| anonim_4396 a întrebat:

Cer niste sfaturi: in casa nu-i armonie..deloc, motivul este ca soramea merge la scoala la toate concursurile si olimpiadele si are prea multe teme + invatat. parintii stau de multe ori cateva ore in continuu s-o ajute la teme si soramea tot tipa si face urat ca nu-i iese la mate nu stiu ce exercitiu. azi a fost un scandal doar din cauza ca eu de 2 zile o rog pe soramea sa ma ajute cu ceva si urla ca are teme. si e clasa a 6a totusi. Ce vreau sa spun este ca din cauza ca soramea are multe teme, tipa, face urat, parintii se enerveaza, injura.
Cum s-o conging pe sora mea ca sa nu se mai bage la toate prostiile de concursuri si olimpiade?!

3 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Spune-i ca se suprasolicita, ca altii nu fac nimic, stau si se distreaza si ea isi pierde copilaria si chiar asa si e pentru ca la olimpiadele astea nu se prea dau premii decat la cei de pe primele pozitii si plus ca am auzit ca pe la fazele mai inalte treburile sunt aranjate, merge mai departe cine trebuie, nu cine merita si spune-i si ca o sa ajunga in a 8-a cand va avea examene foarte importante si nu va mai avea energie pentru a munci pe cat de mult trebuie.Bafta si rabdare! :*

| Floreenofficial a răspuns:

Nu e ceva rau ca invata, decat sa aiba cine stie ce activitati, dar nici prea multa invatatura nu face bine.Totul trebuie facut cu cap.Tot ce e in exces in general dauneaza.Nu o poti schimba deodata, dar incetul cu incetul se fabrica otetul.Bafta! :*

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cred ca aici e greseala parintilor.Nu poti decat sa te retragi si sa te ocupi de temele tale.Incearca sa te imprietenesti cu o colega, sa va faceti temele impreuna, la ea sau la tine.