| Chocolateangeeeel a întrebat:

Credeti ca un psiholog m-ar putea ajuta sa trec peste o despartire? De 3 luni sufar,simt ca nu mai am putere sa merg mai departe, am 16 ani iar el a fost primul pentru mine.

18 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Daca el a fost primul care te-a prostit consoleaza-te cu ideia ca or sa mai fie multi si ai sa poti razbate fara psiholog.

| Crisu a răspuns:

In acest caz, eu consider ca te poti ajuta si singura. Nu e nevoie de un psiholog, decat in situatii foarte grave. E normal sa suferi ceva mai mult dupa el, avand in vedere ca a fost primul, insa trebuie sa stai si sa te gandesti ca-ti face rau si ca te consumi singura... degeaba sincer. Distreaza-te, gandeste-te la lucruri care te fac fericita! Doar asa poti trece peste o despartire, si cu multa vointa. Succes!

| nikol a răspuns:

Daca vrei poti trece peste orice trebuie sa ai ambitie, sa vrei cu adevarat acel lucru

| doc69 a răspuns:

Doare al naibii, te poate ajuta un psiholog in sensul ca te ajuta sa vezi mai limpede sa iti dai raspunsuri la intrebari sa limpezesti perspective..Si,capul sus, de cate ori vei iubi in viata vei avea senzatia ca doar atunci iubesti pe deplin.

| foxsilver a răspuns:

Nu as contesta faptul ca un psiholog nu ar putea sa te ajute.Dar oricat de bun ar fi el, tot la vointa ta o sa apeleze.Sa nu crezi ca detine secretul vreunei magii, si facand un hocus-pocus o sa-ti dispara durerea din suflet.In schimb,secretul e la tine, si consta intr-o mare vointa de a trece peste aceasta problema.
Probabil ca nu o sa-ti placa nici un raspuns pe care il vei primi de la noi, vei crede ca iti dam sfaturi clasice, banale. Poate ca te astepti la niste idei foarte originale, dar nu ai cum sa capeti asa ceva.De ce? Pentru ca problema ta e una foarte des intalnita si atunci si sfaturile primite sunt destul de comune.Mai ales cele care vin din partea persoanelor cu o bogata experienta in viata.
Cu totii tindem sa credem ca problemele noastre sunt mai speciale decat ale altora, dar de fapt ni se intampla cam aceleasi lucruri tuturor, mai ales cand este vorba despre dezamagiri in dragoste. Diferenta consta in forta cu care depasim aceste probleme, adica in vointa noastra.Pentru ca unii sunt mai slabi,iar altii mai puternici.
Acum,urmeaza ca tu sa alegi cum vrei sa fi:puternica sau slaba.
In viata vei avea de trecut peste probleme cu mult mai grave decat aceasta de acum,deci invata,inca din acest moment, sa lupti.
Deocamdata lupti pentru tine, dar mai tarziu vei fi nevoita sa lupti si pentru altii, cum ar fi familia ta.Ce vei face la vremea respectiva? Si pentru fiecare problema aparuta, te vei duce la psihiatru?
Ai vointa copila! Ridica-te de jos si mergi mai departe.Crede-ma ca ai o forta de a lupta pe care nici nu o banuiai.Pentru ca ai un atu foarte mare:tineretea.Nu ti-o petrece plangand, ci ti-o traieste razand!

| foxsilver a răspuns:

Am sa completez raspunsul meu cu o poezie a lui Lucian Blaga,care se numeste"Trei fețe",si in care precizeaza care ne este scopul in fiecare etapa a vietii noastre.
Copilul râde:
"Înţelepciunea şi iubirea mea e jocul".
Tânărul cântă:
"Jocul şi înţelepciunea mea e iubirea".
Bătrânul tace:
"Iubirea şi jocul meu e înţelepciunea".
Cand suntem copii,ne jucam,cand suntem tineri,iubim,iar cand ajungem la batranete,dam sfaturi pe TPU.laughing
Hai, sterge-ti lacrimile, caci vei gasi pe altcineva pe care sa-l iubesti, pentru ca asta este scopul tau, acum!

| VadTot a răspuns:

Daca iai mai oferit si virginitatea.te inteleg cu toate astea cred ca poti trece si altfel aceasta drama"nu doar cu psihologi ci si pur si simplu in cercul tau de amici si viata de zi cu zi! Asta sa nu cumva sa te inchizi in casa si in tine si sa nu mai iei legatura cu realitatea ok?

| lo a răspuns:

