| wizopo2 a întrebat:

Cum e cand pierzi pe cineva drag din familie? Bunicii mei, dar si parintii sunt cam batrani si mi-e frica sa nu-i pierd, mai ales ca am 14 ani doar. Nu stiu daca as putea suporta sa moara cineva. Cand cainele meu a murit, ziceai ca sunt in depresie cateva zile. Nu stiu ce sa fac.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este cumplit. Simți că ți se prăbușește cerul în cap și nici nu mai știi pe ce lume ești. Nimic nu mai are sens...

Și eu trăiesc cu aceeași frică în suflet.

greece12
| greece12 a răspuns:

Iti fuge pamantul de sub picioare si nu poti crede ca cel pierdut nu mai e.
E o durere pe care nimic nu o poate vindeca,dar cu care vei invata sa traiesti.
Teama ta,insa,te face sa nu te bucuri cum ar trebui de faptul ca ACUM sunt langa tine,ii vezi,ii iubesti si te bucuri de dragostea lor!
Ar trebui sa lasi gandurile negre si sa le oferi neconditionat toata dragostea ta, sa nu ai ce regreta mai tarziu!
Lucrurile oricum isi vor urma cursul lor firesc, accepta-le, nu poti schimba ceva, dar ofera tot ce poti!happy

| SupCow a răspuns:

Sa zic sincer, mama mea a murit cand aveam 6 ani, eram constienta ca nu o s`o mai vad si totusi sunt inca aici, sunt in picioare si mai bine ca oricand. Nu zic ca nu e dureros sau ceva dar te obisnuiesti si totusi e bine, sunt intr-un loc mai bunwinking
Bafta si ai grija de ei cat ii mai ai happy

| aumih16 a răspuns:

Greu foarte greu nu poti uita niciodata de acea persoana fie ea mama tata bunic bunica

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

N-am trait experienta asta inca, dar imi pot imagina deja: viata nu ar mai avea sens fara ei, totul ar fi un nimic. N-ar trebui sa te gandesti la asta, pana la urma toti murim. Bucura-te de fiecare clipa in care stai cu parintii, bunicii, prietenii, deoarece nu se stie niciodata ce se poate intampla. Gandeste pozitiv! big grin

| i86e2 a răspuns:

Vei învăța să trăiești și cu asta, toți mor la un moment dat.

| わたなべ久美子 a răspuns:

Este ingrozitor! Crede-ma stiu ce iti spun!

| xoxolavxoxo a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti de acum la asta, dar si eu am pierdut 2 persoane foarte drage mie.Au murit de 4 ani, dar eu inca nu am trecut peste.E ca si cum cerul s-ar narui.E ingrozitor.
Eu zic sa te bucuri de viata si de familia ta pana nu e prea tarziu!sad

| Chaterinna a răspuns:

Nu te mai gandi acum la asta. E devreme si nu se vor duce toti deodata. Eu vreau sa-ti spun doar ca, daca bunicii mei ar mai trai, as petrece mai mult timp cu ei, le-as asculta povestile, le-as arata in 100 de moduri ca-i iubesc, i-as cumpara bunicii mele suc si prajituri, l-as ajuta pe bunicul in gradina ...Asta e important, sa stie ca-i iubesti!

| cristeaalexandra a răspuns:

Cum este? simti ca totul se prabuseste in jurul tau, ca numai ai putere sa mergi mai departe, ca numai poti spera, numai poti lupta.Iti vor lipsi momentele dragi petrecute alaturi, nu intelegi ca persoana draga cu care ai facut atatea impreuna numai este, esti cumplit, doare enorm.Iti vei aminti tot ce ati facut impreuna si mereu vei ramane cu aceea intrebare"de ce "?sadexista si o vorba"Dumnezeu ia de langa noi persoanele la care tinem cel mai mult".Si eu am pierdut atatea persoane dragi, imi lipesc choar si dupa 3, 4 ani de la pierderea lor.Nu ii voi uita niciodata.Mereu vor avea un loc in inima mea.Pentru mine ei inca traiesc in sufletul meusad.
In aceste momente trebuie sa fim tari, puternici sa reusim sa trecem peste aceasta durere grea din viata noastra.
Imi pare rau pentru catelusul tausadsi mie mi-a murit acum 2 ani catelul si stiu cum estesadinca il simt langa mine cu toate ca el numai estesad.
Sper sa treci peste:*
Ai grija de tinehappy

| JannaFriske a răspuns:

Si eu am pierdut o persoana draga si a fost pentru toti apropiatii nostri un soc. e cumplit sa treci prin asa ceva.dar viata continua si trebuie sa ne bucuram din plin din ea.a murit, gata nu-l mai poti intoarce macar sa suferi cit de tare n-ai suferi mortul nu va invia.asta-i viata! cel mai rau ca atunci cind pierzi pe cineva stai cu frica in sin ca nu cumva sa mai pierzi pe cineva drag.curaj iti doresc si straduite sa nu te gindesti la rau!