| ChicaIdiota a întrebat:

HELP! Parintii mei se cearta mereu si nu suport asta.Ca tata umbla dupa una care o blesteama pe mama mereu, dar tata nu vrea sa recunoasca si acum aproape o luna s-a intamplat o intamplare care te baga in sperieti.eu dormeam si am auzit-o pe mama care urla si zicea ca e un nemernic tata si m-am trezit asa dintr-o data si am fost sa vad ce este si am aflat ca urla pentru ca o stransese de gat (mi a spus fratimiu care e mai mic de 7 ani l-a vazut)si mama a sunat-o pe bunica care e mama lui tata a venit cand tata a plecat din casa si i-a spus tot si dupa o ora vine tata si buni ii zice de ce a batut-o si cica nu ca nu a batut-o si i-a zis fratimiu ca minte si apoi s-a uitat lung la tata buni si mama apoi a zis ca o injura rau si a inceput tata sa tipe ca minte si apoi a plecat tata si buni a inceput cu gura la mama ca cica ea e devina! si nu-i adevarat! pai da cum sa nu tina buni la copilul ei (tata)... apoi mama statea in pat si doarmea ca a fost foarte speriata. saraca de ea si eu cu fratimiu suntem draumatizati.bine ca nu a fost si sora mea cea mai mica care are 6 ani(a fost la verisoaramea) va dati seama ce e in capul la astia mici (eu sunt in a VII a, mai mare). ajutati-ma nu stiu cum sa fac, ce sa fac.plizzzz help!

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toată familia are nevoie de o consiliere psihologică, nu se mai știe ce și cum.
Pa, pa.

| CrazyTeenager a răspuns:

Apeleaza la un consilier de specialitate in probleme familiale.

| sabin89 a răspuns:

Mai, nu prea ai ce sa faci. Nu noi ne alegem familia in care crestem. In unele familii predomina iubirea si armonia, iar in altele cearta si dezbinarea. Intre extremele astea, se incadreaza toate celelalte. Tu ca copil, trebuie sa iti accepti conditiile in care s-a nimerit sa-ti petreci copilaria. Nu-i poti schimba pe cei mari. In schimb, castigi experienta, stii ce sa NU faci cand vei fi mare. Si nu mai e foarte mult pana vei fi pe picioarele tale. Consoleaza-te cu gandul asta. Pe parinti respecta-i asa cum sunt. Ea este mama ta, iar el este tatal tau.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Îmi pare rău că trebuie să treci prin astfel de situaţii. Înţeleg cu e deoarece şi eu am crescut într-o familie unde cearta era la ea acasă.
Vreau să-ţi prezint un articol care conţine unele sfaturi utile: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008124
Sper că-ţi va fi de folos.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Elena,

Vrem sa te ajutam. Hai sa stam de vorba despre situatia pe care o traversezi.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Stiu ca ai mai postat exact aceeasi intrebare cu ceva timp in urma!
daca situatia nu s-a ameliorat pana acum, suna la telefonul copilului! 116111, acolo vei vorbi cu persoane specializate care stiu sa te ajute sau sa te sfatuiasca!

| Pitzipoanca a răspuns:

Nu mai tot posta prostia asta, nu cred in vrajeli d-astea. Astea sunt pentru copii de tata si pentru prosti.

| Amatorul a răspuns:

Eu zic sa inveti tehnica de lupta muay thai, cu asta poti sa iti pui la punct tatal si pe buni

| mariaXx3 a răspuns:

Eu zic sa suni la protectia copilului ca asa nu se mai poate odata si o data daca este asa de nebun poate sa sara si la tine asa cum a sarit la maicata sa o omuare, ori la frati tai mai mici. trebuie sa vorbesti cu mama ta serios casa rezolvati problema asta.Imi pare sincer fuarte rau in ce hal si in ce teama traiesti sad