| adimancool a întrebat:

Cum naiba sa rezolv cu taicmiu? bea si bea si bea si tot bea. vreo luna n-a fost beat deloc am fost cel mai fericit e de treaba tare cand e treaz dar cand il vad beat...cheltuie toti banii pe bautura are datorii pana in gat(mama si tata au) si el bea, nu-i agresiv da nu imi place sa-l vad asa pentru sanatatea lui, are probleme cu ficatu da tot bagan el ca spartu.Mai rar e asa mai agresiv dar doar cu gura ca sa zic asa..rar cand mai iau o palma da *** am indurat atatea de acu sunt imun la astea da imi e mila de mama tare...Adica el cica vrea sa ajung cineva si sa fiu cel mai tare si pnm la scoala pana acu am avut toate mediile peste 9, 6 si sunt in a 8a.ce naiba sa-i fac/?

Răspuns Câştigător
| ionandreea97 a răspuns:

Du-te la el cand e mai treaz si explica-i ca tu anul asta ai examene si ca nu-ti place sa-l vezi beat, ca-ti face rau acest lucru. Roaga-l sa o lase mai usor cu bautura pentru ca te afecteaza foarte tare sa-l vezi asa. Poate o sa inteleaga si el.

| adimancool explică (pentru ionandreea97):

Mersiii; x sa mai linistit putin sper so tina tot asa..cine stie dar oricum mam mirat ca a inteles

14 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu psihologul scolii. Nu-ti fie rusine, v-a pastra totul confidential si cu siguranta te va ajuta.

| milan9 a răspuns:

In situatia in care se afla tatăl tău are o mare nevoie de a fi susţinut, de a fi integrat in activitati care sa-i puna in valoare calitatile, are nevoie sa-si descopere poate prioritati care să-i ofere noi scopuri în viaţă.

Nu ştiu în ce măsură ai tu timp să te ocupi de reintegrarea tatălui tău în astfel de activităţi, dar, în starea în care se află el are nevoie vitală de suport, de susţinere. happy

| milan9 a răspuns:

Sunt momente ale vieţii în care unele persoane (poate fără o grilă a priorităţilor foarte solidă) care prezintă un factor de risc mai ridicat decât al celorlalte se întâmplă să fie foarte vulnerabile la o anumită vârstă.

Lipsa de scop, de sens, de credinţă, dezamăgirile, greutăţile, sunt problemele care necesită o rezolvare, altfel riscul viciilor de orice natură este foarte mare. Pentru rezolvarea unor astfel de probleme, ajutorul celor din jur este esenţial... happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Înţeleg foarte bine ce înseamnă a avea un astfel de tată deoarece al meu a avut şi are problema alcoolului. Din acest motiv au ajuns la divorţ cu mama. Aici am găsit un articol care mi-a plăcut mult. Ţi-l recomand şi ţie: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008123
Cele bune!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| pastru009 a răspuns:

Salut.Incearca sa vorbesti cu el cat timp nu este asupra efectului alcolului. Poate va intelege.Si cand il vezi ca va cumpara sticlele de alcool, ia-le inapoi si ascunde-le cat timp el nu se uita sau returneaza-le si tine tu banii pana el isi revine.

| tomthecat a răspuns:

Numai Dumnezeu poate să se îndure de tatăl tău şi să facă o schimbare (o transformare) reală în inima şi în viaţa dumnealui. Dacă tu şi mama ta aţi strânge rândurile şi aţi fi cu adevărat credincioşi, ar exista O ŞANSĂ ca tatăl tău să se întoarcă la Dumnezeu și să devină un om complet nou, călăuzit de Duhul Sfânt.

http://tomisthecat.ro/......adi-gliga/

| tomthecat a răspuns:

În sfârşit, citesc şi eu un sfat înţelept pentru care te felicit! happy

| CristianGrigor1986 a răspuns:

Ma,tata mah! Ia uite-i pe apostoli ce cauta prozeliti pe internet! Nu stiu cum sa va explic fara sa va jignesc - dar daca duceti lipsa de membrii in biserica faceti evanghelizare in orasul vostru, nu pe net! Numa prostii scoateti din tastatura si oamenii ca voi fac cel mai mare rau crestinilor adevarati.Asa facea si Isus? Ia mai puneti mana pe biblie si cititi : inainte vindeca, si-apoi predica! Asa ca mai mereti incolo cu piosenia voastra de doi lei!(Si asta v-o spune un pocait ca voi, dar care are destula decenta sa-si tina predicile pentru momentele adecvate)

Scuzati-ma va rog, dar nu m-am putut abtine - oamenii de genul asta ma scot din sarite.Cat despre problema ta sunt de-acord cu cei ce te sfatuiesc sa apelezi la consiliere profesionala.Nu stiu cat de bun este consilierul din cadrul scolii - dar cauta pe net o lista cu psihologii autorizati din orasul tau si vezi care e mai ok. Tariful obisnuit e undeva intre 50-100lei/sedinta - dar cum tatal tau oricum arunca banii pe alcool, mai bine sa-i dai pe ceva ce realmente il poate ajuta.Plus ca este pe o perioada finita - minim 8 sedinte, max cam un an cu o sedinta-doua pe saptamana depinzand de gravitatea problemei.Nu te baza pe judecata si pe promisiunile lui - dependenta este o boala mai grava decat cancerul. Fara un tratament adecvat va duce la ruina intreaga familie! ACUM este momentul sa interveniti.

| ionuttemeri a răspuns:

Frate crede-ma iti dau cel mai bun sfat dul la dezalcolizare si se va face bine nu o sa mai beea de loc

| adimancool explică (pentru ionuttemeri):

Frate,am 14 ani. abia am bani de mancare la scoala gandeste-te putin

| stefano200 a răspuns:

Baiete alcolismul este o boala urata si el tatal are nevoie de un specialist ca sa depaseasca acest obstacol.Incercati sa-l convingeti sa mearga la un specialist altfel nu-i scapare.Fii inteligent si vezi ti de invatatura.