| anonim_4396 a întrebat:

In primul rand sa imi scuzati greselile si sper sa nu va plictisiti. Am si eu o problema. Ma simt si prost sa zic straight face. Deci : Eu am 16 ani si stau la bunici de cand sunt mica. Mama mea a divortat si s-a mutat cu mine si bunicii iar bunicii mei isi cam spun punctul de vedere asupra mea ca mna m-au ingrijit de mica. si am o ora fixa de a intra in casa straight face 7-7.30... Iar mama ma lasa sa stau mai mult... dar nu pot sa ma iau la cearta cu ei, ca am incercat sa vorbesc cu bunica si a inceput sa tipe la mine si sa zica ca sa fac ce vreau ( ea vazand numai ce e rau la stiri). De curand am si un prieten, si in cursul sapt ( cand am scoala) nu pot sa mai stau o ora afar ca ma cheama acasa..si imi e f aiurea sa il tot refuz, si imi e si rusine, imi e rusine pana si de mine oh go on. Va rog da-ti-mi si mie niste pareri.

Decat sa faci misto mai bine nu raspundewinking!
Multumesc anticipat! big grin

19 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Cel mai bun sfat ti-l da un psiholog.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, si eu sunt mama, si am si eu copii la randul meu, si la fel as impune si eu asa. Tie nu ar trebui sa-ti fie rusine dloc mai ales ca ai o mama asa de grijulie care iti vrea numai binele prin asa ceva. Gandeste-te numai la cat nenorociri se intampla! Tu chiar nu te gandesti ce ti se poate intampla? Tu nu te gandesti la propria ta piele si viata? Ai rabdare, viata nu este chiar asa de roz precum o vezi. Ai sa fii si tu mama la randul tau, si ai sa faci exact ca si mama ta. Ia incearcate si punete tu in locul mamei tale, cum ai reactiona pentru binele copilului tau oare, stiind la cat te-ai chinuit sal aduci pe lume si ca ai facut nopti albe nedormite ca sal cresti si sa-l vezi mare, si acum cand il vezi mare nu te asculta si iti raspunde inapoi?! Cum te-ai simti tu in calitate de parinte oare in acel moment?

| FakeSmiley a răspuns (pentru Daalalifnuunalif):

Pai asta intelg, dar am si eu nevoie de libertatea mea... iar eu am observat ca tu ai facut referire la mama, dar nu. ai inteles gresit. e vorba de bunici. Mama ma lasa.

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru FakeSmiley):

A, bine nu am inteles eu bine. Abia acum am inteles. Pai daca zici ca bunicii te- au crescut, logic ca ei stiu prin ce au trecut cu tine, ti- au fost la capatai cand ai fost bolnava, si cu siguranta ei au scoala vietii mai din plin. In primul rand, tu sa te gandesti la cate te expui daca nu asculti! Tu chiar vrei sa fii maltratata sau disparuta? Cred ca nu ai vrea asa ceva. In primul rand incearca sa iti fie mila de tine insati. Cauta sa fii o fata cuminte, ca si iubitul tau te va iubi mai mult, sa stii! O fata cuminte are mai multa cautare mai tarziu! Cinestea la o fata e cea mai valoroasa zestre sau avere cum vrei sa ii zici tu.

| FakeSmiley a răspuns (pentru Daalalifnuunalif):

Nu e chiar asa. Ma simt prost ca nu pot sta si eu mai mult afara, toti prietenii mei stau mai mult numai eu nu. Incep sa nu ma mai suport singura.

| Maioru a răspuns:

Mai papusica eu cred ca la 16 ani inca nu le-ai aflat pe toate, mai ai multe de invatat.Stiu ca te doare ca nu esti inteleasa asa cum ai vrea tu dar toate se rezolva cu rabdare si intelegere de toate partile.Stai de vorba pe rand si cu unul si cu altul si cauta sa-ti impui punctul de vedere calm fara sa te certi sau sa tipi.Invatand bine ii vei face sa aiba mai multa incredere in tine si arata-le ca pot avea incredere in tine.Intra si tu putin pe sub pielea lor, poarta-te frumos si arata-le ca gandesti ca un om matur.Ei iti vor binele si te iubesc foarte mult si din dragostea pe care ti-o poarta le este frica sa nu patesti ceva.Deci:calm si cu rabdare...

| FakeSmiley a răspuns (pentru Maioru):

Nu e vorba ca le stiu sau nu pe toate... sunt constienta, da vreau si eu "libertatea mea"... nu tinuta ca din cusca. e total aiurea. imi e rusine de mine straight face

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru FakeSmiley):

Acum ti se va parea ca o cusca, dar cu timpul o sa te mandresti ca nu faci greseli in viata, crede-ma te rog.

| FakeSmiley a răspuns (pentru Daalalifnuunalif):

Inteleg ce vrei sa zici, dar nu pot sa accept. imi e pur si simplu rusine, si de aia nu accept.

