| Swetlly122 a întrebat:

Cum se poate supraviețui la 17 ani cu lipsa de 3 masele? Țin să menționez că sunt mai în fund și nu mă afectează când zâmbesc. Faza e că până acum mi-a fost extrasa o măsea fiindcă nu se mai putea repara,iar acum mai încă două care nu cred că mai pot fi reparate,fiindcă una are gaura in ea și este extrem de cariata și mâncată de carie, iar la cealaltă mai am doar un mic colțișor din maseaua de odinioară și chiar mă dor uneori, dar grav.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai un dinte rupt, acel dinte se poate salva acoperindu-l cu o coroana.

Daca mergi la un dentistpriceput, atunci pe radacina ramasa intreaga poate "construi" un "cap" nou.

Daca un dinte a fost extras, atunci se poate construi un "pod" peste acel loc, montat pe dintii alaturati. Un asemenea "pod" poate acoperi locul chiar si la 2-3 dinti extrasi.

Daca ajungi sa-ti pierzi toti dintii, atunci se poate face proteza demontabila sau implantata.
Iar daca protezarea nu este posibila din vreun motiv, atunci se poate invata chiar si cum sa mananci fara dinti. happy

| Simpatic a răspuns:

La fel de usor cum se poate supravetui si cu 4 masele lipsa.
Daca cele 3 sunt masele de minte e mlt mai bine cand majoritatea le avem scoase caci n-au niciun rost.

| Swetlly122 explică:

Cred că "moartea" se produce doar in cavitatea bucala.

| Swetlly122 explică:

Așa e, readuc la viață cavitatea bucala, dar în schimb îmi "ucid "buzunarele...Ce tristă e viața

| anonim_4396 a răspuns (pentru Swetlly122):

La toti ni-i greu