreun gand ascuns.

| GirlOnline81 a răspuns:

Cred in prietenia intre sexe opuse daca s-a stabilit de la inceput ca legatura de prietenie este prea importanta pentru a fi riscata cu o relatie.

| OrdanKarris a răspuns:

Nu. Nu exista prietenie intre barbati si femei.

| Stropdeploaie a răspuns:

Doar de la distanta!

| Felissa13Eden a răspuns:

In general am vazut ca in relatiile astea de prietenie unul e indragostit de celalalt, dar am vazut si prietenii intre sexe care nu s-au bazat pe iubire platonica.

| Yukidaruma a răspuns:

Da, mai ales daca unul are deja iubit\a. De obicei daca unul se cuplează, relația lor de prietenie se răcește dar dacă rămân la fel de uniți atunci discutam de o relație amicală stabila.

| qwertpro a răspuns:

Salut.Evident ca intre barbat si femeie pot exista relatii de prietenie.Personal cunosc multe persoane care chiar daca sunt de sex opus,si chiar daca au deja iubit sau iubita,prietenesc foarte bine,si intre ei exista doar o relatie de prietenie.O prietenie nu se bazeaza pe dragoste,aceea e deja altceva,dar prietenia este atunci cand comunici cu cineva, cand tii la el/ea ca la o persoana apropiata de care nu vrei sa uiti si cu care poti vorbi despre orice. Daca barbatul ar avea doar o singura prietena si aceea ar fi iubita lui, sau daca fata ar avea doar un singur prieten, si acela ar fi iubitul, atunci relatia nu ar tine mult timp deoarece fiecare dintre noi avem nevoie de prieteni de sex opus.Nu trebuie confundat termenul de prieten(a) si de iubit(a) pentru ca sunt 2 termeni care se deosebesc mult. Iubitul(a) e doar unul(a) iar prieteni sunt mai multi.E evident ca nu se pot vedea prea des din cauza faptului ca au deja o pereche, dar in suflet sunt prieteni.

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Nu.
Cred insa, doar in intelegere si cateva puncte comune. Mai devreme sau mai tarziu, fata sau individul vor prinde drag si sentimente fata de celalalt. Cand te deschizi prea mult in fata cuiva, mai ales daca acea persoana este singura, nu se poate sa nu intervina si altceva decat o prietenie.
Asta doar daca nu se potrivesc ca si aspect si nu se plac din punctul asta de vedere, dar in ziua de azi daca esti urat/a, nu sta nimeni cu tine nici macar ca amic! Parerea mea

| Plato a răspuns (pentru GeorgianaDiaconu):

Si cine poate decide cine e urat si cine e frumos? Sa inteleg ca tu te cataloghezi frumoasa, nu? Pe ce criterii?

| GeorgianaDiaconu a răspuns (pentru Plato):

Desigur ca nu. M am referit ca in ziua de azi, toata lumea catalogheaza. Ala e urat, ala e gras, ala e prea slab. Asa si in relatia de prietenie. Cu siguranta celalalt crede despre celalalt ceva iar in cazul asta daca sunt singuri fara parteneri, imposibil sa nu se placa daca au pareri PRO

| TeoCata1804 a răspuns:

Nu.Mai devreme sau mai tarziu si-o trag.

| ionut16001235 a răspuns:

Da. Intre un barbat si o femeie nu pot exista doar relatii de iubire ci si de prietenie