| anonim_4396 a întrebat:

Cum inveti un copil literele?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Daca il inveti acasa, inainte de vreme, risti ca la scola sa nu mai fie atent!
Depinde ce varsta are, la gradinita, in grupele pregatitoare este invatat alfabetul!

7 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Pe un copil il inveti jucându-te cu el. Eu mi-am invatat fiica asa. Ii aratam o litera si o asociam cu ceva: M de la mama, A de la Auras (numele ei), F de la fetita, P de la papusa etc. Cind vedea undeva o litera pe care o recunostea era foarte interesata sa spuna litera recunoscuta si asocierea ei

tundenana
| tundenana a răspuns:

Repetitia este mama invatarii... nu stiu cati ani are copilul tau... ca e importanta si varsta... iti spun doar ca fetita mea are 3 ani... stie cifrele si literele daca i le arati pe hartie... a primit un laptop... un joc pentru copii ca mai mereu era pe calculatorul nostru... si ea m-a tot intrebat ce litera e asta... eu ziceam ca e A de albinutza, C de la Carla, P de la PAul, T de Tunde si asa... si acum recunoaste cifrele insa nu le stie zice din cap, nici nu ma astept inca e prea mica, eu zic ca asociaza o litera cu o imagine, memoria vizuala e foarte buna atat la copii cat si la adulti in timpul invatarii... cumpara un laptop de genu asta... si acolo sunt tot feluri de jocuri cu litere si cifre... si o sa invete... repet nu stiu cati ani are copilul tau... daca nu poti sau nu vrei sa cumperi un laptop cauta pe net ceva jocuri sigur gasesti... sau imagini frumoase pe care le poti asocia cu o cifra, copii invata multe prin jocuri educative... si conteaza si varsta mult pentru ca daca e vb de un copil mai mare... raspunsul meu ar fi cu totul alta...

| stefybx a răspuns:

Cred ca este mic si daca doresti intr-adevar sa-l faci sa cunoasca literele poti realiza acest lucru doar prin joc. Asa cum spunea si Nana trebuie sa ai o baza intuitiva bazata pe joc. Plecand de la ce-i place cel mai mult: animale, desene asociate cu literele si cu folosirea lor ca joc. E bine sa-i cumperi o tablatita magnetica si pe ea scrie si sterge imediat, reluand in fiecare zi cate o litera. Foloseste carticele cu poze si litere, se gasesc in librarii si fii alaturi sa-i explici de cate ori e nevoie si sa-i reactualizezi fiecare litera. Succes! E bine sa stie cat de cat literele cand e in clasa I. N-o sa-i fie atat de greu nici lui si nici tie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Copilul meu a primit cadou niste litere din plastic la varsta de 1 an. S-a aratat foarte interesat de ele de la inceput. Acuma are 2 ani si stie toate literele, e fascinat de ele si innebunit sa le vada pe strada, in vitrine, pe placutele de inmatriculare a masinilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A

| mirunik a răspuns:

Mai bine nul invata acum pentru ca la scoala invata si o sa fie neatent pentru o sa zica ca el stie dar poate e uita...decat sa nul lasi sa sse joace cat e mic mai bine ii iei niste carti frumoase colorate care sai atraga atentia

| Pitaru_Adina_Elena_1979 a răspuns:

Prin joc