| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de gelozie

12 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Ar fi bine sa intelegem ca nimic de pe pamantul asta nu ne apartine pe vecie, ca nimic nu se tine cu forta ci doar cu sufletul, ca degeaba sta langa tine cineva, daca nu simte ceea ce simti si tu pentru ea!

| Linda a răspuns:

Rolul tau este sa fii o sotie buna (daca sunteti casatoriti) nu sa-ti bati toata ziua cu ce face el. Daca cineva a ales un partener de viata inseamna ca-l prefera tuturor celorlalti. Cred ca nimeni nu ar trebui sa se casatoreasca daca are regretul ca totusi ar fi trebuit sa fie cu cineva mai bun. Daca pentru fiecare cel cu care este este cea mai buna solutie, care ar fi rostul geloziei? Increderea acordata cuiva il transforma.

| psihox a răspuns:

Nu te mai gandi la gelozie si continua viata ta ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.

kratos
| kratos a răspuns:

Consultatii la psiholog sau sa-ti impui sa-i acorzi mai multa incredere. Hotul neprins este un negustor cinstit.

| marcel_5462 a răspuns:

Impusca-te

| ffy a răspuns:

Fii mai indiferenta...pe mine m-a autat.

| hamsterx a răspuns:

Tot ce au zis cei de pe aici + nu mai purta culoarea galben.
acum pe bune...ai incredere.dk iubesti si te iubeste cu adv nu ai motive pentru care sa fi gelos/oasa
te pup:*

| fsdfdsfdsf a răspuns:

Iti trebuie mai multa incredere-n tine.Incearca sa iti impui o limita. Este bine sa fi geloasa/gelos intr. o oarecare masura. Dar am spus doar putin pentru ca din gelozie poti omora toata relatia straight face

| ღ {кαтαℓуηα} ♥ a răspuns:

Gelozia nare remediuuuuu

| gingasull a răspuns:

Gelozia este incurabila, trebuie doar sa te controlezi tu sa nu-ti mai supui parteneru/ partenera la presiuni psihologice punandu-i si nervii la incercare datorita intrebarilor specifice pa care gelozia le are.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De gelozie nu vei scapa, doar ca trebuie sa inveti sa o stapanesti, sa nu rabufneasca! Daca nu iubesti, nu esti gelos, in fiecare dintre noi exista gelozie, chiar daca nu recunoastem acest lucru, dar daca stii sa te stapanesti este bine! Trebuie sa inveti ca fiecare om are dreptul de a vorbi cu cine vrea si cand vrea, suntem liberi, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Terapie in doi. Vorbeste cu prietenul si, decite ori faci crize, sa-ti faca ceva sa-ti atraga atentia si care sa te faca sa te controlezi.