| Teddy_6725 a întrebat:

Cu o prietena m-am certat din cauza ca ma mintea mereu alta ma facea in toate felurile si apoi ma intreba daca iesim in oras...nu mai am incredere in prieteni... ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| oz a răspuns:

O relatie de prietenie se bazeaza in primul rand pe respect si incredere. Din ce ai spus pana acum...prietenia voastra "refula" de atat respect si incredere reciproca.
Ce poti sa faci? ai grija pe viitor, fi mai atenta in a-ti alege prietenii. O prietenie adevarata se construieste in timp...nu trebuie sa te vezi cu el(prietenul) in fiecare zi, nu trebuie sa vorbesti cu el la telefon 6 ore pe zi... Dar, dar, atunci cand ai nevoie sa stii ca exista un stalp acolo, de care te poti sprijini fara sa se darame, chiar daca se mai inclina cateodata.

8 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Persoanele care fac chestii de acest gen nu pot purta apelativul "prieteni", eventual cunoscuti.
Ce poti sa faci? Nu mai socializezi cu astfel de persoane, faci pe distantul/distanta.

| noName_8681 a răspuns:

E greu sa gasesti un prieten adevart! de ce ai nevoie de un prieten? vrei sa povestesti la cineva despre tine, mai bine scrie un jurnal. TU ar trebui sa fi cea mai buna pr a ta!

| lora3u a răspuns:

Fix asa am patit eu cu o fosta prietena. solutia : ignor-o si nu mai vorbi cu ea.

| kayla a răspuns:

Ai putea sa renunti la prietenii astia si sati caute unii mai buni care sa te inteleaga. spre exemplu mai demult si eu avem cateva prietene insa nu ne intelegeam prea bine asa ca atunci cand a venit o colega noua m-am apropiat de ea si s-a dovedit o prietena buna

| franka a răspuns:

Nu exista prieteni adevarati pe lumea asta.foloseste-te si tu de ei cum au facut-o ei cu tine.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice om care minte pe altul e normal ca-l crede dobitoc de-al binelea.In privinta celeilante prietene ar fi cazul, cind te invita in oras, sa porti o discutie extem de serioasa ca sa te faca sa intelegi cum poate accepta sa iasa cu cineva care nu e in stare sa faca ceva bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenii sunt rari si pentru a-i gasi trebuie selectati din cunostintele pe care le ai. N te pripi sa le oferi bunavointa prea multa pana nu dovedesc ca merita. Gandeste-te ce calitati apreciezi si incearca sa cauti in cei din jur aceste calitati, apoi, daca vor trece de proba timpului ii poti numi prieteni. Spune celor din jurul tau ce comportament te-a deranjat la modul politicos, de genul,, Faptul ca ai procedat (intr-un anume fel) m-a deranjat"(apoi ii explici motivul pentru care te-a deranjat).
Cine chiar iti e prieten si te respecta va tine cont si nu va mai face.

| SebY_4368 a răspuns:

Chiar daca am yo11 ani spun ca ar trebui sa te impaci cu cea in care ai avut cea mai multa incredere