| claudiea79 a întrebat:

Voi cum va intelegeti cu parintii? eu am 32 de ani nu m-am inteles niciodata cu ei. fac scandal in fiecare zi se cearta si se bat. dupa ce sa streseaza si ma enerveaza ca trebuie sa le dau raportul unde ma duc cind vin; trebuie sa le platesc chirie 4 milioane vechi. acum vor si lumina. le spal vase; aragazul; si baia. tot sint nemultumiti. mi-au interzis sa fac copii in casa lor sau sa ma marit. imi platesc netul si telefonul si mincarea. mai am o bunica daca ma duc la ea o sa fie la fel si ea vrea banii. banii de chirie nu am. nici rate la banci nu vreau sa fac. alte rude nu am. nici in baie nu ma lasa. daca fac mincare fac scandal. sa ma mut la mama iubitului meu? de craciun mi-a aruncat mincarea afara din frigider le-am tinut pe balcon

Răspuns Câştigător
| mada12 a răspuns:

Poate ca nu sunt in masura sa iti dau sfaturi.am cu 18 ani mai putin ca tinelaughing dar ma inteleg super cu parintii mei. Daca le faci atatea cred ca ai dreptul sa faci ce vrei, nu? La urma urmei tu platesti si traiesti din bani tai. Daca nu le trebuie nepoti, foarte binelaughing... dar nu trebuie sa ii asculti.vezi-ti de viata ta, poate ca uni parinti nu sunt exact ceea ce ne-am dorit noi mereu, dar totusi, indiferent daca sunt buni sau rai, in adancul sufletului ne iubesc si noi ii iubim. Daca esti de mult timp impreuna cu iubitul tau si mama lui s-a prins ca esti "de gasca"laughing...atunci da, cred ca ar trebui, dar sa nu ocupi prea mult spatiu.

Bafta!:*

18 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

De ce nu te muţi cu iubitul tău? (înţeleg din întrebare că ai aşa ceva)
Cu copiii, într-un fel e mult mai bine că nu ai!
Eu am 20 de ani şi de un an nu mai locuiesc cu ai mei şi mă bucur de fiecare secundă.
Şi eu am muncit în adolescenţă (în timp ce făceam şi liceul) ca să ajut la plătit facturi în casă şi mi se acrise. Ai mei, e drept, nu se băteau dar de stresat mă stresau constant.
Mută-te cu iubitul tău. Are să-ţi fie mai greu la început dar stai mult mai relaxată decât cu părinţii.
E păcat că la 32 de ani încă nu ţi-ai dat seama de asta. Totuşi, niciodată nu e prea târziu.
Fugi de-acolo şi nu te mai uita înapoi!

| Bacemi a răspuns:

De obicei bine. Mai gandim diferit si apar si contradictii si reprosuri. Dar oricum am o familie unita. Sunt norocos.

| Alisa a răspuns:

