| GLA a întrebat:

Cum ma pot impaca cu fosta? Am avut o relatie frumoasa, eu 24, ea 19, ideea este ca a intervenit maica-sa intre noi prin niste moduri urate, jigniri si comportament urat plus o palma primita de la ma-sa dar am facut greseala sa ii platesc cu aceeasi moneda, iubita mea s-a speriat si a ales sa ne despartim. O inteleg, mai mult am gresit eu, eram mai gelos de fel si cam vulcanic (nu o bateam), atunci nu realizam, acum dupa tot socul asta si pierderea ei m-am trezit la realitate, am reusit sa vorbesc cu ea recent dupa 3 sapt de despartire si imi spune ca vrem sa ramanem decat amici, mi-a mai zis si ca ii este frica de mine de la incident, nu mai crede in cuvintele mele, deci ce fapte sa fac si cum sa procedez sa ii recastig inima si increderea? Nu pot renunta o iubesc prea mult, am decis sa port o lupta cu mine si sa ma schimb in mai bine sa scap de gelozie si de vulcanism, ce fapte sa fac sa ii recastig inima si increderea?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Tu cand lovesti dupa daca ai fost lovit intri in legitima aparare, da, ideal ar fi sa nu recurgi la violenta,, dar unii si unele si-o cauta. Femeia fiind mai coapta la minte (presupunand) desi n-a fost, a jignit si a lovit ca disperata in loc sa trateze conflictul cu cap, sa zica mersi ca a primit doar o palma inapoi pentru a fi trezita la realitate ca nu poate face legea cum vrea ea.

60 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi-ti de drum baiete!
Acolo unde ai dat cu piatra si ai lovit, sa nu te mai intorci ca nu vei gasi dragoste.
Iubirea nu se invata cu bataia sau violenta.
invata din greseli si nu le mai repeta, la urmatoare iubita, daca vrei sa ramana cineva langa tine, ca asta de ai pierdut-o, nu se va mai intoarce niciodata la tine.
Din pacate, ceea ce ai afisat nu a fost dragsote, doar manipulare si posesiune, iar cand a refuzat, ai spus-o prin violenta.
Gelozia este o boala psihica grava, care distruge vieti si relatii.
Pana nu vei invata sa te controlezi, nu cred ca va sta vreo fata cu tine.

| GLA explică (pentru Violleta2022):

Nu am dat niciodata in ea, am zis ca ca maicasa a dat in mine si am ripostat, eu zic ca a fost iubire nu manipulare si ce zici tu, altfel nu ma mai chinuiam sa ma impac cu ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce ți-a dat maică-sa o palmă? Ce-ai făcut? Și mai ales, de ce i-ai dat-o înapoi?

| GLA explică (pentru anonim_4396):

Mai eu mai nimic, ea ma jignise la telefon mai de mult, am trecut peste dar tot ma ataca si m-a facut nesimtit intr o seara ca i-am zis sa termine cu glumele si sa aiba o limita si m-am trezit cu o palma, nu stiu dc am ripostat inapoi probabil din ura ca ma umilise

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

A rispostat decent, eu ii zburam dintii din gura pentru o palma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Vezi că ți-au scăpat găinile din curte, fugi după ele să nu ți le calce ceva mașină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GLA):

Nu ai spus de ce se comporta maică-sa așa cu tine și blablabla...
Mie îmi pari genul de băiat care-i f*** 3 4 pumni lu iubită-sa din "gelozie", ea te lasă și de abia după îți pare rău, vrei să te schimbi în bine și să scapi de gelozie. Asta cred eu, poate că nu-i așa dar, asta reiese din ceea ce scrii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Învață ce înseamnă legitimă apărare și mai vorbim. happy

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti tare dude, o femeie iti da o palma, ORICE FEMEIE, si tu ii scoti dintii din gura, atunci orice femeie care aude de asta, isi pune palma in kur si te lasa, FOREVAH!

daca femeia nu te ataca cu o arma letala (cutit, bata, da cu masina peste tine, etc.) atunci NU ai voie sa o lovesti, ca toata lumea o sa te considere jigodie, astea sunt regulile societatii, NU le-am inventat eu, egalitatea sexelor pe dracu'!

cat despre cel care a intrebat, fosta ta are dreptate, esti violent, stiu ca nu ti se pare, si crezi ca te-ai schimbat, dar asta e natura ta, iti trebuie "anger management" ca sa iti invingi propria natura, nu doar sa crezi ca te-ai schimbat

in plus ca ti-a dat viitoare soacra o palma, AR FI TREBUIT SA GUITI DE FERICIRE... ABSOLUTA, din momentul ala aveai un motiv DEFINITIV, SA NU MAI VORBESTI CU EA NICIODATA! iar fosta ta ar fi fost de partea ta, pentru ca maica-sa e cea violenta

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

E exact cum ti-a spus. Daca cineva te loveste din senin, alta alternativa nu ai decat sa lovesti inapoi, aia e legitima aparare. Pana la urma ai demnitatea ta,, daca esti lovit, loveste inapoi!

| Drimmero a răspuns (pentru JicaContra):

Ce, ma, o femeie are voie sa te loveasca dand o palma peste fata care e ceva umilitor dar tu ca barbat n-ai voie sa o atingi? De unde apareti? Pareti genul care ar permite altora sa li se urce in cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Îmi dau seama care-i demnitatea și încrederea în voi dacă atunci când primiți o palmă de la o fată imediat i-o dați înapoi, vai de p*** voastră.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Hăhăhă asta-i unica alternativă, într-adevăr laughing. Vai vai vai...

