| Jo_Katherina_1986 a întrebat:

Cum sa-mi revin dupa o despartire si o dezamagire dureroasa?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sper sa te ajute acest articol.
Cum să-mi revin după o despărţire?
„Eram prieteni de cinci ani şi ieşeam împreună de şase luni, când el a vrut să pună capăt relaţiei. Dar n-a putut să-mi spună direct, ci pur şi simplu nu mi-a mai vorbit. Mă simţeam neputincioasă şi eram foarte dezamăgită. Mă tot întrebam: «Cu ce-am greşit?»." (Rachel)
O DESPĂRŢIRE îţi poate răpi bucuria umplându-ţi inima de deznădejde. Să ne gândim, de exemplu, la Jeff şi Susan, care şi-au dat întâlniri doi ani. Cu timpul, s-au apropiat tot mai mult. În fiecare zi, Jeff îi trimitea SMS-uri lui Susan, spunându-i cât de mult ţinea la ea. Din când în când, îi făcea cadouri, arătându-i că era mereu în gândurile lui. „Jeff se străduia să m-asculte şi să mă înţeleagă", spune Susan. „Mă făcea să mă simt deosebită."
Nu după mult timp, Jeff şi Susan vorbeau despre căsătorie şi despre locul unde aveau să stea după aceea. Jeff chiar s-a interesat ce măsură avea Susan la inel. Însă apoi, din senin, a pus capăt relaţiei! Susan a fost de-a dreptul şocată. Cu toate că şi-a continuat activităţile zilnice, ea era distrusă! „Durerea m-a epuizat pe plan fizic şi psihic", mărturiseşte ea.
Durerea despărţirii
Dacă şi tu ai trecut printr-o situaţie asemănătoare, probabil că te întrebi: „Oare o să-mi revin vreodată?". E cât se poate de firesc să-ţi pui această întrebare. „Iubirea e ca moartea de puternică", a scris regele Solomon (Cântarea cântărilor 8:6, Galaction şi Radu). Aşadar, destrămarea unei relaţii poate fi una dintre cele mai traumatizante experienţe prin care ai trecut până acum. Pentru unii, a fost ca şi cum ceva din ei ar fi murit. Este posibil chiar să treci prin stări tipice pierderii unei persoane dragi, precum:
Negarea. „Relaţia nu s-a terminat. O să se răzgândească într-o zi, două."
Mânia. „Cum a putut să-mi facă una ca asta? Îl urăsc!"
Deprimarea. „Nimeni nu mă va iubi vreodată."
Acceptarea. „Totul va fi bine. Am suferit foarte mult, dar o să-mi revin."
Vestea bună este că îţi poţi reveni. În cât timp? Asta depinde de mai mulţi factori, inclusiv de durata relaţiei şi de stadiul ei. Până atunci însă, cum poţi face faţă durerii copleşitoare?
Viaţa merge înainte
Poate că ai auzit zicala: „Timpul le vindecă pe toate". Însă aceste cuvinte ţi s-ar putea părea vorbe-n vânt când te desparţi, căci timpul nu este singura soluţie. Să ne gândim: O tăietură se vindecă în timp, dar acum doare. De aceea, trebuie să opreşti sângerarea şi să-ţi calmezi durerea, având totodată grijă ca rana să nu se infecteze. La fel este şi cu rănile afective. E adevărat, acum dor, dar poţi să-ţi alini durerea şi să nu permiţi amărăciunii „să te infecteze". Timpul îşi va face cu siguranţă partea. Dar tu? Cum ţi-o poţi face pe-a ta? Iată unele sugestii:
● Nu-ţi înăbuşi durerea. Nu-i deloc greşit să te descarci plângând. De fapt, Biblia spune că există „un timp pentru a plânge" şi „un timp pentru a jeli" (Eclesiastul 3:1, 4). Lacrimile nu sunt un semn de slăbiciune. Chiar şi David, un războinic neînfricat, a fost cândva cuprins de zbucium sufletesc. El a recunoscut: „M-am istovit suspinând; toată noaptea îmi scald patul, îmi umplu aşternutul cu lacrimi" (Psalmul 6:6).
● Ai grijă de sănătatea ta. Exerciţiile fizice şi o alimentaţie sănătoasă te vor ajuta să-ţi recapeţi energia pierdută din cauza epuizării afective. ‘Exerciţiul fizic este de folos’, afirmă Biblia (1 Timotei 4:8).
Cum ţi-ai putea îngriji mai bine sănătatea?
․․․․․
● Menţine-te ocupată. Nu renunţa la activităţile care-ţi plac. Şi, mai ales acum, nu te izola! (Proverbele 18:1) Caută compania celor care ţin la tine şi astfel te vei concentra mai uşor asupra lucrurilor pozitive.
Ce obiective ţi-ai putea fixa?
․․․․․
● Exprimă-ţi sentimentele în rugăciune. Poate că ţi-e greu să te rogi. Când se despart, unii se simt trădaţi de Dumnezeu. Ei îşi zic: „M-am tot rugat să-mi găsesc un partener! Şi acum uite ce-am păţit!" (Psalmul 10:1). Dar ar fi totuşi corect să-l consideri pe Dumnezeu un simplu „peţitor ceresc"? Nu. În plus, el nici nu este de vină când cineva pune capăt unei relaţii. Iată în ce lumină ni-l prezintă Biblia pe Iehova: „El se interesează de voi" (1 Petru 5:7). Aşadar, deschide-ţi inima înaintea lui. Biblia ne îndeamnă: „Faceţi-i cunoscute lui Dumnezeu cererile voastre, iar pacea lui Dumnezeu, care întrece orice gândire, vă va păzi inima şi mintea prin Cristos Isus" (Filipeni 4:6, 7).
Ce i-ai putea spune lui Iehova când lupţi cu durerea cauzată de o despărţire?
․․․․․
Priveşte înainte
După ce simţi că rana ţi s-a închis, ar fi bine să reflectezi la motivele despărţirii. Când vei fi pregătită, va fi util să scrii răspunsurile la întrebările din chenarul „Ce pot învăţa dintr-o despărţire?", de la pagina 224.
Este clar, relaţia n-a urmat cursul pe care ţi l-ai dorit. Dar nu uita că, pe timp de furtună, s-ar putea să vezi doar cerul întunecat şi ploaia care parcă nu se mai termină. Totuşi, într-un final, ea se opreşte, iar cerul se înseninează. În mod asemănător, tinerii despre care s-a vorbit mai sus au simţit cu timpul că pot merge mai departe. Fii convinsă că şi tu poţi depăşi durerea despărţirii!
ÎN CAPITOLUL URMĂTOR
Cum te poţi apăra de agresorii sexuali?
[Notă de subsol]
Deşi persoanele menţionate sunt de sex feminin, principiile din acest capitol li se aplică şi băieţilor.
VERSET-CHEIE
„[Iehova] îi vindecă pe cei cu inima frântă şi le pansează rănile care dor." (Psalmul 147:3)
SFAT
Susan, menţionată la începutul capitolului, şi-a făcut o listă cu texte biblice, pe care o consulta când se simţea copleşită. Şi tu ţi-ai putea alcătui o listă cu unele versete citate în acest capitol.
ŞTIAI CĂ . . . ?
Majoritatea relaţiilor dintre adolescenţii care-şi dau întâlniri nu duc la căsătorie. Iar cele care duc totuşi la căsătorie sfârşesc, de multe ori, prin divorţ.
PLAN DE ACŢIUNE
Pentru a-mi putea reveni după o despărţire, voi ․․․․․
Pentru a fi un partener mai bun când voi începe o nouă relaţie, voi lucra la ․․․․․
În legătură cu acest subiect, aş vrea să-i întreb pe părinţi: ․․․․․
CE PĂRERE AI?
● Ce ai aflat despre tine însăţi în urma acestei relaţii?
● Ce ai aflat despre persoanele de sex opus?
[Text generic pe pagina 227]
„Cu timpul, vei vedea lucrurile mai clar. Sentimentele nu vor mai fi atât de intense, aşa că vei putea să priveşti situaţia în mod obiectiv şi să accepţi că totul s-a încheiat. De asemenea, te vei cunoaşte mai bine, vei şti ce aştepţi de la un partener de căsătorie şi ce trebuie să eviţi pentru a nu mai trece printr-o situaţie asemănătoare." (Corrina)
[Chenarul de la pagina 224]
Foaie de lucru
ce pot învăţa dintr-o despărţire?
Ţi-a explicat de ce vrea să vă despărţiţi? Dacă da, scrie mai jos motivul, indiferent dacă ţi se pare sau nu justificat. ․․․․․
Ce motive crezi că a mai avut? ․․․․․
Crezi că ai fi putut preveni despărţirea? Dacă da, cum anume? ․․․․․
Cum te poate ajuta această experienţă să te maturizezi pe plan spiritual sau afectiv? ․․․․․
Ai proceda diferit data viitoare? În ce fel? ․․․․․
[Legenda ilustraţiei de la pagina 223]
Despărţirea se aseamănă cu o tăietură: doare, dar cu timpul se vindecă