Pff, nu cred ca sunt in masura sa iti dau vreun sfat, caci nici eu nu ma inteleg bine cu ai mei, mai bine spus, cu mama. Tata imi este alaturi, dar degeaba, ca eu nu il bag pe el in toate discutiile mele cu mama, pentru ca nu vreau sa il fac sa sufere. CU mama niciodata nu m-am inteles, am avut o relatie rece, si desi stiu ca ma iubeste, nu a stiut sa mi-o arate, si nu am fost apropiate una de alta. DOar ce ma intretine si ca m-a crescut, in rest, nu stie tot ce e in sufletul meu. SI eu am numai scandaluri in casa cu ea dimineata, la pranz, seara, sau daca nu ne certam, nu ne vorbim cu zilele... Mai ales acum cand am primul meu prieten(eu am 18 ani si el 22 de ani) si sunt cu el de 7 luni, nu il vrea de niciun fel, doar din cauza ca nu e de mine, ca lucreaza in constructii si ca nu ne potrivim din cauza fizicului. Ca ma iubeste si ca ma respecta nu conteaza pentru ea lucrul asta. Nici macar nu stie ca sunt impreuna cu el, ma vad cu el pe ascuns. Am avut certuri cu ea si mi-a zis ca ma da afara din casa daca fac vreun pas gresit, si stiu ca asa va fi, dar am noroc ca el e langa mine si ma va lua la el. De cateva ori a dat si in mine, doar din cauza ca nu il vrea pe el, si nici pe altcineva, vrea sa ma vada singura, dar eu nu renunt la el, pentru ca ea nici macar nu are niste motive intemeiate ca sa nu il accepte. Asta e viata, asa se intampla de cele mai multe ori, copiii nu sunt asa cum vor parintii si ii dezamagesc prin ceea ce fac.
Cam asta este in cazul meu. Tot ce pot sa iti spun, este sa nu iti pierzi increderea si credinta si daca ai un iubit si il iubesti si el la randul lui te iubeste pe tine, incepeti o viata impreuna, nu mai lasati sa treaca timpul ca dupa aia va fi prea tarziu si o sa va para rau ca nu ati profitat de aceste momente. Mergeti pe drumul vostru exact asa cum este, ca daca va aveti unul pe altul o sa treceti peste toate greutatile vietii!
Numai bine si putere ca sa poti trece peste tot, credinta in Dumnezeu!

| gabriela a răspuns:

Unde e personalitatea ta? Pleaca si fa-te independenta. Este imposibil ca la varsta pe care o ai sa fi tratata ca un copil de 15 ani. La ce te mai gandesti?

| JustMeFlory a răspuns:

Nu stiu cum ai rezistat atata timp cu ei! Eu pe la 22 vreau sa imi vad de viata mea, sa fiu independenta! Sfatul meu pleaca, nu stiu unde, muta-te cu iubitul tau cu chirie, sau muta-te la elhappy

| claudiea79 explică:

Daca ripostez spun ca ma dau afara din casa. ma tin totusi ca sa am grije de bunica ca este bolnava si ii fac mincare; ii spal vase si ii dau sa manince. daca ma mut cu chirie; nu gasesc cu 300 sau 400 de lei. si pe linga aia sa dau si intretinere si telefon si lumina si mincare si net nu imi permit. ar fi prea mult. dau 400 de lei. apoi abia am ce minca.degeaba m-am certat cu ei de atitea ori. spun ca au bagat banii in mine ce banii ca liceu nu am facut; facultate nu am facut. haine nu mi-au luat. au gura mare. stiu ca nu am unde sa merg momentan. ei nu au chef sa ii faca bunicii mincare sa ii dea mincare si pastile. daca moare bunica o sa ma goneasca probabil. bunica cu care sta cu noi este mama tatalui.

| claudiea79 explică:

Nu stiu de ce este asa de condamnat sa stai cu parintii? cunosc cazuri de barbatii la 35 de ani care stau cu parintii ca nu au banii de intretinere la bloc si stau la casa cu parintii. sau care si-au facut rata la banca sa ia un apartament si au salariu 20 de milioane si rata 23 de milioane si stau tot cu parintii si apartamentul la bloc l-au inchiriat.si in bulgaria si in serbia stau copii cu parintii pina la 28 sau 29 de ani pentru ca nu au banii de apartamente. nimeni nu sta de placere cu parintii sta de necesitate. o garsoniera este 20 de mii de euro enorm. in veci nu mi-as permite sa cumpar una. imprumut la banca nu pot sa fac. traiesc din ajutor social nu pot munci pentru ca nu pot merge singura pe strada ci doar daca ma tine cineva de mina. am 2 bunicii; 1 bolnava cu care stau. nu are casa. iar cealalta are dar imi cere banii pe chirie; lumina; telefon; mincare si plus ca nu ma inteleg cu ea. parintii nu au fratii nu am prea multe obtiuni. bunica este mai avara decit parintii as duce-o si mai rau la ea ca vrea si banii si mincare. nu este o solutie.

