| Catalin35 a întrebat:

Cum inveti un copil sa mearga pe bicicleta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine m-a invatat tatal meu sa merg pe bicicleta...ma tine de bicicleta si povesteam cu el... apoi mi-a dat drumul, a4-5 zi, cam asa si am mers singura... mi-am dat seama ca vb singura, m-am oprit si cand m-am uitat in spate... tata era departe.Pe mine m-a ajutat.succes!

7 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Ii poti lasa cele 2 roti ajutatoare iar dupa aia ii poti scoate una din ele. dupa aceea le scoti pe amandoua si il tii un pic de sa pana isi ia viteza (dar ai grija sa se uite cineva din fata lui si sa-l prinda in caz ca este gata sa cada). puteti exersa acest lucru de mai multe ori. dara poti fi sigura ca dupa ce invata nu mai uita toata viata!big grin

| georgehari a răspuns:

Îi montezi roţi ajutătoare şi-l îndemni să nu se sprijine prea mult de ele. Mai poate exersa pe bicicletă fără roţi ajutătoare, de-a lungul unui gard de care să se sprijine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa ii mentii interesul viu chiar si dupa ce cade de multe ori. Totusi cel mai bine e sa fii mereu in apropierea lui si sa te asiguri ca nu pica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rotile mai mult m-au incurcat. vrajeala cu pedaleaza ca te tin din spate e mai buna. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu il pui pe bicicleta si il lasi sa mearga eu asa a m invatat m-am pus pe bicicleta si am dat din pedale direct pe 2 roti am cazut m-am zgariat... ce mai conteaza asa am invatat eu

| Bianca_butique a răspuns:

mergand langa el si incurajandu-l la tot pasul!

| grig a răspuns:

Eu am invatat gratie lui taica-miu, care mi-a atasat doua roti de-a stanga si de-a dreapta celei din spate si asa s-a asigurat ca nu cad si nu ma demoralizez. Cand am invatat sa pedalez si am prins curaj, mi le-a detasat si...am cazut! Dar n-a contat, deja imi placea prea tare!