| anonimmmmm a întrebat:

Cu ce pot trata tusea, in afara de medicamente, prietenul meu tuseste foarte tare, pina vomita, si vreau sa il ajut dar vreau pe cale naturala, nu vreau cu pastile.Ma ajuta cineva?sad

Răspuns Câştigător
| scumpikkk a răspuns:

Sa bea cat mai multe ceaiuri:menta, musetel si parerea mea ar fi sa mergi la farmacie sa-i cumperi sirop de fagure, sunt multe feluri de siropuri natural(de plante)

10 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sirop de ridiche neagra, ridichea(ridichile) se spala bine, se taie un capac, se scobeste 1/3, in interior se pune miere (zahar), se lasa 8-10 ore pana se face un sirop, din acesta se iau 3-4 lingurite pe zi. Ceai cald cu miere si lamaie. Cauta pe google tratamente naturiste pentru tuse.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Tinctura de cimbru il va scapa de cea mai rebela tuse. Crede-ma, ca e testata! Tinctura de cimbru nu-mi lipseste din casa.

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Poti sa cumperi ridichi de la piata si sa ii faci un sirop, le cureti de coaja si le tai cubulete peste care presari zahar sau miere de albine.
De asemenea poate bea ceaiuri cu miere de albia si lamaie, cam 3/zi.
Poti sa ii dai cu sare in gat, uzi un pic un deget peste care presari sare mare si pe urma incerci sa ajungi pana la amigdalite. Se poate repeta acest tratament de 2 ori pe saptamana.
Siropul din muguri de brad este iarasi foarte bun, poti sa ii dai nediluat sau diluat, cum preferati.
Exista totusi la farmacie si dropsuri pe care le poate lua, cum ar fi: vitamina C, propolis C, faringosept. Aceastea trebuie supte cam 3-4/zi sau in functie de cat de tare tuseste.
Daca totusi nu se amelioreaza tusea mergeti de urgenta la medic, poate sa fie cu totul o alta cauza decat o banala raceala.
Multa sanatate!

| anka a răspuns:

1.Cimbrisorul este expectorant si contine substante care relaxeaza tractul respirator. Se face un ceai cu miere sau lamaie dupa gust.
2. Infuzia de uleiuri esentiale de eucalipt ajuta la inmuierea mucusului din caile respiratorii. Eucaliptul are proprietati antibacteriene. Puneti cateva picaturi de ulei esential in apa fiarta si inhalati pe gura si pe nas aburii.
3. Tinctura de propolis cateva picaturi pe miere ce albine.
4. Ceaiul de ceapa este renumit in tratarea tusei. Intr-un ibric se pune o ceapa mica (necuratata cu tot cu coaja) taiata in patru. Se da intr-un clocot (ATAT) si se acopera ibicul cu o farfuriuta timp de 5 minute.
Sanatate!

| pepe a răspuns:

Poţi folosi sirop de muguri de brad.
Poţi să cumperi o ridiche de lună pe care o tai în două, o scobeşti şi pui miere de albine şi a doua zi poţi să-i dai prietenului tău să bea din ea.
Acestea sunt metodele cele mai folosite de mine care au avut şi efect.

| jane_5414 a răspuns:

Sa incerce ceai de musetel caldut cu miere.Crede-ma o sa ajute.

| sfo a răspuns:

Tinctură de propolis(20 pic)luate pe o linguriţă de zahăr sau miere, ceai de ceapă (dacă-l suportă)sau de salvie...
Sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tusea se poate trata foarte bine cu ceai de lamaie. tai lamaia bucatele cu tot cu coaja, si o fierbi cam 5 min. dupa asta il lasi un min sa se abureasca si il poti bea ccccu o lin gurita sau doua de zahar cu ata mai bine daca poti manca si di lamaia care ai fierto dar numai miezul nu si coaja. ok?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde

| AsU_2581 a răspuns:

Pt tuse e bun ceaiu de ceapa... pui o ceapa mai mica cu totu nu o cureti ca...se fierbe bine dupa care se pun o linguritza de miere. fara zahar ok si sa vezi ce efect are.eu tot timpul beu ceai de ceapa cand sunt racit si tusesc multwinking