| claudiea79 explică:

Am 32 de ani. am scris bine virsta. stiu o femeie la 28 de ani care nu iti geseste servici desi este avocata sta cu tasu care fac scandal; dar nu are banii se chirie. sora ei de 25 sta cu bunica. asa ca in ziua de azi multi stau pe la rude nu sint singura.chiria; intretinerea si lumina m-ar duce la 8 milioane nu mai zic de mincare; net si telefon. ar fi prea mult. daca aveam ma mutam pina acum.

| nestlebaby a răspuns:

Wtf? adica le speli buda si vasele lor, aragazul... pai daca faci toate astea se taie chiria draguta happy asta trebuia sa le zici de la bun inceput. da pana la urma de ce platesti tu ca fata a lor chirie in casa in care ai crescut si de ce trebuie sa le dai raport la cei 32 de ani ai tai? ciudata chestie. poate ca n-ai scris bine anii happy platesti netul(perfect normal, tu il folosesti, tu-l platesti), dar si mancarea separat? maaama da avari mai sunt! pai nici cu bunica ta nu-i bai. ce se naste din pisica tot soareci mananca.nasol.cu banii aia ce-i dai pe chirie sigur casesti undeva o garsoniera cat de cat comfortabila si vb aia, ai casa ta, nu dai socoteala nimanui, cu atat mai putin la varsta ta si te poti gandi sa-ti intemeiezi o familie si nu o sa-ti mai dea "mama" si "tata" mancarea de craciun pe balcon. e inadmisibil! sa le fie rusine lor ca parinti ca-si trateaza copilul(copilul lor esti pana cand mori) in halul asta.macar daca n-ai sprijin financiar din partea lor, macar moral, sau invers. nu pot concepe asa ceva!

| bebytzza_9352 a răspuns:

Omg scuze dar trebuie sa-ti spun in locul tau ii omoram de multbig grin

hmmm acum vorbind serios.eu in locul tau mi'as lua viata in maini si as pleca din casa lor pentru totdeauna.care e diferenta ca dai 4 mil la un strain si iti platesti singura tot sau ca stai la parinti.tot acolo ajungi
odata si odata trebuie sa faci si pasaul asta...trebuie sa-ti faci si u o familie un bebe de care sa ai grija si sa te asiguri ca nu va trece prin ce treci tu acum
curaj asta este ceea ce ai u nevoie.si eu ma cert cu ai mei bla bla bla dar la mine e alta poveste eu am doar 17 ani nici liceu terminat nu ma pot angaja ca daca aveam ma puteam angaja si aveam cum sa ma descurc cat de cat eram de mult plecatalaughing ii ziceam mamei hai la reventindeo te'am pooopat pe portofellaughing) si nici ca ma imi vedeaoh go on. da momentan nema banilaughing da mie numi cere chirie sau prostii din astea eu o chelesc pe ea de banibig grin

revenim / ai incredere in tine si fa tot ce consideri u ca e mai bine pentru tine si nu uita ca cineva acolo sus le vede pe toate si le intoarce incecit cand e lumea mai draga. are cine sa aiba grija si de paktele lor stai linistitahappy:* ca la batranete tot de la tine vor vrea o cana cu apaoh go on

te poooop succes:*:*:*:*:*

| dannys a răspuns:

