| anonim_4396 a întrebat:

AJUTATI`MA VA ROG! dau fundita:* acum cateva luni m`am mutat de la oras la sat datorita unor probleme sh am mers la alta scoala.eu nu sunt prea sociabila, sh sunt km timida.in noua resedinta o singura fata s-a apropiat mai mult de mine sh am devenit bune prietene. insa toate fostele ei prietene si nu numai fetele mi-au spus ca este o persoana falsa, ca minte foarte mult, ca nu e de incredere sh ca nu ma merita ca sh prietena.la inceput nu credeam acest lucru doar ca tot mai multa lume imi spunea asta despre ea.eram cam confuza.insa cu timpul o mai prindeam cateodata mintind. o data a mintit ceva sh despre mine doar ca sa dea ea bine in fata celorlalti.insa acest lucru l`am trecut cu vederea. cand iesim barfeste pe toata lumea, lucru care nu imi sta in caracter SH se crede perfecta. din toate acestea se observa ca suntem foarte diferite. dar cred ca tocmai din cauza acestor diferente ne intelegem atat de bine. ea vrea mereu sa iasa in evidenta contrar caracterului meu.in afara de ea nu mai am alti prieteni mai apropiati. eu cum sunt foarte timida, nu ezita niciodata sa spuna acest lucru tuturor persoanelor cu care facea`m cunostinta. din cauza acestui fapt, in acest sat cu oameni destul de putini nu am o reputatie prea buna, toata lumea considerandu`ma o ciudata. pana sh rudele mamei de aici mi-au spus ca nu are o reputatie prea buna. cand eram la scoala niciodata nu invata, doar copia de la mine. acum sh alte persoane m`au avertizat in privinta ei, sh ma tot gandesc ce sa fac. partea buna in cazul prieteniei noastre este ca iesim des afara. fostul ei prieten urma acum ceva timp sa devina prietenul meu. insa dupa ceva timp relatia noastra s`a stricat, nu ma mai cauta deloc ba mai mult incepuse sa o sune pe prietena mea in timp ce actualul ei prieten era plecat in germania. iar prin aceasta distanta a avut loc despartirea de el. el spunea ca o iubeste pe ea sh ca nu stie ce a fost in capul lui atunci cand mi-a cerut prietenia sh ca nu ar vrea sa ma raneasca pastrand o relatie fara sentimente. la inceput prietena mea ii respingea apelurile insa dupa aceea ii raspundea la fiecare apel sh pastra mesajele de dargoste de la el profitand ca prietenul ei este plecat, ba mai mult vorbea cu el sh de fata cu mine iar eu ma simteam foarte naspa. el este fotbalist sh joaca la o importanta echipa din romania. de fiecare data cand in relatia noastra el facea o greseala si nu se comporta prea frumos ea facea diferenta intre cum se poarta cu mine sh cum se comporta cu ea, fapt ce ma facea sa ma simt prost. insa imi trecea repede sh iertam tot. adevarul este ca ea arata foarte bine sh iese intr-adevar in evidenta, ba mai mult innebuneste toti bateti. ori ce ar face ea mereu are dreptate, nu stiu cum invarte lucrurile sh ce face dar mereu ies cum vrea ea.acum mai multe persoane m`au sfatuit sa rup prietenia cu ea. spre binele meu. as face asta doar ca nu mai am alti prieteni, drept reputatiei proaste pe care mi-a creat`o ea. sh cred ca as innebuni singura. pentru ca cel mai mult in viata mi`e frica de singuratate. sh pe langa asta nici cu familia nu am inteleg deloc si nu comunicam deloc.nu stiu ce sa fac dati`mi va rog un sfat. ce ar fi mai bine sa fac? sa raman prietena cu ea in continuare sau sa o termin? ma simt ciudat. sh poblema este ca niciodata nu am avut noroc in dragoste, nu sunt destul de multumita de mine si nu am incredere ca as puta face ceva singura. sunt mult prea iertatoare sh ma cam las calcata in picioare de oricine. nu ma pricep la a lega o prietenie sh am impresia ca toata lumea ma vee o ciudata. chiar daca in interiorul meu nu sunt asa. nu prea stiu cum sa reactionez la momente jenante. ma simt groaznic. CE SA FAC? va IMPLOR AJUTATI`MA.

Răspuns Câştigător
| sweetkitty222 a răspuns:

Trebuie sa rupi neaparat prietenia cu ea. Uite cateva ssfaturi :
DISTREAZA-TE :
Nu te inchide in camera ta! Vara este anotimpul perfect pentru petreceri la gratar sau in gradina! Daca eti deschisa si gata sa-ti faci prieteni, vei intra curang in cercuri noi, cu oameni interesanti si care vor fi gata sa te aprecieze!
Daca vrei sa fii dorita de baieti :
AI INCREDERE IN TINE :
Nimic nu iti confera mai multa popularitate ca increderea pe care o ai in tine. Asta inseamna ca esti constienta de puterile tale si te placi exact asa cum esti. Soarele te poate ajuta si el. Cunosti senzatia placuta pe care o ai atunci cand razele lui iti mangaie pielea? Cand faci plaja, corpul tau se incarca de energie iar tu vei avea mai multa putere. Vei fi mai fericita si mai luminoasa si asta va atrage imediat baietii!
RELAXEAZA-TE :
Daca nu iei viata asa in serios, iti va fi mai usor!
DESCHIDE-TE :
Daca stai toata ziua in camera, nu vei realiza nimic. Iesi in lume si testeaza lucruri noi!
HAI SA RADEM :
Cu surasul potrivit, poti vraji toti tipii la care visezi in taina.
Sper ca te-am ajutatwinking

