| ggggadenisa a întrebat:

Tatăl meu fumează în jur de 30 și ceva de ani. Tușește destul de mult, iar zilele astea a fost sa își facă un control.Cei de acolo i-au zis ca are o pata pe plămân și i-au dat o fisa..Pe ea scrie la diagnostic"metastaza" și "neo bronhopulmonar'. Aseară s-a trezit și tusea foarte tare, aproape vomita..Are doar 48 de ani.E cancer? Vă rog ajutați-mă, spuneți cât de grav e sau nu. Dacă e cancer..Nu vreau sa îl pierd. Merge saptamana aceasta sa vadă ce e mai exact acea pata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

,,neo bronhopulmonar"inseamna cancer pulmonar, iar metastaza inseamna ca provine de la alt organ. Metastaza nu poate exista in afara cancerului. Vezi ca daca nu s-a asociat pana acum, cu siguranta va scadea in greutate si va avea o stare generala de rau. Trebuie dus extrem de urgent la pneumolog si apoi la oncolog, cancerul pulmonar nu are un prognostic bun.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca sa scape de acea tumoră va trebuii chimioterapie daca medicii vor spune ca este cancer, si sa renunțe definitiv la fumat.

| sierra1 a răspuns:

"Vă rog ajutați mă, spune ți cât de grav "

tu nu ne intreba pe noi (cum mai spuneam: bieți absolvenți de gimnaziu) ci pe "Cei de acolo" - specialiștii ce au radiografia in mână

| Crisstinayy12 a răspuns:

Nu sunt sigura. Poate fi o tumoare

| ggggadenisa explică (pentru Crisstinayy12):

Și aia e cancer? Poate scăpa de acea tumoare?