| xRaffy a întrebat:

Cum poți scăpa de sentimentul de gelozie într-o relație sau dacă vezi o fata care îți place și o vezi vorbind cu alți și simți asa gelozie pe ea?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Geozia e buna dar in cantitate mica de tot intr-o relatie, daca partenera este de incredere nici nu ar trebui sa iti dea motive de gelozie, asta daca nu cumva gelozia este obsesie si atunci numai are vina partenera ci tu...e un exemplu atat tot.
Pe de alta parte la faza cu gelozia pentru o persoana pe care o placi, aici nu ar trebui sa isi aibe rostul nici cat de putin intrucat este foarte posibil ca persoana pe care o placi sa nu stie de tine, adica sa te stie sa va cunoasteti dar sa nu stie ca ai anumite sentimente fata de ea si nici ea e posibil sa nu aiba sentimente fata de tine si atunci de ce sa existe gelozie? pentru nimic?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Te gandesti ca ea nu a fost niciodata si nu este a ta, astfel incat... nu are treaba cu tine. La fel cu vorbeste si ea si tu poti sa vorbesti cu ea.
Atunci cand o sa fie cazul sa fii impreuna cu ea (intr-o relatie, respectiv prima varianta zisa de tine) ar trebui sa vorbesti cu ea referitor la asta si sa ii spui ca te deranjeaza astfel incat sa iti dea motivele necesare sa nu mai fii asa.

Zi faina! ^_^

| CodrutElian1990 a răspuns:

Gelozia-i boala grea!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Gelozia-i boala grea si nu poti scapa de ea.

| Werrich a răspuns:

Controlarea atacurilor de gelozie

Daca simtiti pericolul izbucnirii unui atac de gelozie, incercati sa reluati controlul asupra situatiei si sa depasiti sentimentul. Constientizati sentimentul de gelozie si incercati sa il combateti:
•Respirati adanc si incercati sa va relaxati.
•Repetati in gand cuvantul „Stop".
•Repetati in gand ca partenerul Dvs. va iubeste si concentrati-va asupra propriilor calitati.
•Incercati sa va distrageti atentia, fie prin sport sau discutand cu un prieten.

https://www.alphega-farmacie.ro/familie/cum-putem-combate-gelozia-332/

| GLA a răspuns:

Controleza te. toti suntem gelosi dar nu lasa gelozia sa te controleze, vorbesc din experinta, mi am pierdut relatia, fata care o iubeam maxim din cauza geloziei extreme. Ofera libertate si vezi ce face cu ea, nu este nimic gresit daca vorbeste si cu alti oameni si tu poti prea bine sa faci la fel pentru ca nu este nimic gresit. REPET Controleaza ti gelozia sau o vei pierde pe fata despre care vorbesti, asculta ma si o sa fie bine, eu nu am stiu sa ascult pe altii si am pierdut de inca mai ma afecteaza si acum greselile mele dupa 4 luni de la despartire.