| HallyBatk a întrebat:

Deci maine e un concert si vreau sa o iau pe o prietena cu mine sa se mai distreze si ea. Dar doar mama ei vrea sa o lase, tatal ei nu o lasa, avand in vedere ca nu sunt impreuna cu ea si nu prea stiu daca ma place, cum as putea sa il conving?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt nu poti sa-l convingi!
Daca fata este minora, legal nu ai nici un drept sa convingi sau sa iei pe nimeni cu tine!
Tu nu poti sa-i oferi siguranta fetei lui si nici sa o aperi la nevoie, banuiesc ca esti minor tu insuti, deci, incapabil sa poti proteja o copila.
Daca mergi la concert, mergi pe riscul tau si ai grija doar de tine, ca de o persoana in plus nu se va putea avea grija, in situatia in care acolo vor apare si ciudatii cu droguri, bauturi contrafacute, cei cu intentii rele, cu arme sau chititi pe furat, violat sau si mai rau, rapit si sechestrat fete.
Incearca sa intelegi ca nu ne putem da copii pe mana unor prieteni. Ca parinte, inteleg foarte bine de ce tatal a fost atat de categoric, mama probabil a fost influentata de planusl si rugamintile fetei, dar tatal, mi s-a parut ca a luat decizia cea mai buna!
Nu ai tu nici o treaba sa-i oferii copilei aleia distractie, asta este problema si datoria parintilor, nu a ta!

| HallyBatk explică (pentru Violleta2022):

Iti inteleg punctul de vedere, dar chiar is minori fiind suntem un grup mai mare, nu sunt de 13-14 ani, putem sa ne riscam daca vin cineva... Dar cumva ai dreptate, daca ar fi sa vina cum ati spus oameni cu intentii rele, noi mai ne luam una si dam, dar daca merg direct pe acea fata care e mai mica decat noi (15 ani) ar fi vina noastra. Mersi oricum

| amyleemuffly03 a răspuns:

Te duci la el si ii zici ca ai sa ai grija de fata lui si ca la o anumita ora o aduci acasa... daca nu vrea asta e, macar ai incercat