Trebuie sa treci mai departe, nu cred ca ai nevoie de un psiholog, cred ca puterea este in tine.Nu te poti opri la fiecare.bun a fost primul, toti am avut un primul dar viata ta merge inainte.Trebuie sa invi din propria cenusa si sa zbori spre dorintele, visele, obiectivele si viata ta.Nu poti sa te inpotmolesti asa la 16 ani, nimeni nu mreita sa plangi atat pe el.Ridica fruntea si priveste in jurul tau, sunt atatia pesti in mare si tot atatea lovituri are viata.I-a lucrurile ca parte a vietii pentru ca vor venii timpuri si mai grele ce vei face atunci, vei inebunii? Nu! Fi tare si creaza-ti obiective mari in viata ca e lunga si frumosa.Te pup si ai grija de tine.

| bunica18 a răspuns:

Un preot te poate ajuta, mergi si te spovedeste si prin rugaciunea preotului si prin rugaciunea ta, vei trece peste acel capitol. Si acolo unde crezi ca nu mai poti este inca loc de foooarte mult.
Ai o inima mare si puternica, ca doar asa ne-a facut Dumnezeu pe toti...In rest ghindeste-te la ce ai de invatat pe miine (in fiecare zi) si nu mai da atita importanta amintirilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, daca psihologul te considera buna, si n-are alta gagica momentan, te-ar putea ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, te va ajuta foarte mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva paracetamol, nu prea mult, cat zice farmacista. Studiile au dovedit ca durerea fizica se situeaza in acelasi loc pe creier cu durerea provocata de o dezamagire in dragoste deci putem rezolva durerea despartirii cu pastile pentru durere.
Si niste vitamine/minerale efervescente pentru cresterea poftei de viata.
Si stiu ca e aiurea si ca suferi mult, si eu am suferit vreo 6 luni dupa primul iubit si nu m-am impacat cu ideea acelei despartiri doar dupa ce i-am dat eu papucii.
Incearca sa-ti traiesti viata.
Sterge orice legatura cu el, numar de telefon, id si alte chestii care te pot ajuta sa iei legatura cu el.
Niciodata nu uitam o persoana draga, doar ne obisnuim sa traim fara ea. Asta trebuie sa faci si tu.
Sa sortezi ce a fost bun in relatie si ce nu, ce greseli ai facut ca sa nu le mai repeti.

| Kyrie a răspuns:

Toti supraestimati psihologii rolling on the floor,ei sunt oameni ca si voi, daca s-ar afla intr-o situatie jenanta si deprimanta ca asta ar face la fel, ei doar urmeaza ce scrie in cartewinking, nu toti oamenii fac cum scrie in carte happy, salut

| Patricia96 a răspuns:

Uite scumpo www.topexperti.com;) Fa-ti cont;)

| mikilaina a răspuns:

Buna,

Sigur ca te poate ajuta. Daca te-ai gandit la psiholog inseamna ca simti ca nu poti trece singura peste. Resursele sunt la tine, iar cu ajutorul unui psiholog vei reusi sa le descoperi. Pentru a vorbi simplu si repede cu un psiholog, acceseaza topexperti.ro - platforma de comunicare care ofera consiliere psihologica online. Astfel, de la tine de acasa si fata calculatorului treci mai usor peste aceasta despartire, fara sa iti pierzi increderea in tine

| lety93 a răspuns:

Cred ca un psiholog o sa te ajute
dar la fel de bine te-ar putea ajuta si o persoana foarte apropiata cu care te intelegi foarte bine gen o sora/frate sau o prietena sau de ce nu chiar mama ta
si incearca sa descoperi singura motivele pentru care suferi, poate o sa descoperi ceva nou despre tine(cum reactionezi in asemenea situatii, de ce ) si in viitor o sa iti fie mult mai simplu sa treci peste situatiile dureroase

| Shining a răspuns:

In mod normal te-ar ajuta dar, sa treci mai departe,asta o faci singura. Incearca sa-ti iei o zi si sa te gandesti la asta, numai la asta si sa-ti raspunzi la toate intrebarile care ti le pui sau care ai vreau sa iti fie puse de catre un pshiholog ca sa te descarci, apoi gandeste-te cum ar fi fost incontinuare cu el, fara el si daca e totusi bine si acum. Nu uita, toate se intampla cu un scop! Intotdeauna o dezamagire pregateste multe pentru ceva cu adevarat maret de nota 10! Daca chiar nu te descurci pot vorbi cu tine, si crede-ma discutia nu se va rezuma la :"Trece pan' te mariti, nu'i sfarsitul lumii!" I-am ajutat pe unii oameni cu probleme mai deprimante si imi face placere!

| selena_3455 a răspuns:

Pai cred ca este o varianta, dar si tu trebuie sa dai tot ce poti pentru a-l uita pe acest baiat, inteleg k este greu, dar cu timpul vei trece peste. Sper k te-am putut ajuta
P.S.: Nu am raspuns pentru fundita