| Ţepeşu a întrebat:

Hei, TPU! Am o problema destul de mare cu parintii mei. De un timp s-a stricat centrala si trebuie sa luam una noua ca aia nu mai merge chiar deloc, desi au incercat sa o repare. Noi suntem cam "ingropati" de cheltuieli si ar dura mult sa luam una noua. In fine ce vreau sa spun este ca nu mai avem apa calda si cand ne spalam trebuie sa incalzim apa la aragaz. Seara dupa ce termina parintii sa se spele ma duc si eu, dar inainte mai stau si ma joc la calculator putin(doar seara am timp). Cand vreau sa mai stau la PC sa mai caut ceva, parintii imi spun sa ma duc sa ma spal ca se raceste apa, dar eu le spun ca in 2 minute nu se raceste apa. Atunci parintii se enerveaza, tata intra in camera mea si incepe sa ma certe ca de ce nu ma duc la spalat ca nu are gaz la nesfarsit si alte prostii de genul asta. Apoi incepe sa-mi spuna sa nu mai butonez acolo si sa plec de la calculator si apoi cand incerc sa ies din locurile unde am intrat pe calculator(mentionez ca ma un calculator mai vechi si mai lent si se blocheaza aproape mereu) si incepe sa spuna ca de ce este murdar pe birou ca de ce nu e ordine ca nu fac nimic toata ziua. Chestia asta ma enerveaza foarte mult, mai ales fiindca eu fac curat in casa cat timp ei sunt plecati la serviciu si tata nu face nimic in casa(adica sa spele vasele sau sa dea cu aspiratorul). Rar se intampla cand sta el acasa. Nu pot sa mai suport si mi-e rusine sa merg sa vorbesc cu ei ca dupa se iau iarasi de mine si imi zic diferite porcarii gen ca eu nu am dreptate si ca nu e adevarat ce spun si ca tot ce zic eu sunt baliverne, cand eu stiu ca ma dreptate. Din pacate am fost crescut sa fiu mai sensibil si asa am ajuns timid si de fiecare data cand ceva nu-mi convine nu prea imi place sa ma duc la ei si ma inchid in mine si nu pot sa mai suport mult asta. Serios acum, va rog din tot sufletul sa ma ajutati ca nu pot sa mai suport toate astea.

P. S. : Sa nu va vina ceva in minte gen ca sunt un adult care sta cu parintii. Am doar 13 ani si chiar e greu...

Răspuns Câştigător
| paulaaaaa a răspuns:

Te inteleg. am trecut si eu prin asta. deci nu este asa simplu. trebuie sa reusesti, sa profiti de momentele in care ei sunt calmi si sa le explici cum sta situatia cu calculatorul. daca ei tot insista si o tin pe a lor, tu fa ca ei si ai sa vezi ca nu o sa mai zica nimic. in legatura cu apa, vezi poate reusesti sa faci baie inaintea lor ca dupa sa mai ai si tu timp sa stai la pc. daca o sa faci tot timpul ca ei, ai sa vezi ca o sa se schimbe lucrurilehappyhappy

1 răspuns:
| kissmebaby33 a răspuns:

Daca ai nevoie de un sfat sau cineva caruia sa-i spui ce te doare doar da add anamaria.andreea95gl