| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cum poti avea o viata de familie fericita?

Răspuns Câştigător
| MoxiMonny a răspuns:

Asculti, nu ignori respecti si comunici.

| PorumbRodica1965 explică (pentru MoxiMonny):

Desigur, este important, ca si comunicarea sa fie bazata pe respect si iubire adevarata nu falsa. Doar Dumnezeu ne invata ceea ce este iubirea adevarata.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doar daca iti da Dumnezeu din cer un barbat si tu sa fi ca el nu vei avea probleme.

| PorumbRodica1965 explică (pentru mgtow):

Dumnezeu ti-l da daca asculti de El, te rogi in conformitate cu vointa Sa, si actionezi in conformitate cu cererea ta. Stii ce spune Biblia;,, casatoria sa fie numai in Domnul " ca si asa avem probleme, imperfectiunea isi spune cuvantul in toate aspectele vietii noastre. Nu suntem absolviti de greseala, toti gresim in diferite moduri, dar este important sa avem dispozitia ferma de-a ne recunoaste greseala, sa fim impaciuitori, si Dumnezeu sa nu lipseasca din viata noastra. Desigur ca o buna colaborare, bazata pe respect reciproc, ne va aduce rezultate bune, chiar de pe acum. Isus ne invata :,,-Ceea ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi lor".

| mgtow a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Lumea nu functioneaza asa cum trebuie esti buna si te ia de proasta. Unii mai inghit altele mai lasa de la ele, unde ma aflu eu de obicei femeile dupa casatorie si cu copil baga divort de barbat ca sa ramana cu casa si masina + pensia alimentara. Acum inteleg eu de ce nu mai sant multe nunti in epoca actuala laughing

| PorumbRodica1965 explică (pentru mgtow):

Vezi asta denota ca desi spun ca sunt crestini/e, sunt falsi. adevaratii crestini sunt recunoscuti prin iubire de sacrificiu (Ioan 13:34, 35), nu de materialism si de placerile lumii lui Satan. Tocmai de aceea trebuie sa fii pregatit pentru casatorie, sa stii bine cu cine te faci coleg de suferinte, ca bucurii sunt putine, daca Dumnezeu nu face parte din viata de familie.

| CoquineNoire a răspuns:

Lui mysogyn i-a murit frizerul si a venit Mr Bean in locul lui.

| PorumbRodica1965 explică (pentru CoquineNoire):

Bine si care a sarit gardul la tine, si te-a indus in eroare.

| resemnat a răspuns:

Nu exista!

| PorumbRodica1965 explică (pentru resemnat):

Acum, pentru tine probabil, si pentru multi, dar poti avea o familie fericita daca cauti acest lucru.

| Chamberlin a răspuns:

Stand mereu alaturi de familia ta, respectand-o si ajutand-o.

| Lolităăăă a răspuns:

Te intelegi cu familia ta, mai iesit in oras la o pizza, mai comunicati.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Lolităăăă):

Scumpo, multumesc pentru raspuns. Am pus intrebarea pentru conversatii. Sa vedem ce rol are Dumnezeu in viata de familie, pentru ca el este intemeietorul familiei.()In echipa de dans a scolii tu ai tricou alb, si pantalon negru _? Da, ma inteleg cu familia mea.

| sickoffallthings a răspuns:

Comunicare e cheia unei familii fericite.

| lollipops a răspuns:

Pune un castron cu acadele in mijlocul casei.
Nu prea stiu, dar cred ca prin respectarea intimitatii celuilalt/celorlalti. Chiar daca e cuplu/familie nu trebuie sa te bagi cu shenilele in intimitatea si cheful celuilalt.

| stefy4tfg7yn a răspuns:

