| Enigmă a întrebat:

Cum sa refuz un baiat care imi cere sa fiu cu el?
Chiar nu pot sa ii spun asta direct, se va supara groastnic si e genul sensibil.
Eu il consider ca pe un foarte bun prieten dar nimic mai mult. straight face
Chiar nu stiu ce sa fac.
Ceva idei? Cum sa ii spun ca eu nu il plac si ca mi-ar palcea enorm daca am fi in continuare cei mai buni prieteni?

11 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Chiar daca se va supara"groastnic", spune-i ca nu esti pregatita inca sa ai un prieten -iubit, si ca vrei in continuare doar o amicitie cu el.

| lovegirl15 a răspuns:

Cel mai bine este sa fii directa cu el.Se va supara, asta asa e, iar relatia voastra ca prietenii s-ar putea sa nu mai fie la fel dar crezi ca merita sa il minti si sa ii ascunzi adevarul?
Incearca sa-i spui adevarul intr-o maniera mai putin rautacioasa, dar totusi sa il spui, daca vrei sa mai ramanesti totusi prieteni.
Sfatul meu:nu-l minti, altfel se va supara mai rau cu tine.
Insa ai putea totusi sa te mai gandesti la aspectul asta.Mai gandeste-te daca chiar sentimentele tale pentru el sunt acestea care le crezi tu.
Fii sincera cu el, dar mai ales cu tine insasi.

| siwel a răspuns:

Vrei pana la urma sa fi cu el?
Te-ai putea gandi la el ca la viitorul tau sot?
Daca el iti cere verbal sa fi cu el, faptul ca tu eviti sa verbalizezi ce simti ce crezi ca ii transmite? Da au ba?
Cum poti defini clar fata de cineva asteptarile tale fara sa folosesti cuvinte? Se poate asa ceva?
Poate ajuta.

| baru a răspuns:

Sall. Daca este genul de baiat sensibil, atunci este si genul da baiat istet. Ca atare, el trebuia sa-si dea seama ca tu nu vrei sa ai o relatie apropiata cu el.Atunci, va trebui sa-i spui, direct de la obraz, intr-un mod cat se poate de politicos. Consider ca este cea mai buna solutie. Mai tarziu, i-si va da seama, si te va respecta si mai mult. Iar tu, decat sa minti, sau sa-l plimbi, sau sa-l amagesti, mai bine realitatea. Te vei usura si tu. Cinstea si corectitudinea, sunt cele mai valoroase atitudini, intr-o asemenea situatie. Cauta cale dreapta, si veti iesi, amandoi invingatori. Iar ca si inceput de an, sa fi iubita, sanatoasa, si tot ce este mai frumos, sa ai parte. Pa!

| haiZI a răspuns:

Ii spui exact cum ai facut-o in post.pa

| Adriannae a răspuns:

Spune-i pur si simplu. Daca se supara, ii va trece. Cei mai buni prieteni nu cred ca o sa mai fiti, in sensul ca relatia dintre voi o sa se schimbe o idee, insa daca vorbiti deschis cred ca puteti sa remediati situatia.
Succes!

| Dienuk98 a răspuns:

Buna! mie nu mi s-a intamplat asa ceva dar iti sugerez sa nu ii zici direct deoarece daca el e foarte sensibil il va atinge foarte tare felu in care ii zici... Eu as zice sa ii spui ceva de genu ca te vei mai gandi dar nu promitzi nimic deoarece thu tii mai mult la el doar ca la cel mai bun prieten si crezi ca daca va fi ceva mai mult intre voi va v-a strica prietenia. nu trebuie sa fii dura cu un baiat mai ales daca el simte ceva pentru tine. sper ca am reushith sa te ajuth! pa pa!:*

| LoliQ a răspuns:

Poti sa ii spui despre aceasta mai tandru, calm ca el sa nu se simte jignit.
Poti sa gasesti un subiect de la care sa va certati.
Poti sa ii spui ca iti plac alte tipuri de baieti.
Iti propun totusi sa fii sincera, ii va fi prima vreme dureros dar totusi va trece...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii poti spune simplu sa nu se supere dar nu e genul tau si sa ramaneti in continuare prieteni.eu asa facbig grin

| Michelle_5585 a răspuns:

Pur si simplu ii spui ca nu este genul tau si ca nu crezi ca nu va potriviti.
La mine functioneazabig grinhappy

| Cris_1378 a răspuns:

Buna.Si mie mi s-a intamplat tot asa...prietenul meu cel mai bun ma placea si eu nu prea vroiam sa fiu cu el.Am tot amanat sa-i spun ca nu vreau sa fiu cu el si l-am rugat sa aiba rabdare.In cele din urma i-am spus ca nu putem sa fim impreuna pentru ca il iubesc doar ca pe cel mai bun prieten. O perioada am ramas cei mai buni prieteni dar incet, incet ne-am indepartat.Incearca sa ii explici ca tu crezi ca va intelegeti bine doar ca prieteni. Daca te intreaba de unde stii ca nu o sa va intelegeti daca o sa aveti o relatie, pur si simplu spune-i ca asa simti.