| mgtow a răspuns:

Ar trebui sa gasesti alta. Poate e traumatizata si chiar nu vrea sa iti mai acorde 1 oportunitate

| DeathIncarnate a răspuns:

Ia-ti adio de la eahappy

| JicaContra a răspuns (pentru Drimmero):

De unde apari tu?!?
TREBUIE sa fii cioban, tigan sau alta speta din ultimul nivel de jos al prostimii ca sa ti se para normal sa dai intr-o femeie

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Fată deșteaptă, las-o în pace

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Drimmero):

Si uite asa sunt pline inchisorile cu destepti de-astia care au dat una inapoi vreunei proaste care i-a lovit si a murit naibii aia...

| FreddieM a răspuns:

Nu ajungi asa usor sa iei o palma se la mama prietenei. Sunt sigur ca e fata desteapta si va lua decizia corecta. Pentru dansa, bine-inteles. Si pentru linistea si protectia ei.
Cu siguranta ai realizat greseala, dar ma tem ca e parte a caracterului tau. Vei avea mult de lucrat cu tine amice, citeste vreo doua carti, ai putea invata multe despre oameni si cum sa te controlezi. Iti recomand cartea asta, care iti va schimba total modul de gandire si te va corecta garantat.

,, Cum sa castigi prieteni si sa influentezi oameni'' de Dale Carnegie
Pace si sanatate

| FreddieM a răspuns (pentru JicaContra):

Fain raspuns, (mai putin englezismele alea inutile), felicitari. happy

| OldSoul a răspuns:

In opinia mea, nu mai ai nicio sansa.
Indiferent cate schimbari ai vrea sa faci, raul e deja facut.
Sincer, circumstantele pe care le ai avut, nu au valoare, tot ce conteaza e ceea ce ai demonstrat tu in acel moment.
Gandeste-te, daca pana in acel moment, mama ei, se opunea, acum, dupa incident, e categoric pusa impotriva acestei relatii si va incerca sa va desparta cu orice pret.
Tot odata, prin aceea scapare, i-ai demonstrat si fiicei ei ca nu esti ceea ce ii trebuie.
Daca tu ai indraznit sa lovesti o persoana mai in varsta, mama fetei pe care tu consideri ca o iubesti, ce te face sa crezi ca pe fiica ei nu o vei lovi intr-o situatie similara? Ce o va face pe ea sa creada ca acest incident nu se va mai repeta.
Ah, poate acum, pe moment te vei controla, dar dupa ceva timp, cand se va uita incidentul, aceste apucaturi vor reveni.
Greseala a fost deja facuta si nu mai ai cum sa o repari.
Si sincer, aceasta scapare a ta, e o particica din ce e posibil sa iasa la vedere in alte circumstante, peste ani.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Logica ta spune sa fim prostalai cu absolut oricine (chiar si femei) si sa plecam capul cand luam o palma. Daca te mananca...iti asumi repercusiunile.

| Drimmero a răspuns (pentru JicaContra):

Trebuie sa fii doar prost sa stai sa te loveasca cineva indiferent de sex total pe nedrept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Ai curaj să sufli-n fiolă?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Drimmero):

Daca un copil te loveste il lovesti inapoi? Daca o femeie care stii ca nu are ce rau sa iti faca te loveste, lovesti inapoi? Legitima aparare e daca iti pocnesc una de vezi stele verzi si constientizezi ca la urmatoarea s-ar putea sa nu te mai ridici. Aia e legitima aparare. Daca o duduie iti da o palma, faptul ca te-a atins la onoare nu intra la legitima aparare. Nu ai decat sa o dai in judecata pentru defaimare... big grin

| alexandra1912 a răspuns:

Nimeni nu accepta asa oameni, scuze, nu te jignesc, dar nu e ok

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai realizat ca ai dat niste argumente aberante si ai incercat s-o intorci cu papagalisme de 2 parale.

| Drimmero a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stii foarte bine ca nu la copii m-am referit, cat despre duduia care loveste atata timp cat am fost calm si n-am jignit, da, am tot dreptul apoi s-o dau cu cracii in sus. Nu mi-a dat mama in toata copilaria asa palma, sa-mi dea o isterica o palma de genul nu stiu cum as reactiona.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Drimmero):

Daca o isterica care nu e karatista sau mai stiu eu ce super-uman reuseste sa iti dea o palma, e vina ta ca nu ai anticipat. Daca poti evita violenta, e de evitat cu orice pret. Nu de alta, dar la cit de timpite sunt legile de la noi, prefer sa ramin cu o palma luata de la o dilie decat sa scriu carti la bulau...

| Violleta2022 a răspuns (pentru GLA):

Mai rau, sa-i lovesti mama, wow... chiar ai avut tupeu!
Eu te calcam in picioare, daca indrazneai asta.
Sincer, te-ai lins pe bot sa mai ai vreodata acces la fata aia. Cu asemena specimene nu vrea nimeni sa aiba de a'face.
Oare ce se intampla cu fata aia, daca tu ai indraznit sa dai in maica-sa?
Pari a fii un om violent, fara pic de rusine, fara creier si fara discernamant.
Imi pare rau pentru tine, dar vei avea un viitor asigurat dupa gratii, daca nu inveti sa-ti temperezi comportamentul, pentru ca nu este unul normal.