Imi pare rau ca nu te intelegi cu parintii.Si eu am o prietena care este in aceeasi situatie ca si tine si ea s-a mutat cu chirie. Poate ca sunt de moda veche daca te intreaba unde te duci si cand vi.Cu banii care ii cheltui cu ei poate iti gasesti ceva cu chirie.Eu zic sa te muti de langa ei macar o perioada ca daca esti departe o sa-ti simta lipsa si poate asa se schimba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fata? la 32 de ani trebuia sa fii deja sotie si mamica la casa sotului tau.nu sa stai pe capul parintilor tai. iubitul tau cati ani are? se simte bine asa? e fericit? daca da ma bucur. dar fericirea ta? il intereseaza? daca nu inseamna ca te multumesti cu foarte putin. el nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ce te ocupi? Lucrezi? Locuiesti intr-un sat sau intr-un oras? (NU intreb cum se numeste ci doar daca esti la sat sau nu?!)
Bunica cealalta locuieste singura? Este in aceeasi localitate? Cate camere are? Are pensie destul de buna pentru a se intretine singura lejer? Ai discutat in amanunt cu ea despre viata ei si mai ales despre pretentiile pe care le-ar avea de la tine daca ai locui la ea? Este proprietara sau sta in chirie?
Daca tu pleci la bunica cealalta, bunica bolnava vine cu tine? Aceasta bunica bolnava are pensie mica sau mare? Are vreo casuta sau apartament sau o garsoniera in proprietatea ei?
Casa sau apartamentul unde locuiti voi 4 este proprietatea familiei? A cui din familie? A parintilor tai? Au devenit proprietari egali dupa casatoria lor SAU a fost a unuia din ei inainte de a se casatori?
Sau poate sunteti chiriasi cu totii!?!
Trebuie sa vedem care este locul tau exact in aceasta familie.
Deci alte rude nu mai ai? Tatal tau este fiu unic, mama ta la fel. Bunicii tai unde sunt? (taticul mamei tale si taticul tatalui tau)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te condamna nimeni ca locuiesti cu parintii.
Am pus diverse intrebari ca sa evaluez situatia ta, sa vad ce drepturi si obligatii ai in prezent in aceasta familie si cam ce solutii ai avea singura.

Intrebarile fara raspuns ar fi :

Cu ce te ocupi? Lucrezi? Locuiesti intr-un sat sau intr-un oras? (NU intreb cum se numeste ci doar daca esti la sat sau nu?!)

Bunica cealalta locuieste singura? Este in aceeasi localitate? Cate camere are? Are pensie destul de buna pentru a se intretine singura lejer? Ai discutat in amanunt cu ea despre viata ei si mai ales despre pretentiile pe care le-ar avea de la tine daca ai locui la ea? Este proprietara sau sta in chirie?

Daca tu pleci la bunica cealalta, bunica bolnava vine cu tine? Aceasta bunica bolnava are pensie mica sau mare? Are vreun teren doar pe numele ei? Am inteles ca nu are casa si nici apartament.

Casa sau apartamentul unde locuiti voi 4 este proprietatea familiei? A cui din familie? A parintilor tai? Au devenit proprietari egali dupa casatoria lor SAU a fost a unuia din ei inainte de a se casatori?

Sau poate sunteti chiriasi cu totii!?!

Trebuie sa vedem care este locul tau exact in aceasta familie.

Deci alte rude nu mai ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Educaţia lor este problema. La vârsta ta e de preferat să ai o viaţă personală, independentă şi să fii stăpână pe tine, să ştii ce doreşti de la viaţă. Rupe pisica!

| loveee a răspuns:

Ce fel de parintsi ai? indiferent de varsta copilului parintsii trebuie sa-i intseleaga pe copii lor nu sa le ceara chirie sau bani pe mai stiu eu ce.probabil nu te`au inteles niciodata discuta cu ei sau cu cineva care te`ar putea ajuta si nu uita un parinte trebuie sa aiba grija si sa`si sustina copilul chia si la 40 de ani:psucces

| nemesis_2750 a răspuns:

Aia nu sunt parinti! probabil ca vor sa scape de tine, stai pe capul lor iar la varsta ta nu prea mai ai ce cauta cu parintii. e normal sa pleci. de ce nu iti gasesti un iubit si va mutati impreuna...ai 32 de ani si se pare ca te-ai plafobat deja. pacat de tine

| irinuca30 a răspuns:

Adev e ca la varsta asta nu mai trebuie sa stai cu parintii, mai bine cu chirie... e mult mai bine.