| Felys a răspuns:

Cui pe cui se scoate, cauta-ti inlocuitor

| MskDesign a răspuns:

Treci peste!
Toti o facem si timpul le va rezolva pe toate. Poate peste un an ai sa vii sa ne intrebi cum sa te bagi in vorba cu cineva care iti place.

| FemeiaPisică a răspuns:

Cauţi pe cineva care să îţi alunge sentimentul de singurătate dacă deja ai încercat să îţi ocupi timpul cu diferite activităţi.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Vezi aici câteva idei care te/ar putea ajuta:http: //wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011165

PS: știi care este cel mai sigur lucru in viață? Schimbarea.

| DjNick112 a răspuns:

Stiu cum e, si am incercat sa ma consolez cu cineva, incercam sa tin legatura cu o alta fata sa imi treaca, fara succes, daca ma lua in brate ma gandeam ca o iau pe fata respectiva in brate, deci era foarte dureroasa, si inca mai este, ma rog, nu a fost relatie, a fost altceva, nu conteaza, ideea e ca nu am gasti cevas afac sa-mi treaca, si eu m-am simtit ca un mort viu, ca un om pe patul de moarte care abia mai respira si sufera mult si moartea l-ar scapa de durere, dar din pacate nu poate sa moara, cam asa ma simteam si eu, a trecut 3 -4 ani de atunci, si acum ma mai gandesc la ea, deci chiar a fost o chestie naspa

| AlbNegru09 a răspuns:

Depinde de situatia in care te afli.

| allyn333 a răspuns:

Gandeste pozitiv, acum ai unda verde sa gasesti 1000 de iubiti cum vrei tu sa fie, " Oceanul e plin de pesti"!

| 1man1 a răspuns:

Panseaza-ti ranile si invata din acea experienta pentru a nu mai trece prin asa ceva. Inca nu te arunca intr-o noua relatie deoarece esti vulnerabila. Ai rabdare! Nu s-a terminat viata nimanui cu o despartire.