| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cum poti avea o viata de familie fericita? Cum prezinta Biblia inceputul familiei umane?

Răspuns Câştigător
| killer212121 a răspuns:

Iubire.Un singur cuvant dar din care poti desprinde atatea. Daca ai iubire ai tot ce doresti.

| PorumbRodica1965 explică (pentru killer212121):

Desigur, este importanta, si fiecare membru trebuie sa-si cunoasca rolul si sa manifeste o iubire de sacrificiu. Si pentru ca Dumnezeu este iubire este cel mai important ca El sa faca parte principala din viata noastra. Biblia ne invata ca:,, -funia impletita in trei, nu se rupe usor.'

| killer212121 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Amin.Si Isus spune 2 porunci in care se cuprind celelalte 10:Sa iubesti pe Dumnezeu si pe aproapele tau. Daca iubesti nu poti ucide, fura, mintii, curvii etc. happy

| PorumbRodica1965 explică (pentru killer212121):

Asa este. Este important sa stii ca Dumnezeu, facand parte din viata noastra ne invata ceea ce inseamna iubirea adevarata de sacrificiu. Deoarece nu ne-am nascut sa ne iubim, este important sa invatam sa cautam folosul celuilalt. Nu?

33 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Biblia spune ca doi oameni despre care nu se stie daca ar fi fost casatoriti sunt parintii tuturor oamenilor. Si mai spune ca daca un rom te violeaza trebuie silit sa te ia de nevasta.

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Cel mai bun model este familia formată din Maria, Iosif şi Isus.
E cel mai bun exemplu, avem multe de învăţat de la această familie.
Numai bine!(:

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

De ce o viata de familie fericita trebuie sa inplice neaparat religia? nu poti sa iti respecti si sa iubesti femeia, fara sa te temi de vreo divinitate? nu poti fi fidel fara frica de pacat?

| PorumbRodica1965 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Ba da poti, numai caa, nu poti, in unele cazurii. Uite ce rezultat este in viata familiei umane. Dar dumnezeu nu ne-a facut ca sa traim independenti fata de El. El a stiut ceea ce este mai bun pentru noi, daca omul asculta, dar, iata unde a adus neascultarea. Satan doar amagind omul ofera independenta. Nu este interesat de binele familiei, ci de distrugerea ei. Analizeaza, cate familii fericite sunt in jurul tau pe care le cunosti.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Eu sunt fericit, si sunt ateu, si sincer nici nu prea imi pasa de cei din jurul meu. "daca omul nu asculta " mie nu imi place sa fac ceea ce imi zic altii, trec totul prin ratiunea mea, si daca e ok, fac daca nu, nu. nu am nevoie de zei si de divinitati ca sa fiu fericit

| killer212121 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Era un ateu candva si acest om era un farmacit renumitt si prepara medicamente.A venit la el o fetita a carei mama era grav bolnava ca sa ii faca repede o protiune deoarece daca mai astepta 1 ora va murii. Farmacistul exact atunci a vrut sa inchida farmacia, dar obosit fiind a acceptat si a inceput sa prepare.Zis si facut! I-a dat fetitei sticluta si o saluta.Cand aseaza la loc portiunile isi da seama ca a gresit compozitia si ca solutia preparata era foarte toxica. Farmacistul ce sa faca acum! Stresat, ingrijorat se pune pe genunchi(repet era ateu) si se roga lui Dumnezeu! Dupa 5 minute fetita se intaorce plangand ca si-a scapat sticluta pe jos si s-a spart... Farmacistul cu o bucurie nespusa in suflet ii reface inapoi portiunea fetitei si a ramas incredintat in Dumnezeu.

POVESTEA ESTE REALA!

| PorumbRodica1965 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Se poate ca si eu gandeam la fel, candva, dar Biblia mi-a aratat mult, si adevarat, caci ceea ce este frumos si placut tine putin, dar adevarata viata de abia se zareste.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru killer212121):

Cum sa te pui in genunchi si sa te rogi la dumnezeu daca esti ateu... trebuie sa fii un om incredibil de slab sa clachezi atat de usor

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Sunt prea rational, ca sa pot sa cred ceva din biblie

| killer212121 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Pai omul a constintizat ca singura lui optiune era Dumnezeu...s-a gandit in sinea lui ca poate chiar exista Dumnezeu.

Si presupunem ca Dumnezeu nu exista.Eu cred in el, iar tu nu.Nu avem nimic de prierdut niciunul, dar daca presupunem daca exista eu am de castigat, iar tu ai pierdut tot...eu nu vad nimic greu in a crede in Dumnezeu si a-L urma.

De ce toti anii se invart in jurul anului nasterii lui Hristos?