9 răspunsuri:
| Bibi16 a răspuns:

Deci eu vad ca ti-a facut mult rau.De ce nu ai terminat-o cu ea de prima data? De ce nu ai terminat-o cu ea cand toata lumea ti-a zis ca nu e buna de tine? Eu zic sa termini cu ea.
Nu mai fi atat de timida.In viata trebuie sa-ti asumi riscuri ca sa poti castiga. Daca ea ti-a creat o reputatie proasta de ce mai stai cu ea? Nu mai vorbi cu ea nu o mai baga in seama las-o sa-si vada de drum pentru ca nu-ti este prietene.Fa cunostinta cu multa lume spune-le cine esti te vor crede pentru ca stiu cine este fata aia si ce-i poate pielea.Dar daca tu taci si nu spui nimic atunci ei nu mai stiu ce sa creada.Haide curaj!

| Shiva a răspuns:

Prea multe litere... felicitari cui citeste TOT

| dragonul96 a răspuns:

Salut. deci si eu sunt la aproape la fel ca si tine in situatia ta. te sfatuiesc sa o lasi in pace si totul va fi bine prieteni sunt putini pe lumea sata si buni nu ai nevoie de ea din moment ce te barfea.eu o si bateam, pe bune. si eu sunt timid si nu prea am cine stie ce prieteni da nu trebuie sa-ti fie frica de singuratate ca in ziua de azi prietenii nu mai sunt ce au fost.iti doresc numai bine. daca ai nevoie de ajutor, orice uite aici id-ul meu tibi_alex96

| lulu_5281 a răspuns:

Ella, trebuie sa te maturizezi, să-ţi dezvolţi personalitatea si să fii sigură de calităţile tale. Nu te cunosc pesonal, dar deja am găsit la tine aspecte pozitive: seriozitate, bunătate, prietenie, sensibilitate.
Priveste-te in oglindă si-ţi spune că esti frumoasă, sunt sigură că eşti. Ce are in plus acea prietenă? Ca e mai tupeistă? Asta nu ajută la nimic in viaţă, vine vremea cand vei fi inlăturat daca umblii cu minciuni şi cu filtre. Mai singura, dec't cu o prietena falsă. dacă te plictisesti, scrie-ti gândurile, trăirile, tot vce ti trece prin cap.
In legăîtură cu acel băiat, nu e de tine, lasă-l. vei găsi unul care să te merite.
Comunica cu mama mai ales. Nu cred că ea nu doreste să-ţi cunoască tăirile

| Andreea_3389 a răspuns:

Stiu cum te simti cum ai spus-o si uh si cum o s-o mai spuna si alti esti prea iertatoare in primul rand iti sugerez sa termini prietenia cu ea. poti sa-ti faci o prietenie prin simplu fapt intrand intr-o discutie normala cu o fata sau baiat vazand ca esti o fata sincera de treaba o sa te mai caute si o sa te prezinte si altor prieteni de ai ei sau al lui apoi o sa incepeti sa iesiti in gasc o sa fie foarte distractiv si incearca sa fi putin mai tupeista succes!

| Channa a răspuns:

Pai eu zic ca nu ar mai trebuii sa fi prietena cu ea fiind ca ea te foloseste si nu ar mai trebui sa fi timida, nici eu nu sunt ft sociabila dar nu sunt nici timida

| ella1313 a răspuns:

Multumesc tuturor pentru sfaturi:*

| clauditssaa a răspuns:

Eu nu am trecut niciodata prin asta... eu te sfatuiesc sa o termini cu ea daca si tu ai vazut ca ee perversa cu tine si normal daca nu ai prieteni daca nici tu nu ai vrut sa iti faci daca voiai sa iti faci prieteni iti faceai da nu ai incercat eu zic mai bine sa o termini cu ea si sa incerci sa te schimbi pentru binele tau adica sa fii si tu mai sociabila cu altii si sa vezii ca cu timpu nu o sa mai fiii singura, aga-te si tu inseama cu ceilalti si ai sa vezi ca te vor accepta si numai sta inchisa intn ca lumea sa nu te mai vada o ciudata eu zic sa incerci sa iti faci mai multi prieteni sa ii arati aleia ca poti mai mult decat stiia ea ca poti.din ce ai scris eu cred ca esti o ft de treaba si cat se poate de normala...te pup si ai grija ce faci cu aia si incearca sa iti facii prietenii noi

| carinutza_9306 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic dar parerea mea este ca nu trebuie sa te lasi calcata in picioare si sa ai mai multa incredere in tine si sa rupi prietenia aceea cu ea. ea te foloseste pentru a avea ea o imagine mult mai buna de cat a tha.