| Rebbee a întrebat:

Cum fac o prietena sa nu se mai ia dupa mine? Ce fac eu, face si ea.Inainte,ea spunea despre Violetta ca e un serial groaznic si e urat, dar eu ma uitam.Si acum se uita si ea.Cum ma imbrac eu se imbraca si ea.Ma jucam un joc, s-a dus repede si s-a jucat si ea.Dar vreau sa o fac sa nu mai se uite la Violetta. Vreau macar odata sa ma uit la ceva la care ea sa nu se bage.Ca daca se uita, toata ziua despre asta vorbeste.NU O MAI SUPORT!

10 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu trebuie sa te enervezi din cauza asta, ba chiar trebuie sa consideri asta ca un compliment, ca ceva care te face mai buna ca ea, mai populara... happy Sunt multe persoane care copiaza starurile iar ele nu se supara, tu pentru ea esti o stea din viata de zi cu zi, nu poti schimba asta!
Deci incearca sa accepti si n-o ura din cauza asta, s-ar putea sa deveniti cele mai bune prietene daca incerci s-o intelegi si ii dai o sansa!
Ura este un sentiment urat, o data ce intra in tine mai greu scapi de ea...
Sa ai o zi frumoasa! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia incearca sa-ti dai palme

| maria999 a răspuns:

Poti sa ii explici ca nu iti place ca cineva sa faca acelasi lucruri ca si tine. Poate sa te inteleaga sau poate sa se supere depinde de persoana ei.Eu cred ca isi va da seama ca greseste facand chestia asta, sau poate ca o face special ca sa te everveze pe tine, insa daca ti-ar fi prietena adevarata nu ti-ar face astfel de lucruri.Si eu am avut o prietena care facea la fel ca si ea i-am spus ce ma deranjeaza a spus ca o sa tina cont de parerea mea insa nu s-a tinut de cuvant iar eu am renuntat la prietenia cu ea.

| XoXoAlee a răspuns:

Incearca sa-i expici ce te deranjeaza. Daca zici ca-si injura parintii si vorbeste urat, asta nu cred ca poti schimba tu. Dar din moment ce te copiaza la tot inseamna ca esti importanta pentru ea si ca ar vrea sa fie ca tine. Si eu am avut o colega asa. si inca mai face ce fac eu. La inceput ma enerva ca ma tot copia, dar mi-am dat seama ca pentru ea sunt un exemplu si ca ea vrea sa fie ca si mine. Deci ei i place cum te imbraci, la ce te uiti si tot ce faci. Ar trebui sa fi mandra de asta. happy

| Anto100 a răspuns:

Eu nu stiu ce sa spun. Discuta si tu cu prietena ta. Vezi ce iti spune, de ce te imita si spune-i intr-un mod frumos ca nu-ti place ca cineva sa te imite sau poate cum a spus DaianaDida este un compliment si asta te face sa pari mai populara.

| Rebbee explică:

Poate aveti dreptate in ce spuneti, dar si ea trebuie sa se schimbe foarte mult.Ea isi in jura parintii, pe mama si pe tatal ei ii face handicapati, iar ea mai si sta cu un baiat de 14 ani si ea are 11! Ma deranjeaza fiindca are un limbaj urat dar nu pot sa o fac sa se schimbe.In timpul in care ea petrecea mai mult timp cu mine ea nu vorbea asa, dar acum ea sta cu alta fata care si ea vorbeste urat si acum amandoua!

| LinaCobarstean a răspuns:

Ar trebui sa testezi pana unde te poate imita/copia.

Adica daca te-ai tunde la zero oare s-ar tunde si ea?

| maryaROz a răspuns:

Daca iti e prietena inseamna ca stii ce uraste(exemplu fructele, manusile) infine
fa ceea ce nu suporta DELOC si sa vezi ca nu o va face.
Sper ca am ajutat :-)

| DaianaDida a răspuns:

Pe tine te deranjeaza ca face aceleasi lucruri ca si tine? Pai de obicei prietenele asta au in comun. Daca ai considera-o intr-adevar prietena ta nu te-ar deranja aceste aspecte, ci chiar te-ar bucura. Dupa parerea mea, nu o poti obliga sa nu se uite la Violeta.Fiecare are dreptul sa faca ce vrea.Insa cu privire la ce ai mai spus, poti vorbi cu ea si sa-i spui ce te deranjeaza.

| Anto100 a răspuns (pentru DaianaDida):

Nu stiu ce sa zic.