| Mihaialexe13 a întrebat:

Eu am avut 2 caini, unul mai mic (pui) un pechinez cred, si unul mai mare. Lisa, care era husky. Iar unchiul si matusa mea cu care stau, aveau 1 caine bichon. Cel mic al meu a refuzat sa manance de 1 seara 2. Apoi din nefericire următoarea zi a murit. Faza e ca nu stiu sigur de ce. Dupa 2 zile si al doilea caine al meu Lisa si cainele unchiului si al matusii mele au murit in acelasi timp. (in seara in care scriu asta). Si vreau sa imi spuneți de ce au murit asa, dintr-o data? Mai ales ca aveau fiecare cateva luni.
SIMPTOME: (aceleasi la toti trei)
Erau slăbiți (abia mergeau).
"scaunul" lor era absolut lichid si cu sange.
Erau țepeni ca niște statui timp de cateva ore inainte sa moara
Si vomitau.
Le-am dat si lapte pe gura cu forta (in caz ca erau otraviti) pentru ca ei nu erau in stare sa bea singuri. Si dupa ceva timp de cand le-am dat au vomitat. Ceea ce putea fi bine in caz ca erau otraviti caci puteau elimina otrava.
Va rog din suflet sa imi spuneti de ce credeți că au murit.
Vă multumesc.

4 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Pai poate ca daca aveau simptomele astea era mai bine sa ii duceti la veterinar si aflati sigur. Daca nu erau vaccinati sunt de parer cu Laura.

| Mihaialexe13 explică (pentru Eireann):

Nu am avut timp. Într-o zi cel. Mic se simtea rau si in urmatoarea a murit. Si nici nu era vreun adult acasa.

| ℓαυяα a răspuns:

Buna. Erau vaccinați puiuții? Din ce ai povestit e posibil sa fie vorba de parvoviroza, boala care este letala la puiuți, mai ales dacă nu sunt vaccinați.

| Mihaialexe13 explică (pentru ℓαυяα):

Nu au fost vaccinați. Și nu erau foarte mici. Cel mai mic avea cam 2 luni si cea mai mare avea 4. Si al unchiului meu cam 3 luni. Un caine a murit prin zona si ei sau dus si au tras de el. Si nu stiu daca asta ar fi putut sa ii imbolnaveasca daca nu au fost vaccinați.