De ce profetiile Biblie s-au implinit?
Eu nu cred ca e coincidenta. Nu vreau sa starnesc cearta.

| PorumbRodica1965 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Ai gandit la fel intotdeauna?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru killer212121):

Daca pleci de la ipoteza ca tu ai doar de castigat iar eu doar de pierdut, de ce nu crezi si in restul de 3000 de zei?
profetiile sau indeplit zici? ultimu capitol din biblie, armaghedonul a dat rateu,. a expirat de mult, a trecut de mult vremea calaretilor si a sagetilor

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

De cand am ajuns la maturitate, da

| killer212121 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Deci eu ma bazez pe ce spune Biblia iar ea spune de 2 zei :Iehova(Dumnezeu) SI Isus. Apocalipsa este scris de un om pe nume Ioan.El a scris ceea ce vazut in vis.El nu avea de unde sa stie ce e un elicopter, tanc, submarin, iar el le-a descris cum a stiut el. Iar in batalia de la Armaghedon va participa armata lui Dumnezeu( ingerii iar ei vor folosii arcuri si sabii) si armatele lui Antihrist.

Sper ca te-am lamurit.

| PorumbRodica1965 explică (pentru killer212121):

Atunci intelegem ca in orce pozitie ne-am afla, ca vreau unii sau nu, viata este de la Dumnezeu, intr-un moment de rascruce, indiferent ce fel de om ai fi tot constientizezi ca ai nevoie de Dumnezeu, fie la bucurie fie la necaz. Asa ne-a creat Dumnezeu, sa depindem de El. Ieremia 10:23.Dar ce sa facem mai mult decat a indemna oameni catre Dumnezeu, ca sa scape din,, latul"lui Satan, atat putem, iar ei fac ce cred de cuviinta. Nu vor putea sa spuna ca nu au auzitdespre ceea ce pretinde Dumnezeu de la noi.

| PorumbRodica1965 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Poate ca ar fi bine sa nu ne bazam doar pe intelepciunea noastra si a lumii. Doar lui Dumnezeu ii datoram viata, si tot ceea ce promite El face, Daca pana in zilele noastre ceea ce apromis a infaptuit, vedem cu ochii ce a fost profetit in urma cu mii de ani, in parte s-aimplinit, atunci, ceea ce este profetit pentru domeniul viitorului, cu siguranta se va implinii, Dumnezeu nu minte. Adevarata viata va incepe dupa Armaghedon, Ziua decisiva.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru killer212121):

De fapt, se refera la imperiu persan, care in perioada aceea inspira frica in romani, si in special cavaleria grea a persanilor.
Iar biblia se refera la un singur zeu, dumnezeu, cu toate denumirile, isus e o caterinca

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Tu poti sa ii datorezi viata lui dumnezeu, eu o datorez parintilor

| killer212121 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Bine da scrie ca Eu si Tatal suntem una dar persanii au disparut de mult frate.Lupta nu a avut loc si nu stiu cum o sa apara persanii.Acum nu am timp dar scrie clar despre batalia de la Armaghedon.

Mi se pare ciudat ca ma contrazici tot cu ajutorul informatiilor din Biblie, iar viata lui Isus a fost demonstrat si de istorici nu numai de traditie.

| killer212121 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Da apreciez foarte mult dar daca El nu vroia ca tu sa traiesti ci sa mori la nastere..atunci cui ii datorezi viata?

| PorumbRodica1965 explică (pentru killer212121):

Nu aruncati margaritare...

| killer212121 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

In gura porcilor...da stiu versetul

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru killer212121):

Da tu crezi ca daca ar exista o entitate atat de inteligenta ca... barbosu, crezi ca iar pasa cine se naste, sau ca tu te rogi sau nu? sa fim seriosi

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru killer212121):

Isus a fost un om, de aici si pana la zeu, e o diferenta colosala

| killer212121 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Da dar prin faptele lui a dat dovada ca este un zeu.Dar pentru tine ce inseamna un zeu?

| PorumbRodica1965 explică (pentru killer212121):

Bine, eu nu am vrut sa-l scriu complet, sa nu spuna ca i-am facut, necuvantatoare, dar vezi tu ce inseamna oameni instrainati de Dumnezeu, nu primesc mesajul, sau marturia informala din cauza ca :Citeste 2corinteni 4:3-5.

| Kabuto79 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Si acuma analizeaza cate din acele famili nefericite sunt crestine big grin rolling on the floor))))
ps : Nu mai da vina pe Satan. demonul ce lucreaza in aceasta situatie are alt nume. PROSTIA OMENEASCA :d
Paceee! tongue

| PorumbRodica1965 explică (pentru Kabuto79):

Acum tu aperi cauza lui Satan, nu adevarul/ De ce? Putine familii sunt crestine. Cei ce se straduiesc sa infaptuiasca vointa lui Dumnezeu, si lasa ca Dumnezeu sa le modeleze viata.

| Dumniezău a răspuns:

In biblie inceputul unei familii incepe frumos. putin praf si vant si..bang..au aparut primii oameni. Apoi acei oameni au trait fericiti pana cand un zeu incompetent i-au lasat sa-si faca de cap. Apoi a mai aparut un zeu care era transformat in sarpe si a convins femeia sa manance dintr-un mar, ceea ce a si facut. Apoi acel zeu incompetent cand a vazut ca a mancat din mar i-a pedepsit cu moartea iar ei au murit. Sfarsit!
Frumoasa poveste de familie, nu-i asa?

| PorumbRodica1965 explică (pentru Dumniezău):

Slab gandit. Buna noapte.