| LizziKei a întrebat:

Buna seara am o intrebare legata de psihologie sau poate nu. Deci cind ma aflu linga o persoana apropiata (mama, tata), stau de vorba la masa, ma doare burta cum ma indepartez de acea persoana burta imi trece. care este cauza? cum se poate rezolva?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asa ceva n-am auzit inca, posibil ai emoti si asa se manifeste

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Esti foarte emotiv(a). Si eu mai am astfel de probleme, dar nu in timp ce vorbesc cu cineva, ci inainte de a pleca undeva, unde urmeaza sa dau de mai multe persoane.
Problemele astea dispar singure in timp, odata ce incepi sa te maturizezi. Unele raman, altele nu. Durerea de burta ar fi ciudat sa ramana, e o reactie extrema. Incearca sa te relaxezi langa acea persoana, vezi daca e o durere de burta normala, care se modifica in functie de pozitie.
Eu mi-am dat seama tarziu, ca atunci cand e tatal meu in preajma, si stau la calculator, incepe sa-mi oboseasca spatele, si de la o vreme apareau niste dureri cu care am ajuns pana la medic. Mi-am dat seama ca din cauza obsesiei lui cu 'spatele drept', stateam prea incordat (nu, nu am probleme cu pozitia coloanei), si de acolo durerile musculare. M-am luat de el si a mai tacut, iar cand mai zice ceva (desi am un spate perfect), nu il mai bag in seama.

| K0sti a răspuns:

L-a masa?

| Doub a răspuns:

Te-ai stricat la stomac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa fii o persoana extrem de emotiva.
Dar sa fim seriosi, daca nu te simti bine nici langa parinti, unde o faci atunci?

| LizziKei explică (pentru anonim_4396):

Pur si simplu, nu ma simt in apele mele am o frica enorm de mare fata de aceste persoane cind stau singur sau cu o gasca de prieteni parca sint in alt mediu, dar cind ma aflu linga aceste persoane ma tem sa pronunt ceva cred ca voi fi lovit spunind ceva ce nu le place lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LizziKei):

Trebuia sa mentionezi asta in intrebarea ta, atunci e clar vina parintilor.
Iti inspira teama, trebuie sa depasesti teama asta sau pur si simplu ii ignori, incearca sa ai cu ei doar conversatii scurte si raspunsuri rezervate sa nu ii scoti din sarite.