| mirrumirunik a întrebat:

Cum pot sa ma indepartez de o persoana, daca acea persoana mi-a fost o prietena foarte buna si apropiata?

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Dacă prietena ta a făcut ceva foarte urât care te-a supărat enorm, atunci nu e cazul să treci peste.
Eu cred că nu merită să suferi pentru nimeni, iar persoanele care te vor face să suferi, înseamnă că nu te merită.
Trebuie să te gândeşti bine dacă vrei să te îndepărtezi de prietena ta, deoarece s-ar putea să nu mai fie cale de întoarcere şi să regreţi mai târziu.
Sfatul meu este să meditezi, iar dacă decizia ta este totuşi să rupi orice legătură cu ea, atunci îţi sugerez prin a începe cu lucrurile simple: o scoţi de la prieteni de pe Facebook dacă e cazul, îi ştergi numărul de telefon, nu îi răspunzi când te sună sau când îţi dă vreun mesaj.
La început va fi mai greu să te abţii să nu vorbeşti cu ea, dar dacă vor trece măcar două luni, te vei obişnui cu ideea.
Tu ştii ce e mai bine de făcut.

PS - Prietenia este precum un fluture - ai impresia că l-ai prins, în timp ce nici măcar nu l-ai atins. Prietenii adevăraţi sunt greu de găsit, iar cei care te-au dezamăgit o dată, o vor face şi a doua oară şi în mod evident nu merită prietenia ta.

Toate cele bune!

| mirrumirunik explică (pentru Hydrangeaceae):

Ok,voi tine cont de sfatul tau, dar problema e ca acea fata cand imi este prietena, cand ma barfeste pe la spate si nu stiu ce sa fac

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru mirrumirunik):

Nu poate să te şi bârfească, să-ţi fie şi prietenă. Înseamnă un singur lucru, acela că nu îţi e prietenă şi e falsă, se comportă frumos cu tine când are nevoie de ajutorul tău sau când are nevoie de companie. Nu lăsa astfel de persoane să stea în jurul tău, nu merită. Încearcă să rupi orice relaţie cu ea. Doar ştii vorba aceea: nu ştii ce ai până nu-l pierzi. Cu siguranţă va regreta într-o zi că nu a ştiut să-ţi aprecieze prietenia.

6 răspunsuri:
| BigG a răspuns:

Nu mai vorbesti cu ea.

| Fatayou a răspuns:

De ce te-ai desparti de ea? Prietenii adevarati cu greu ii gasesti.Sa nu regreti apoi ca ai facut pasul asta.Iar daca v-ati certat, sa o ierti.Iar chiar daca vrei sa nu mai fi cu ea si tii neaparat sa pleci de langa ea, incearca sa-i zici in fata lucrul asta, iar apoi ignor-o, dar gandeste foarte bine daca chiar ai vrea sa renunti la ea.

| UnDezaxat a răspuns:

Short long story: Iti impui.

| Andre202 a răspuns:

Daca a fost o prietena foarte buna, de ce ai vrea sa te indeparezi de ea?