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru FakeSmiley):

Ei, lasa si tu mandria deoparte, viata nu detine numai de mandrie, orgoliu si fudulie. Ai grija sa nu ai ce regreta mai tarziu! Lasa rusinea. Rusine sa-ti fie sa nu fii etichetata in fel si chip!

| AliceBodomChild96 a răspuns (pentru Daalalifnuunalif):

E adevarat ca orice parinte sau bunic vrea binele copilului si ca face asta pentru siguranta lui dar totusi...ora 7? Macar ora 9 daca nu vrea sa isi lase nepoata noaptea afara.Nu e bine sa ii oferi libertate prea mare si apoi sa faca toate prostiile, dar nici tinut tot in casa fara sa socializeze cu lumea pentru ca atunci cand scapa va face mai rau.Inteleg ca vrea sa o protejeze dar asa nu ar mai iesi din casa deloc...lucruri rele se intampla mai nou si in plina zi pe strada nu numai noaptea.

| FakeSmiley a răspuns (pentru AliceBodomChild96):

Uite cine ma intelegewinking! multumesc! Pai da spre exemplu mie mi s-a furat telefonul in plina zi in scara blocului meu! deci... degeaba oh go on

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru AliceBodomChild96):

Asta asa este, ai perfecta dreptate, dar, daca asa le este mentalitatea bunicilor, ce pot face eu su tu de aici? Daca as fi putut sa vorbesc cu bunicii in direct. Dar poate ca si bunicii o stiu deja ce fel de fata este, si o iubesc prea mult! Totusi, la anii ei, este prea mica. Sa mai aiba si ea rabdare macar pana face cei 18 ani, sa fie si ea majora. Le rupe inimile bunicilor!

| mjk99 a răspuns:

Parerea mea este sa vorbesti cu bunicul/bunica ( care este mai intelegator, nu cu amandoi deodata! ) si sa le explici ca nu poti sta inchisa in casa, e firesc sa iesi afara. daca stai intr-un oras/sat mai micut, ii poti spune ca nu este un pericol mare, daca stai intr-un oras mare este un anume risc dar daca ai un grup de prieteni cu care iesi nu exista vreun pericol. sper sa te ajute raspunsul meu

| AndreeCdu a răspuns:

Doamne draguto, si eu sunt in aceeasi situatie si am inteles cum sta treaba, am inteles cine imi vrea binele si pentru asta poti sa le multumesti de pe acum bunicilor tai ca au grija de tine, multe fete care nu sunt in cusca ajung prea departe, prin prea departe ma refer la propriu, in Spania, Italia platite, sau poate nu sa faca ceva la ce nu s-ar fi gandit niciodata inainte sa scape din cusca, daca ma intelegi, deci nu-ti mai fie rusine de tine, cu cat iti e mai mult tie insuti de tine cu atat si celorlalti le va fi rusine sa se mai afiseze cu tine, tine minte ca cine te iubeste, te iubeste oricum, nu doar daca te vezi cu ea/el zilnic, nu doar daca petreceti tot timpul impreuna, puteti vorbii la telefon. puteti sa va vedea la scoala din cate am inteles, in principal:ai grija de ei, pentru ca ei au grija de tine. si multumeste-le pana nu e prea tarziu. PUP.

| FakeSmiley a răspuns (pentru AndreeCdu):

Ohh, draga mea Andreea. Stiu ce zici. dar nu pot sa ma impac cu idee asta, nu stiu de ce. ma uit la bff meu, care ea sta mai mult afara... si e asa bine oh go on care eu in schimb. nema straight face ma simt prost vazand pe alti asa si asa, iar eu? stat in casa. Tu cum reusesti sa te impaci cu asta? big grin Si daca nu te deranjeaza, cati ani ai? big grin

| AndreeCdu a răspuns (pentru FakeSmiley):

Am 14 ani si imi place asa, sincer, adica, m-am obisnuit pentru ca imi ocup timpul cu alte chestii, fac teatru, chitara, citesc, meditez, e foarte usor si foarte bine pentru tine in primul rand. Totul porneste din cap, daca tot traiesti cu ideea ca nu ai voie, ca nu te lasa, ca aia asa ca alalalt altfel, nu o sa poti niciodata sa te impaci cu ideea laughing deci incearca sa te relaxezi si sa te gandesti la alte lucruri, sa-ti vezi de scoala. eu una am examen anul asta si m-am apucat sa invat in astea 3 luni..pana acum n-am ascultat-o nici pe mama, nici pe bunica sa invat. si acum in ultima suta de metrii cand mi-am dat seama ca au dreptate, m-am apucat de invatat. in fine, vorbeam de tine, da, ocupa-ti timpul cu alte prostii si gandeste-te ca 1 mama ai, si 2 bunici, sunt unici, cand nu o sa-i mai ai o sa iti SUPER DORESTI sa aiba cine sa te certe laughing)

| FakeSmiley a răspuns (pentru AndreeCdu):

In primul rand : Succes la examene! :* Si in al 2-lea rand tie nu stiu cred ca tie iti e mai usor sa zici ca ai 14 ani. la 14 ani nici eu nu vream multe... asta a inceput pe la sfarsitul clasei a 9 si a 10 straight face.iar eu daca stau in casa tot ce fac e laptop straight face fie ca ma uit la modele si le desenez sau ascult muzica si alte chestii. nu-s facuta sa stau in casa. CRED laughing

| AndreeCdu a răspuns (pentru FakeSmiley):

Mersi frumos, doar crezi, ai incredere in tine oh go on lasa deoparte ce zic si ce fac altii. te-am pupat, pa :*