| anonim_4396 a întrebat:

Cum o pot face pe mama sa inceteze?
A aflat ca m-am sarutat cu o fata (eu la randul meu find fata) si de atunci la orice cearta de a noastra baga si motivul asta.Ca habar n-am ce fac cu viata mea, cum am putut face asa ceva si urla la mine de nebuna.Si la nervi i-am zis ca oricum si cand eram mai mica m-am sarutat cu fete si n-am murit si a luat mai tare foc dand vina pe bunica mea ca ma lasa sa fac ce vreau.
Faza e ca bunica mea nu ma lasa sa fac tot ce vreau, am limite deoarece am 19 ani si sunt constienta unde gresesc sau nu.Deci indiferent daca m-ar lasa oriunde nu m-as duce eu.
Doar ca fata cu care m-am sarutat a venit la mine tocmai din alt oras special sa ma vada si efectiv s-a intamplat.
Chiar incepe sa ma enerveze pentru ca ea isi imagineaza ca cine stie ce si altceva as fi facut cu ea, si acum imi controleaza telefonul si cu orice as vorbi la telefon spune ca iar ai ganduri din alea?
Nu zic sa aiba incredere in mine deoarece nu am crescut cu ea deloc dar nici acum la orice cearta sa-mi scoata ochii cu acest motiv.Nu e faza ca ma enerveaza intr-un mod negavtiv, pur si simplu ma ia un ras sarcastic vazand pana unde exagereaza.Are o gandire super mega colorata
Ce sa fac cu mama in aceasta privinta?

10 răspunsuri:
| lo a răspuns:

In primul rand sa va calmati amandoua, sa nu mai "explodati"la orice cuvant.
Incearca sa vorbesti cu mama ta deschis, calm despre experientele tale si ceea ce simti cu privire la ele.Deasemenea daca, esti cumva lesbiana, ar trebui sa "sa iesi din dulap"si sa recunosti, pana la urma nu o sa poti sa ascunzi acest fapt la infinit.Mamei tale, ii va lua un timp sa se obisnuiasca cu ideea si cu siguranta pare ca nu o sa accepte asta, dar da-i timp si rabdare.Fa-o sa vada ca sti ce faci cu viata ta, chiar daca greesti, esti la varsta cand trebuie sa greesti dar trebuie sa invati din greselile tale.Succes.

| Mayar a răspuns:

Va inceta cand vei avea un iubita baiat. Macar pentru cateva zile, si asta o va face sa te lase in pace cu incidentul asta

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Cel mai bine ar fi să încerci să-i spulberi acele temeri dându-i motive să aibă încredere în tine. În plus, atunci când discuţia se încinge, ar fi mai înţelept să o întrerupi, poate chiar ieşind undeva, decât să continui să te aperi. Un proverb spun: Începutul unei dispute este ca revărsarea unor ape, de aceea, pleacă înainte să izbucnească cearta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numai schimbindu-te si devenind normala o vei face sa inceteze. Si inca si atunci va ramine suspicioasa.
Nu intreba ce sa faci cu mama, ci intreaba-te ce faci cu viata ta. Desi sustii ca esti constienta de ce faci, se pare ca nu esti. Sau poate, chiar vrei sa faci gresit totul (daca stii ce faci).

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma amuza sa vad ca oamenii de la categoria asta cred ca cunosc viata celui care intreaba mai bine decat o face el.A intrebat altceva.Nu a facut nimic iesit din comun.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Corect. Nimeni de aici nu o cunoaste. Nici macar tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil ca si tu ai reactiona mai mult sau mai putin exagerat daca ai fi mama. asta este, las-o sa-i treaca, nu mai pune si tu paie pe foc.

| RosyInferno a răspuns:

Prima data da-ti tu tie o explicatie in privinta motivului pentru care saruti alte fete; o explicatie rationala, care sa fie adevarata si sa te faca sa te simti libera din punctul acesta de vedere.
Apoi, daca mama ta mai aduce lucrul acesta in discutie ii explici frumos ce ai de explicat, iar daca ea nu asculta si o tine pe a ei, taci si o ignori. Chiar daca nu ai fost crescuta de ea, totusi esti fiica ei si trebuie sa aveti o relatie cat de cat ok.
Poti sa faci si altceva: urmareste motivul de la care porneste o cearta si daca aduce asta din nou in discutie, o intrebi detasat: Si ce legatura are asta cu ce vorbeam noi? Sau vrei sa te simti castigatoare intr-un joc in care, de fapt, nu exista castigatori?
Oricum, mult succes si stai linistita ca totul se va rezolva intr-un final.

| ionalexandru98 a răspuns:

Data viitoare fa-o mai discret sa nu "auda" ca ai facut-o. Asta e mentalitatea lor. Nu ai cum sa le-o schimbi. Poti doar sa faci in asa fel sa nu afle.

| 名無しん a răspuns:

Face asta pentru ca ea /bunica ta te-a crescut ca pe un om normal. Problema e ca ei i se pare normal sa saruti un baiat nu o fata, de asta se enerveaza. Daca maicata ar fi lesbianca(sa zic asa ca nu stiu cum sa zic) i s-ar parea normal sa te saruti cu o fata. Daca aia avea parinti gay l-i s-ar parea normal sa te saruti cu un baiat chiar daca ai fi si tu baiat. Crede-ma nu vreau sa te insult dar iti spun adevarul. Imi pare rau.