| anonim_4396 a întrebat:

Cum inveti un copil sa-l pronunte pe r?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Spunandu-i de foarte multe ori cuvintele : brad, rau, ratusca, ramurica... E greu, dar daca nu merge exista logoped care poate sa-l ajute. Fata mea a avut problema asta - desi la inceputul cuvintelor spune r in interiorul lor pronunta l in loc de r. A fost foarte greu, dar dupa un timp s-a obisnuit sa spuna corect. Depinde foarte mult si de varsta copilului. Daca e mai mare si nu s-a invatat pana acum se poate apela la un logoped.
Iti dau mai jos o adresa sa vezi despre ce este vorba. Oricum se pare ca doar in al treilea an de viata poate copilul pronunta consoane complexe cum este considerat si litera r. Vezi amanunte
http://www.terapialimbajului.info/......etelor.php

3 răspunsuri:
| LuS[z] a răspuns:

Un copil invata"imitand". repeta-i cuvinte cu putine silabe care il contin pe r.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Un logoped ar putea sa te ajute... si fetita mea are probleme cu r si s... o duc la gradinita si acolo este un logoped care se ocupa de ea si de ceilalti copilasi cu probleme de pronuntie... incearca si tu... face niste jocuri foarte dragute cu ei...

| mihalitza a răspuns:

"Rica nu stia sa zica:
Riu, ratusca, ramurica.
Dar de cind baiutu-nvata
Poezia despre rata,
Rica stie-acum sa zica:
Riu, ratusca, ramurica."laughing
Lasa copilul in pace, cu timpul va invata singur sa pronunte corect...