| Roki_2754 a întrebat:

Cum pot sa imi conving tatal sa ma lase la mare? O prietena de mea se duce cu mama ei si cu tatal ei vitrec + unghiul ei si m.au invitat si pe mine, mama m.ar lasa dar tata nici nu a vrut sa auda. Cazarea nici macar nu costa pentru ca ei lucreaza acolo, macare tot de acolo. Am nevoie de bani doar de transport + de cheltuiala. Cum as putea sa.l conving?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cum sa-l convingi, mai ales daca esti minora!
Categoric sunt de acord cu tatal tau, care nu te poate lasa in grija cuiva care nu are cum sa stea cu time minut de minut, sa te poata supraveghea.
Cat priveste cazarea, oamenii aia nu te pot culca cu ei in pat, cred ca de asta esti constienta si cum ei lucreaza acolo, deci nu-s ei propietari, trebuie sa-ti plateasca camera separat tie, ceea ce nu-i normal pentru ei.
Trebuie sa intelegi ca asemenea contracte sunt doar pentru angajati nu si pentru prietenii lor.
Apoi, ei muncesc acolo si nu te pot tine la ei la servici, deci, nu te pot supraveghea si ca atare, nu au cum sa te ia cu ei, decat daca parintii tai semneaza act legal ca te dau lor in custodie si daca ti se intampla ceva, ei raspund in fata legii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii pui pe respectivii sa vb cu el

| RainmakerX a răspuns:

Ai uitat sa mentionezi cel mai important lucru... varsta ta!

Ai vazut cate lucruri se intampla pe la mare, ca sa nu mai vorbim de ce pot sa pateasca anumite fete.

Nici eu nu te-as lasa. Cred ca suntem destul de apropiati ca varsta, deci nu am gandire de babalac *daca la asta te gandesti*.

Niciun tata care se respecta nu si-ar lasa fata sa mearga asa. Daca era unchiul tau atunci poate te lasa dar un copil este o grija in plus pentru oricine iar tatal tau stie prea bine acest lucru.

Daca ai peste 17 ani atunci poate ai sanse sa-l convingi.
Succes!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca ai un tata incapatanat nu ai cum. Nu toti sunt ca mine. Daca el nu se convinge singur sa mearga el la mare ca sa te duca si nu are incredere in altii si in tine nu prea sunt sanse. Sorry.

| untu a răspuns:

Dar de ce nu va lasa tatal dvs. sa va duceti la mare? Stati de vorba cu dansul si sa aflati care este motivul pe care nu va lasa sa plecati la mare! Faceti ceva pentru tatal tau ca sa va lase sa mergeti la mare, discutati cu dansul si faceti o oferta, un serviciu contra serviciu ca tatal dvs. sa fie satisfacut si o sa va lasa plecati la mare! Nu se poate sa nu va fie asa de incapatanat!

| WaterDrop a răspuns:

Spune`i ca vei fi in siguranta si daca este sa ramai insarcinata sau te fura cineva exista avort si politie.

| UnBroken2016 a răspuns:

Poate esti prea mica. Daca ti se intampla ceva vor da vina pe prietena ta si neamul ei.

| AnonimPeVecie a răspuns:

Buna, in primul rand poti sa ii zici tatalui tau sa vorbeasca cu parintii respectivei, sa discute cu ei despre cum va fi. Parintii sunt grijulii, eu am 16 ani si pana la 15 ani parintii niciodata nu m-au lasat la mare cu cineva, pentru ca pur si simplu nu aveau incredere. Incearca sa faci lucruri sa-l impresioneze pe tatal tau si sa ai o relatie mai buna cu el. Si daca nu te lasa, incearca sa intelegi. Se pot intampla multe lucruri, si pana la urma esti fiica lor si tin la tine. Tatal tau da totusi exemplu de un parinte bun. Incearca sa apreciezi asta. Sper ca te-am ajutat! happy