| Kent2012 a întrebat:

Salut, TPU, am si e o intrebare si o sa incep prin prezentarea situatziei: am 12 ani si m-am apucat de fumat si as vrea sa intreb daca imi va opri cresterea. P.S:apropo mama fumeaza si nu are nici o boala iar tata a fumat si el de mik si nu are nimic de gen cancer la gat la stomac la plamani, pls raspunsuri bune de la pers care fumeaza in prezent. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| ℓαdу a răspuns:

Nu iti afecteaza cresterea[ unde ai mai auzit-o si pe astalaughing] faza este ca daca nu tragi in piept poti avea cancer la gat. Si cand ai sa te faci mare ai sa fii urat/a [ sincer, cunosc persoane]. Eu zic sa te lasi acum de fumat ca sa nu devii.[.] si ca sa fuga toate fetele/ baieti de tiinebig grin. Si daca chiar iti place sa fumzi te poti apuca de pe la. 14/15 ani cam asa. Sper ca te-am ajutatwinking. Oricum faci ce vreilaughingwinking. Si apropo eu am 13 ani:-s[ mda.] am fumat de la 11 ani:-s dar m-am lasat la 12 jumatelaughing am realizat [ ce ti-am spus tie mai sus].

P.S: si mie imi place sa fumez [ ma apuc mai tarziulaughinglaughing.]winking

Bafta[ faci ce vrei]

Funditahappy?big grin

| cosminandrei a răspuns (pentru ℓαdу):

Nu ma apuc mai taraziu din cauza ca... daca scoate tigarile de pe piata s-au le inlocuieste cu altele?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta insemna ca parintii tai au avut noroc mare sau bolile inca nu s au facut simtite.

Apuca te de fumat, pe la 25 ani nici sa urci scarile fara sa gafai nu ai sa reusesti.

| Preda_Mariana_1972 a răspuns:

Nu-ti opreste cresterea dar e clar si dovedit ca nu e bun tutunul pentru sanatate, dar e alegerea ta parerea mea este ca esti prea mic pentru acest viciu ar trebui sa mai astepti, tu decizi.

| Sk4ip0r a răspuns:

La 12 ani ar trebui sa ai alte preocupari [scoala, familia, prietenii.] nu sa fumezi etc. straight face. Daca incepi sa fumezi acum te-ai gandit la riscurile care poti sa le ai peste cativa ani? Tutunul iti creeaza foarte multe probleme in viitor. Daca intr-adevar iti place sa fumezi. apuca-te peste cativa ani [3-4-5 ani, asa], dar nu de la varsta asta.

| Kent2012 explică (pentru Sk4ip0r):

Stiti, astia cu raspunsurile de genu tau nu ma vor opri happy ca asta aud de la mama in fiecare zi

| Sk4ip0r a răspuns (pentru Kent2012):

Eu mi-am spus punctul de vedere, atat. Pana la urma e viata ta si faci ce vrei happy. Sper ca vei primi raspunsul care te va ajuta.