| Mary24 a întrebat:

Salut.Am o problema oh go on nu stiu ce sa fac,tata a inceput sa bea bautura din ce in ce mai mult,nu mai suport,asa cheltuie banii aia pe bautura si noi avem o gramada de datorii,mama se cearta mereu cu el, si eu nu ii mai suport sa ii mai aud certandu-se.I-am zis la mama sa ii spuna la buna-mea(mama lu` tata) ce face, si ea zice ca nu poate sa ii spuna ca ea o sa dea vina pe mama(asa a facut o data cand ia mai spus) ca de ce il lasa, tata are probleme cu inima si nu prea are voie sa bea.In fiecare zi este la barul din colt si bea cu asa zisi lui prieteni.Astazi de exemplu nu stiu ce a facut, trebuia sa merg cu mama la cumparaturi pe bonuri de masa ca au luat amandoi bonurile, si astazi tata cand vine acasa (avea vreo 20 de bonuri) vine cu 2-3 bonuri straight face, si nu a luat numai o paine, rosii si ceva salam oh go on.Nu stiu ce sa fac, nu ii mai suport sa ii aud ca se cearta, nu mai vreau sa-l vad pe tata venind acasa beat si sa urle pe noi ca nu stiu ce am facut oh go on.Mama tot spunea ca o sa ne mutam in ceva apartament fara el si sa stam pana termina cu prostiile, dar degeaba ca tot nu se va intampla.
Nu stiu ce sa fac ca sa nu se mai certe sau sa nu mai bea tata, si nu stiu din cauza lui sunt in totdeauna mai suparata. abia pot iesi cu prietenii pe afara ca mie imi vine sa plang de nervi.
Ce pot sa fac in legatura cu asta?
Multam ca v-ati irosit 5 minute sau 10 citind.

16 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Intreaba-l cum s-ar simti s-o vada pe fica-sa beata si explica-i ca asa te simti tu in fiecare zi cind il vezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru harciog):

Păi atunci ar bea cot la cotlaughing

| William a răspuns:

As putea sa iti dau doua raspunsuri, unul ar fi cel corect, celalalt nu la fel de corect dar la fel de eficient. Pe care il vrei?

| Mary24 explică (pentru William):

Nu poti sa mi le spui pe amandoua?

| William a răspuns (pentru Mary24):

Ba da dar nu vreau. Daca le spun pe amandoua si tu o alegi pe cea mai usoara nu am rezolvat nimic.

| Mary24 explică (pentru William):

Spune-l pe cel corectlaughing

| William a răspuns (pentru Mary24):

Ei bine tatal tau are niste probleme mai mari decat isi imagineaza el sau tu sau mama ta. Betia este un mare pacat, parintele Arsenie boca spunea ''decât să scoţi pe diavol dintr-un beţiv, mai uşor scoţi un suflet din iad'' si ''Sfarsitul betivului este sau in sant sau in casa de nebuni; iar sufletul ii este in iad inca de aici''. Asa ca tot ce poti sa faci pentru tatal tau este sa te rogi sa se lase de baut. O sa dureze mult si o sa fie greu fiindca Dumnezeu nu iti indeplinsete dorinte asa cum vrei tu, trebuie sa nu pacatuiesti, si chiar daca pacatuiesti sa nu o faci cu intentie ci sa fie din greseala deoarece ''cat asculti de Dumnezeu atat aculta si Dumnezeu de tine''. Ca sa te poti abtine de la pacatele mari tine minte sa ''Fugi chiar si de cele mai mici pacate pentru ca cine nu se fereste de cele mici negresit va cadea in cele mari si grele...''. Iti sugerez sa spui rugaciuni inainte si dupa fiecare masa, dimineata cand te trezesti, seara cand te culci si daca vrei in timpul zilei rugaciunea copiilor pentru parinti (daca vrei iti dau eu niste rugaciuni potrivite). Eu ti-am spus ce trebuie sa faci, treaba ta ce faci de aici inainte.

| Adrianetc a răspuns:

Imi pare rau pentru tine insa nu cred ca poti face ceva, bautura a distrus multe casnicii si tu nu ai nici o vina. daca crezi in Dumnezeu pot sa-ti zic decat sa te rogi in fiecare seara sa se schimbe situatia. daca nu crezi... incearca sa invetzi ceva din ceea ce ti se-ntampla,

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

N-ar trebui sa socoteasca nimeni timp irosit acel timp dedicat ascultarii cuiva.Vezi tu,draga mea,sunt situatii cand copiii se dovedesc a suferi mai mult decat oamenii maturi,si indura mai greu tocmai pentru ca suferinta le vine din partea celor care ar trebui sa-i ocroteasca si sa indeparteze de ei,cu orice sacrificiu,orice motiv de suferinta.E greu pentru oricine sa intervina in familia cuiva, considerandu-se ca parintii sunt abilitati sa vegheze bunul mers al lucrurilor.Din nefericire nu prea ia nimeni in seama faptul ca un tata alcoolic cheltuie banii meniti pentru supravietuirea familiei, pe bautura, atata timp cat nu se ajunge la violenta extrema. Poate vrei sa incerci cu mama o strategie, in speranta ca tatal tau nu a coborat prea jos pe panta acestei patimi.Cautati o ruda apropiata, faceti-va bagajele si lasati-l singur cateva zile, apoi spuneti-i ca nu va mai intoarceti daca el continua asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta.
Vorbeste cu tatal tau. Poate te va asculta, tinand cont ca esti fiica lui. Explica-i si spune-i ca nu mai suporti situatia asta, ca vrei sa nu mai bea pt.ca atat tu cat si mama ta suferiti foarte mult, iar datoriile va dau foarte mari batai de cap.

