| anonim_4396 a întrebat:

Din ultimele saptamani, prietena mea a inceput sa fie foarte enervanta. Aproape ca nu o mai suport, dar suntem prietene asa bune, aproape de 8 ani. Nu stiu de ce. Cred ca a inceput sa fie asa din cauza geloziei, ca mai am o prietena, nu asa de apropiata, dar petrec timp si cu ea.
Nu stiu ce sa fac. :/ E foarte enervanta si as vrea sa ma indepartez de ea cumva, dar stiti cum spune proverbul ala: "Poti sa iti faci prieteni noi, dar de cei vechi sa nu te lasi".
Ceva sfaturi? XD

Răspuns Câştigător
| LenoreVoldaren a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu proverbul acesta. Puteți fi prietene de 100 de ani, că dacă persoana respectivă nu mai e ceea ce a fost odată și nu te mai simți bine în prezența ei, îți provoacă sentimente urâte, te încarcă cu energie negativă și îți aduce numai supărare/tristețe, atâta a fost să fie. Trebuie să vă detașați.
Dar, poate aici nu este și cazul vostru. Poate legătura dintre voi este prea puternică. Dacă este geloasă pentru că îți petreci tu timpul și cu altcineva, te-ai gândit că poate tu ești singura prietena bună pe care o are? Sau că poate trece prin ceva momente grele și tu ești singura care poate fi acolo s-o asculte? Explică-i că îți pasă de ea și fi alături de ea și încearcă să vă împrieteniți cu toții. Nu e prea ok să nu se înțeleagă prietenii tăi între ei și să vă vedeți cu rândul.
De ce o consideri enervantă? Ce ți-a făcut, mai în detaliu? Tu chiar simți că ceva nu este în regulă cu ea și trebuie să te îndepărtezi? La întrebările astea doar tu poți răspunde și dacă se rezolvă lucrurile, eventual, să-ți acorzi și o "fundă" aici pe site. Dacă s-ar putea...

7 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Si daca e enervanta, las-o in bafta sa. O sa vada ea mai tarziu unde a gresit.

| WaterDrop a răspuns:

Poate are probleme de care tu nu stii inca, pentru ca ne intrebi pe noi si nu pe ea. Discuta cu ea si spune`i ce te supara, si daca a patit ceva de s`a schimbat in felul acesta.Nu da cu piciorul la o prietenie, daca este reala, pentru ca se gaseste foarte greu alta.

| ALittleDeath a răspuns:

Si pe mine ma enerveaza cea mai buna prietena a mea, mereu caut motive sa ne certam. Ma rog, mai mult ma cert singura, ea s-a obisnuit sa nu ma bage in seama in fazele alealaughing Suntem prietene de 9 ani, foarte apropiate de vreo 3. Niciodata nu as vrea sa ma indepartez definitiv de ea, e singura persoana careia ii pot spune TOT.

| WaterDrop a răspuns (pentru ALittleDeath):

Este doar geloasa pe tine pentru ca te uiti mereu dupa baieti frumosi.Sarut`o si`i trece.

| ALittleDeath a răspuns (pentru WaterDrop):

Eu am vrut sa o sarut, dar nu ma lasa.

| BeagleLover a răspuns:

Nu e vorba de niciun baiat, am o prietena cu care ma inteleg destul de bine si e geloasa pe ea. Dar incearca sa ma indeparteze si o face intr-un mod enervant, sa zic asa. Ma sacaie la cap si tot timpul gaseste subiecte de cearta.

| EsteraIulia1918 a răspuns:

Depinde in ce sens te enerveaza, incearca sa-ti dai seama din gesturi, atitudine, de exemplu daca vine vorba de ceva, de cineva, sa vezi cum reactioneaza, iar, atunci cand face, ceva de genul acesta, poti sa-i spui direct, daca tot sunteti de mult timp prietene happywinking :3