| saramet a întrebat:

Cum sa fac ca parintii mei sa nu se mai certe eu am abia 12 ani inpliniti.Eu stau cu mama la o casa si cu bunicii din mama iar tata sta la un bloc cu nunicii mei din tata.Iar intr-o zi tata a venit la mama sa se inpace cu ea dar ea la alungat de acasa.Am plans atunci de numa numa.Chiarsi acum numai caand imi amintesc incep sa plang.Va rog ajutati-ma

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Asa e...copilul e cel care sufera de pe urma certurilor parintilor si nu e bine deloc, vorbeste cu mama ta si poate o lamuresti sa-i mai acorde tatalui tau inca o sansa

| VadTot a răspuns:

Offf,,incearca sa te linistesti cu toate ca iti este foarte greu..incearca sa vorbesti cu bunicii tai din partea mamei tale. si spune le lor tot ce te doare si ce ai pe suflet. spune le ca suferi foarte mult si tot ce se intampla acum te vor marca pe viitor foarte mult...incearca sa te apropii de Bunicii tai ..si asa sa fii mai apropiat de Mama. ta..sa incerce in asa fel incat copilaria ta sa fie una fericita si sa te poti bucura de amandoi parinti. spune-le bunicilor tai cat de mult iti iubesti tatal la fel cum iti iubesti mama Ca ai nevoie de amandoi sa poti fii fericit! ok? incearca ca atunci cand pe la scoala cu colegii sa uiti de tot ce ai acasa..si sa te detasezi un pic. ok? Si nu mai plange chiar daca iti este foarte greu sa te abtii! fa asa cum ti am explicat mai sus si poate se va schimba ceva. Da?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Imi pare foarte rau pentru tine, dar nu ai ce sa faci.Astea sunt probleme de adulti, deci mai bine nu te baga si asteapta a treaca timpul ca altceva nu poti face.
O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca la alungat inseamna ca a avut motiv.SOLUTIA:nu te implica in viata lor

| iarinaa a răspuns:

IMi pare rau pentru tine, poate ca parintii tai nu se mai inteleg din anumite motive, dar nu este corect fata de tine. EU nu imi cunosc tatal si am suferit cand eram mica pana in clasa a4a cant toti colegii isi bateau joc de mine fiindca asta era situatia, dar tu ar trebui sa discuti cu ai tai si sa ii intrebi de ce au ales aceasta alegere. Probabil ca nu iti vor spune pentru ca nu vei putea intelege ce se intampla, dar spune-le ca acest lucru te afecteaza si indiferent de ce vor spune ei tu trebuie sa ii iubesti pe amandoi si sa ii respecti pentru ca sunt parintii tai.

| McHurts a răspuns:

E aproape imposibil. Si eu am inceracat sa ii impac pe parintii mei Chiar daca tatal meu voia mama nu din cauza ca ea creadea ca o sa mai aiba probleme cu alcoolul Dar ma rog numai conteaza asta tu incearca sa ii bagi mintile in cap maica-tii poate ca merge... Incearca sa te ascunzii pe undeva ca sa nu te gaseasca maica-ta scrie-i un bilet si zii ca daca nu se impaca cu tatal tau tu ai sa fugii de acasa incearca poate merge (si eu avem tot 12 ani cand s-au despartit ai mei )

| anonim_4396 a răspuns (pentru McHurts):

Sa fuga de acasa?
Esti lovit/a la cap?
Se numeste santaj ei decid ce vor face nu ea si sa fuga e stupid partea cu biletul foarte nu trebuie sa decurga la SANTAJ

| Bah_Blondaa_1996 a răspuns:

Poate ca mama ta are motiv sa faca aceste lucruri, dar tu esti destul de micutsa ca sa-ti bati capu` cu toate problemele astea love struck lasa-ipe ei sa hotarasca ce vor face de acum inainte pentru binele tau :*