Daca nu te asculta si nu se lasa de bautura, ideal ar fi sa va mutati cum ai si mentionat, pentru ca nu are rost sa suferiti si sa va strofocati pentru o persoana care nu isi face.

Mult succes si capu'sus!

| Vichtory a răspuns:

Buna, sa stii ca imi pare foarte rau pentru asta. Ar trebui sa-i spui mamei tale hotarit ca tu nu mai suporti asta. Puteti sa va mutati cu mama la niste rude de ale sale pe ceva timp pina tatal tau isi da seama ce face, caci totusi bautura te duce pe asa o cale, ca nu stii ce faci. Mai rezista putin, Dumnezeu are bucurii pentru toti.
Multa bafta. Puuup soare:*

| spaghetty a răspuns:

Apucate si tu o zi 2 de baut sa vada si el cum e sau vorbeste clar cu el si zii ca nul suporti

| NaaaNeeeLyySsTTuu a răspuns:

Mdaa...Tatal tau nu isi da seama ca dupa o vreme o sa aiba cancer la ficat de la bautura! Dar in ciuda faptului daca se duce la doctor cand trebuie o sa-i dea ceva sa nu poata sa bea! Sa i se regenereze ficatu! Daca tot continua sa bea poti sa-ti iie inima in dinti si sa-i spui ca daca mai continua nu o sa te mai vada daca nici asa nu merge..Nu mai stiu incearca sa-i spui ca no sa te mai vada daca moare si o sa ramai fara tata.Iar maicata o sa ramana vaduva si o sa se necajeasca si o sa planga pana nu mai suporta si doamne fereste.-w
Sper ca o sa se lase de bautura!
Funda>

| tripz a răspuns:

Salut, si eu am aceeasi problema ca ta. Tata e un alcolic inrait. Noi acuma suntem in strainatate si tata tot nu se lasa de baut. de fiecare data cand venim in Romania, de exemplu anul trecut am fost pentru vreo 4 saptamani. O baut 200 L de bere + rachiu si vin la un loc. Nu suport sa-l vad beat. Cand e treaz e simpatic da cand se enerveaza el bea si bea. Mai tot timpu o injura pe mama si o face sa planga mult timp. El nu-si da seama si o trateaza pe mama ca de ****. Daca eram mai mare si tupeu i-as fi zis eu vreo 5. De fiecare data cand ei se cearta, mie rau mie. Mie rau in felu cum o trateaza si cum nu-i pasa ca bea. Mama gen" iar ai luat bautura" si el gen: " da ce *** mea nu pot sa beau sau ce. ( lui ii place sa bea. Nu bea de nevoie/necaz el bea de placere). Numai noua cei din afara razei lui NU AVEM PLACERE. Urasc cand se imbata si dupa vorbeste cu mine. cand il vad bat si vorbeste cu mine imi vine pe moment sa-i dau una sa nu se mai ridice. Una dintre faimoasele lui fraza cand o batjocoreste pe mama e: Lasa cand ai sa mor o sa vina toti draci la tine sa te ia in furca. In pi**a matii.
El tot timpu cand se enerveaza mai tare injura pe toata lumea. cateodata imi zice ca mama e nebuna si o sa divorteze de ea. CAND aud asta parca se prabuseste pamantul. nu suport pur si simplu. Nici nu pot sa ma mut undeva fara el. Cum ar veni el e sursa noastra de venit pentru familie. Daca el n-ar mai lucra noi nu prea am mai avea cu ce trai asa mult.
Lasa ca intr-o zi o sa fiu un om cu bani multi si o sa-o ingrijesc pe mama cum trebuie. Daca se corecteaza poate il iert si pe el. Da in ziua cand n-o sa mai aiba bani ei nici un strop de bautura nu o sa-i dau. Daca o loveste pe mama nu stiu ce ii fac. Asa de tare il urasc cand bea. As fi vrut sa am si eu un tata normal. :-

| Anonim9990 a răspuns:

Daca il iubesti pe tatal tau ar trebui sa va mutati. Daca aceasta problema a afectat mult relatia voastra poti ca sa i spui in fata ce simti si daca reactioneaza urat (va bate sau ceva) puteti merge la politie si o sa va fie mai bine fara el. Depinde ce crezi tu si mama ta.

| Ciuica1Cristian a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. am 10 ani si nu mai suport. Odata am luat cutitu si m-am dat la el degeaba. incearca sa ii pui vitamine in mancare sau din astea care il ia somnuhappy la mine a mers in 10 minute era dus.