| claudiea79 a întrebat:

Cum sa procedez cu bunica mea? e bolnava cu picioarele si nu mai poate sa isi faca mincare de 3 ani de zile ii fac mincare si se enerveaza ma injura. face fize ca nu ii place mincarea. face scandal mereu. eu ii spal vasele ii pun mincarea in farfurie; ii dau pastilele; ii spal frigiderul. stau sa ii fac si imi fac scandal. sa ma mai bag? sau sa ii las pe parintii sa se ocupe? ca ei nu fac nimic pentru ea. mi-a scos peri albi in cap

Răspuns Câştigător
| candycarrie a răspuns:

Eu spun ca e ft dragut ce faci, dar mi-a atras atentia faptul ca parintii nu fac nimic pentru ea.ar trebui sa aveti o discutie serioasa in leg cu asta, sa mai faceti si cu randul. Bunica ta cred ca nu realizeaza cum se poarta cu tine:-s dar banuiesc ca inainte nu era asa, si iubirea pentru ea te'a impins sa ai atata grija de ea. Parintii tai ar mai trebui sa miste si ei un deget uneori, pentru ca la urma urmei ea e mama unuia din parintii tai. Explica'le cum s'ar simti daca vor fi batrani si tu nu ai face nimic pentru ei. te pup si succes:*

7 răspunsuri:
| gabriela a răspuns:

Este de apreciat atitudinea ta. Trebuie sa nu bagi in seama atitudinea bunicii...este bolnava, iar tu esti desteapta si intelegi reactiile unui om bolnav, ajut-o in continuare, ai rabdare cu ea pentru ca bunatatea ta va fi rasplatita candva, exact cand nici nu te astepti.

| katala a răspuns:

In momentele grele, gandeste-te ca atunci cand erai tu mica rolurile erau inversate; ba te mai stergea si la fund. Atunci ea muncea si tu tipai, tranteai, mai si spargeai cate ceva (lucruri firesti dealtfel); iar peste ani si ani, iar se vor schimba rolurile : tu vei fi o batrana capricioasa si nepoata(sau nepotul) vor avea grija de tine; asta-i viata si trebuie sa facem fata greutatilor ei. Iti doresc sa ai multa rabdare si sa fii toleranta!

| swet girl 22 a răspuns:

Bunil ta ar trebui sati multumeasca pentru cf pentru ea.

| mybutterfly a răspuns:

Da eu zic sa o ajuti in continuare fiindca daca este si bolnava si nu poate sa se intretina singura chiar daca vorbeste urat sau iti aduce tot felul de injurii e totusi bunica ta si trebuie sa-i fii alaturi in momentele acestea grele prin care trece.Eu una asa as proceda in locul tauhappy. Sper ca te-am ajutat:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laso balta daca nu stie sa te pretuiasca las-o sa moara flamanda de foame dc sa fi bun cu cineva care te injoseste? nu se merita

| sergiu_4172 a răspuns:

Chiar daca are acele reactii trebuie sa o ajuti. E bunica ta. Nu iti mai trebuie alt motiv. Mie mi s-a inchis gura foarte repede si cred ca o sa intelegi. Intr-o vineri seara imi facusem multe planuri...bla.ca vinerea seara. Pe la 8 m-a suna taicamiu sa ma duc sa il iau cu masina de la terasa. No problem, m-am dus. Numai ca s-a intins la bere pana la 4, timp in care am stat dupa el. Eram foarte irascibil si vorbeam cu un tip de la masa. Incercam sa ii explic ca putea sa ma sune sa il iau cand termina si nu mai eram nevoit sa stau atat dupa el. Tipul mi-a raspuns scurt: "E taicatu, mai vrei alt motiv pentru care trebuie sa stai dupa el? Nu ai nevoie". Nu am mai avut ce sa ii zic. Asa ca, fi langa dansa, chiar daca iti arunca vorbe aiurea.

| Tsontsonel a răspuns:

Trebuie sa te incarci cu rabdare.
Stii cum e cu cei my in varsta sunt putin my greu de inteles.Generatiile difera.
Incearca sa o ajuti macar cat poti. Chiar daca ai tai nu prea se ocupa de ea conteaza buna ta intentie.
Si chiar daca e putin my dificila tu esti singura care o ajuta si incearca sa o inteleaga