| DenisaMax a întrebat:

Cum sa te inveselesti cand esti trist?

Răspuns Câştigător
| AsTheLove a răspuns:

Buna seara Denisa!
Cele mai bune sfaturi pentru atunci cand esti trist este sa faci lucruri care iti plac cel mai mult si te definesc.De exemplu, multi asculta muzica.Dar eu de exemplu scriu carti pe laptop sau pictez, desenez, fac portrete. Poti face orice cand esti trist! Vrei sa-ti ridici moralul? Poti iesi in parc cu niste prieteni.

Fa ce vrei tu si inima!

23 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

Asculta muzica, vizioneaza un film comedie, fa ceva ce iti place, priveste altfel lucrurile.Depinde de tine.Ia niste minerale si vitamine.Fa ceva placut, mananca fructele preferate.Fa ceva ce-ti place si nu te astepta sa-i pese cuiva de tristetea ta.

| ywar a răspuns:

Stai sa observi pe strada intamplari amuzante - iti ia timp dar e un medicament bun. Du-te intr-un parc.

| Duucu a răspuns:

Îmi bag degetele-n ureche să văd dacă a mai crescut creierul.

| DenisaMax explică (pentru Duucu):

laughing Si? a mai crescut?

| grab a răspuns:

Imi aduc aminte de fazele tari pe care le-am trait in adolescenta. Nu dau gres niciodata!winking

| DarkBlood32 a răspuns:

Spârcâie-te pe geam în capul oamenilor

| DarkBlood32 a răspuns:

Scuze că am vorbit la persoana a II-a laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zambeste.

| KateMiddleton a răspuns:

Ciocolata si muzica la maximum, iata reteta perfecta a fericirii mele, toate in cantitati nelimitate, doar ca dupa asta trebuie sa-mi inveselesc silueta cu sport! Bafta!

| PVAAVU a răspuns:

Te gandesti la ceva vesel, asculti muzica vesela, faci ceva care sa te bucure

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Te uiti la file comice! Merge suta la suta!

Răspuns utilizator avertizat
| Ceriik a răspuns:

Petre..petrecere

| CorneliaC a răspuns:

Pai eu cand sunt trista, ascult muzica vesela! happy

| comsacodrut a răspuns:

Te uiti la filme comice,

| Fayree a răspuns:

~ 1. Suna un prieten pentru a vorbi cu el despre motivele supararii tale, astefle iti vei descarca incarcatura psihica.
2. Uita-te la un film amuzant, e preferabil sa fie unul pe care deja l-ai vazut si stii ca ti-a palcut.
3. Fa miscare. Du-te la o plimbare sau mergi cu bicicleta. Facand acest lucru, corpul tau va elibera endorfina si adrenalina, care te ca face s ate simti mai bine.
4. Fii spontan. Uneori rutina si consecventa devin plictisitoare si iti pot face rau. Fa ceva din senin, care sa te faca sa te simti bine.
5. Coloreaza sau picteaza o imagine. Exprima-ti sentimentele in culori si forme.
6. Gandeste-te la amintirile placute. Daca ai trecut o data prin ele, cu siguranta le vei mai putea trai inca o data.
7. fa un dus, te va face s ate simti mai fericit si mai odihnit.
8. Iesi afara din casa, aerul curat te va face sa te simti mai bine.du-te undeva cu un prieten sau un membru la familiei. Statnt inchis in casa e ca si cum te-ai inchide in propria depresie.
9. Asculta muzica. Nu asculta muzica trista ci muzica energetica, antrenanta, sau o melodie care iti aminteste de ceva frumos.
10. Plangi. Incearca sa versi lacrimi atunci cand esti suparat pentru a te descarca emotional.
11. Trage un pui de somn. Uneori somnul te face sa te simti mai bine si mai fericit.
Fundita? puppy dog eyes.

| UnOmModest a răspuns:

Buna! Sti, atunci cand esti trista, si simti ca viata a uitat de tine, iti voi spune 3 cuvinte: NU ESTE ASA!
Omul cand planuieste sa realizeze anumite lucrui, lucruri destul de importante pentru el, si nu reuseste, nu iese asa cum s-ar fi astepat, nu mai crede in proprile sale forte si devine... hmm... oare care este cuvantul. a da! trist.
Acest cuvant are rorul doar de a ne face sa stam pe loc, sa nu mai continuam sa mergem inainte cu capul sus, cu alte cuvine uiti sa traiesti.
Cand tristetea te cuprinde, automat te vei indeparta de lumea ta plina de culoare, speranta si bucurie, si te vei cufunda intruna plina de monotonie, neincredere, si ura.
Si pentru ce? Pentru ce?
Chiar daca nu ti-ai indeplinit idealurile si chiar daca ai avut o disputa cu o persoana draga tie, sa stii CA NU ESTE SFARSIT DE LUME, CREDEMA NU ESTE.
Cum te inveselesti?
Fi TU! TU INSUTI! si fa ceea ce iubesti, descarcate, nu te mai gandi la tot ceea ce iti provoaca rau, pentru ca nu te va ajuta cu nimic.
Fi iar muntele acela de optimism si voie buna care erai inainte, iar daca ai o problema, pentru ca, cu totii avem asa ceva, absolut toti, RIDICA CAPUL SUS, RIDICATE SI NU DISPERA LUPTA SI VEI CASTIGA!
Intelegi, totul consta in a merge mai departe, si sunt convins 10000000000% ca orice problema ai avea vei reusi sa o rezolvi, CREDEMA VEI REUSI. Sa sti ca nu este nevoie sa iti spun eu asta sau altcineva, pentru ca numai TU sti ce se afla in inima ta, TU trebuie sa decizi.
Nu trebuie sa iti spuna alti ceea ce esti, si de ce esti in stare, NU! Tu si numai Tu sti lucrul asta, si sti ca inauntrul tau este o adevarata luptatoare.
Deci cand esti trista incearca sa citesti o carte, sa asculti o muzica( relaxanta, orice crezi tu ca te scoate din starea asta si te face sa zburzi in sus de fericire), iesi pe afara la aer curat cu prieteni tai, simte-te bine ca in al noualea cer, dar fa-o. Fa acel lucru care te face pe tine speciala, acel lucru pe care il iubesti, dar FAO.
Crede-ma am simtit toate astea pe pielea mea, stiu ce vorbesc.
Si inca ceva, FI TU INSUTI!
Poti muta muntii din loc daca vrei cu adevarat, cu adevarat.
Iti doresc mult succes in viata.
O zi buna!

| tinka1 a răspuns:

Te apuci de fund si sari in sus big grin

| Lily8 a răspuns:

Uita-te la comedii, bancuri, joaca un joc, citeste carti vesele, fa ceva ce iti place sa faci.

| lairon a răspuns:

Ocupati timpul te vei simti bine

| MVRIVN a răspuns:

Razi din orice
P.S: Te uiti la un lucru si te gandesti la ceva amuzant despre el. De exemplu dulapul iti imaginezi ca are ochi si vomita haine rolling on the floor