Buna! Nu-ti face griji,nu esti singura care are astfel de pobleme,si familia mea e pe jumatate distrusa din cauza bunicii, iar eu sunt cam pe cont propriu, adica parintii ma sustin, de ce zic asta, pentru ca ei sunt plecati din tara si nu ne vedem decat de 2 ori pe an,datorita locului de munca pe care il au,si cand ma gandesc cum incepe sa faca cu mine cand o apuca crizele ei alea ciudate,care pornesc de la nimic sau din simplul fapt ca a enervato cineva sau nu i-a convenit ceva, imi vine sa-mi iau lumea-n cap si sa o las singura, si trec prin crizele ei in fiecare zi sau se mai intampla rar sa fie calma, si sincer sa fim seriosi nu stiu cati ani ai tu dar eu am deabi 14, impliniti sa zicem recent, dar cu toate acestea rezist cu brio, desi uneori am momente cand simt ca nu mai pot.Asta a fost doar o mica parte din poveste, pentru ati arata ca suntem multi cu astfel de probleme, dar care incercam sa nu ne dam baturi.Si ai cerut sfaturi, o sa-ti dau cateva:
1)-comunicarea cu persoanele dragi din familia ta este esentiala, pentru ca relati sa decurga cat de cat bine;
2)-incearca sa-ti mentii calmul in orice situatie, si sa gasesti rezolvari simple si rapide, pentru a nu se isca vreo cearta, sau vreun scandal;
3)-incearca sa ii satisfaci pe cei din jurul tau cu prezenta ta (adica:fi amuzanta,zambeste-le,ajuta-i cand vezi ca au vreo problema,oricat de neinsemnata ar fi aceasta,daca vezi ca vreunul din ei e posomorat,sau nu are chief de vorba,incearca sa afli ce are,daca nu vrea sa spuna,nu forta situatia, las-o asa cum e, sigur o sa-ti spuna mai tarziu, decat sa fie suparat/a si pe tine, etc.)
4)-respectul,acesta este un element chiar foarte important, nude nu e acesta fi sigura ca nici comunicare nu va fi, poate doar certuri
5)-din cand in cand incearca sa le mai oferi celor dragi cate o mica atentie
6)-evita discutiile contradictorii, pe cat posibil, pentru a nu ajunge din nou la o situatie neplacuta
7)-incercati macar in weekend sa aveti un moment de reculegere impreuna (iesiti cu totii undeva,faceti diverse activitati impreuna,sau ceva ce va place si sunteti cu totii de comun acord)
Eu ti-am dat doar cateva exemple,sper ca totusi te-am ajutat,insa iti spun sincer,ca oricate sfaturi ai primi,nimic nu se compara cu cele oferite de insa-ti inima ta, ea va sti in tot deauna cum sa-i ti pe cei dragi mereu aproape, dar pentru asta va trebui sa o asculti cu atentie pentru ati da seama...winking
Sper sa ai familia pe care ti-ai dorit-o (daca vrei lasa-mi si mie un comentariu la ce ti-am scris, pentru a vedea ce parere ai; imi pare rau daca m-am exprimat cumva gresit)
Succes in continuare, sa ai o viata de familie frumoasa! :*

| PorumbRodica1965 explică (pentru stefy4tfg7yn):

Multumesc pentru efortul tau de a-mi raspunde, apreciez. Imi pare sincer rau ca nu poti sa fii cu familia ta, vezi tu, in marea majoritate a cazurilor, cand parintii pleaca in strainatate si copiii raman in seama bunicilor, dragostea lor se imparte. Ei, banii sunt de vina, insa avand in vedere ca tu esti in floarea tineretii, este important sa-ti pastrezi o buna moralitate, sa nu cedezi tentatiilor acestei lumii, care nu sunt putine, sa o lasi pe bunica in zeama ei, zi ca ea si fa ca tine, cum sa fie lucru pozitiv, fata de care sa nu-ti fie rusine niciodata, si atunci bunica nu va avea de spus negativul la adresa ta, si poate parintii tai se vor bucura de bine, poate. Ce sa facem, nu ne putem alege parintii, nici caracterul lor. Dar putem sa alegem ceva, prieteni ADEVARATi- in primul rand trebuie sa avem o minte buna pentru a putea aprecia o buna relatie si un indemn pozitiv de lunga durata. Si cred ca cel mai bun prieten care nu ne tradeaza niciodata poate sa ne fie Dumnezeu. Daca doresti putem discuta impreuna, sa vedem cum putem sa fim prieteni cu CREATORUL UNIVERSULUI. Daca doresti te invit cu placere la conversatie. Noapte bunuca.Sa ai grija de tine.

| stefy4tfg7yn a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Multumesc frumos pentru sfaturile acordate, si ma bucur ca te-am ajutat cat de cat! Sper sa mai vorbim.Multumesc,inca o data. happy

| PorumbRodica1965 explică (pentru stefy4tfg7yn):

Vorbim cand doresti.