| HeartInBloom a întrebat:

Cum sa-mi fac prieteni? Trec printr-o perioada dificila din toate punctele de vedere si nu prea am pe nimeni aici in Bucuresti, lucrul asta ma deprima si mai tare. Daca ma puteti ajuta cu un sfat, va multumesc din suflet.

Răspuns Câştigător
| Mystique_5599 a răspuns:

Incearca sa te duci la niste cursuri de dans, inot, sport. Vei intalni persoane noi si poate va veti si imprieteni. O alta metoda foarte buna e sa te imprietenesti cu cineva mai popular, care cunoaste multe persoane si poate prin el iti vei face si mai multi prieteni.Ti-e greu sa socializezi? Asta da, ar putea fi o problema, insa nimic nu e imposibil cand vrei cu adevarat. Secretul e sa o iei cu incetisorul si sa-i demonstrezi unui posibil viitor prieten prin faptele si comportamentul tau ca esti de treaba si te intelegi bine cu el. Niste lectii excelente despre asta iti poate oferi „Cartea bunelor maniere pentru copii". Iti dezvaluie mici secrete care te vor ajuta in socializare. De exemplu: cum sa te comporti cand vorbeste cineva, astfel incat sa para ca tie chiar iti pasa sau... cum ajuti un prieten la nevoie. Vezi tu! Sper ca te-am ajutat cumva. Intr-o relatie de prietenie trebuie sa dispara timiditatea!

9 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

Buna!
"Prietenul la nevoie se cunoaste" Pentru mine cei mai buni prieteni sunt cei care ma ajuta atunci cand am nevoie, nu cei care imi intorc spatele si ma barfesc. Ajuta din inima si vei capata increderea oamenilor, respectiv prietenia lorwinking. Sper ca am putut sa te ajut.

| Aly28 a răspuns:

Buna,nu ai specificat daca esti la scoala/la liceu.Pai ai putea sa iti suni colegii sa ii intrebi daca vor sa mearga undeva.Prieteni e greu sa-ti faci in ziua de azi, poate doar amici dupa parerea mea...

| Bijou a răspuns:

Cati ani ai?

| InsaneDoll a răspuns:

Cu siguranta iti poti face prieteni foarte usor, chiar daca esti mai timid/a.Mergi in vizita la o/un fost/a coleg/a cu care te impacai bine, si poti lega o prietenie frumoasa.Iti poti face o adresa de HI5, si acolo poti lega prietenii noi, intrand intr-un grup chiar din orasul in care locuiesti.Mai poti purta conversatii placute intr-un chat, sau pe forumurile diverselor site-uri de pe net.happy
Fundabatting eyelashes?

| Simpluuu a răspuns:

Prieteni e greu sa-ti faci in ziua de azi, poate doar amici dupa parerea meadar daca ai rabdare toti te vor accepta cu toate defectele tala daca cu adevarat vor sa le fii prietena! happyhappyhappy asa am fost si eu prietene cu o fata care ia ars cas si prietenia a durat pana cand ea a trebuit sa plece in alta tara si nu sa mai intors

| DuțuAlex a răspuns:

Pai trebuie sa fi sociabil cu toti pentru ati face prieteni...cand privesti pe cineva in ochi si te priveste si el nu te uita altundeva, te duci la el si ii zici "salut, ce faci?" si de acolo e foarte simplu.

| Rocsy10 a răspuns:

Pai...atunci cand vezi pe cineva de varsta ta sau aproape de varsta ta, fii indraznet si intreaba-l cum il cheama, cati ani are, unde invata etc. Dupa aceste intrebari cere-i numarul de telefon (daca are).Eu asa imi fac prieteni big grin

| AdrianT a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa nu mai stai atat de mult in fata calculatorului si sa iesi din casa.

| HeartInBloom explică:

Am 25 de ani.