| Mara6392 a întrebat:

Cum îi explic mamei că eu nu vreau să mă trezesc la ora 7 dimineața în fiecare zi, chiar dacă nu am aproape nimic de făcut în vacanță? De fiecare dată când sunt în vacanță, mama vrea să mă trezesc foarte devreme și nu mă lasă să dorm cât am eu nevoie. De obicei, mă culc pe la ora 23 și dacă vreau, mă pot trezi la ora 7 cu ușurință, dar eu vreau să dorm atâta cât am eu nevoie (adică până pe la 9 sau 10). Când mă vede mama că îmi e somn mă tot întreabă că la ce oră m-am culcat, că așa îmi trebuie dacă mănânc prea mult, că trebuie să te culci mai devreme (adică să mă pun să dorm la 21:30 și eu nu pot adormi la ora asta) și nu mai știu ce. Când îmi spune dimineața să îmi sun colegelele să văd dacă nu vor să iasă undeva, eu îi spun că ele nu s-au trezit încă și după îmi zice că ele sunt leneșe dacă încă dorm până 9 sau 10 dimineața, că nu fac nimic toată ziua etc.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu: culca-te de la 9 seara si dormi tot atatea ore, dar te trezesti de la 7 dimineata, asa cum vrea mama ta.
Poate mai faci ceva si tu in casa, ca mama ta o fii istovita de atata munca.
Spala geamurile si tocurile lor, spala usile in casa, freaca baia, gresia, dulapurile din bucaterie, curata camarile samd.

| dullcat a răspuns:

Buna.Studiile arata ca pentru copii nu sunt suficiente doar 8 ore de somn, ci trebuie 9-10.Incearca sa te culci cu jumatate de ora mai devreme 1 saptamana, apoi cu inca jumate, cealalta saptamana, ca in final ora de somn sa inceapa la 10.In felul acesta e un compromis, o multumesti pe mama ta si tu obtii mai mult somn.

| Smmo a răspuns:

Spune-i ca unii oameni asa sunt facuti, sa inceapa sa lucreze mai tarziu. Exista locuri de munca la care incepi lucrul la 11, 12, 14. Nu sunt toti matinali si nici nu trebuie sa fie.
Pe de alta parte, este bine pentru ochii tai sa nu stai noaptea la filme, citit etc. Incearca si tu sa te culci cu 30 de minute mai devreme.
Daca iesi sa te plimbi mai spre seara cand nu e foarte cald, sa nu zic toata ziua si umbli prin parc cateva ore o sa-ti vina si somnul mai repede.
Nu consuma inghetata si bauturi reci seara ca te trezesc.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Buna,uite solutia mea :
Promitei ca te vei trezi in fiecare zi in care iti v-a da ceva de facut care nu poate fi facut la alta ora.
Daca nu are si acel timp pana la ora 10 este liber din partea ei, tu alegi sa dormi mai mult, il ocupi cu ce vrei si ai nevoie tu, adica sa dormi pana la ora 12 de exemplu.
Daca in timpul scolii te trezeai de dimineata, probabil l-a un momendat a devenit obositor si greu si de asta ai vacanta sa te mai echilibrezi CA SA POTI SA DUCI UN NOU AN SCOLAR trezindu-te iar dimineata.

| Celestina003 a răspuns:

Ce spune mama ta cu dormitul este bine pentru sănătatea ta, eu chiar as vrea să dorm așa de la 21 dar nu pot... poți dormi si ziua, sunt sigură ca mama ta are un program de dormit ziua, acum regret nopțile pierdute aiurea in loc să dorm.

| healerdx7 a răspuns (pentru Celestina003):

Dormi*

Am observat ca adaugi in mod frecvent mai multi "i" decat necesar si m-am gandit ca poate te-ar ajuta daca ti-as spune asta.

In alta parte ai scris "Potii" cand de fapt era "Poti".

Sper sa iti fie de ajutor!

| Celestina003 a răspuns (pentru healerdx7):

Adevărat: )))

| miraeeeeeeeeee a răspuns:

Vorbeste sincer cu ea. Spune i exact ce simti si incearca sa i explici astfel incat sa inteleaga. Poate fi nevoie de multe conversatii pana sa se schimbe ceva, dar cu timpul este posibil sa mearga.

| SevastianAndrei a răspuns:

Spune i că ești în creștere sigur nu te mai va mai trezi