| RobbyPh a întrebat:

acum 3 zile am vot o măsea cariata. Am fost la dentist mi-a curățat-o si a plombat-o. Au trecut 3 zile iar eu nu pot sa mănânc nimic deoarece ma doare, simt nervul simt ca un curent asa. I-am spus dentistului si a spus e iti trece in 2 zile si au trecut 3 laughing ma doare îngrozitor daca mestec pe partea acelei masele. Menționez ca doar pe partea aia pot mesteca ca pe cealaltă am măseaua scoasă laughing)) oare este normal sa doară asa mult si asa tare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Ti-a plombat doar? Sau ti-a scos si nervul?
In orice caz, exista o perioada de acomodare cu plombele, chiar daca sunt perfect realizate (tine de fiecare pacient in parte. Cunosc o tipa careia i-a luat mai bine de jumatate de an pana sa ii treaca jena respectiva). Exista si posibilitatea ca durerea sa fie din cauza nervului care nu a fost scos (daca ai avut caria foarte aproape de camera pulpara e posibil sa fi incercat evitarea unui tratament de canal si sa fi pus un material special care protejeaza dentina ramasa, apoi plomba). Durerea ta poate sa insemne necesitatea scoaterii nervului. Prin urmare, suna la cabinet si fa-ti o noua programare daca tot te mai doare...

| RobbyPh explică (pentru PeFuga):

Pai nu mi-a scos nervul. A curățat a dezinfectate cu o substanța albastra (țin minte ca era praf si dupa dizolvare sa făcut praf) a dat cu aer Dinala si dupa a început sa o plombeze dupa ce a terminat i-am spus ca m-a doare rău simt nervul rău de tot si sa mai uitat si a mai plimbat-o puțin dupa mi-a zis ca 2 zile o sa ma mai doară si dupa o sa fie bine. Cand colo a trecut 1 săptămana si înca ma doare si am mai fost la ea 2 ședințe pentru alți Dinți si i-am spus doamnei Si a zis ca "lasă ca o să-ți treacă" straight face

| PeFuga a răspuns (pentru RobbyPh):

Daca te doare permanent, inclusiv noaptea te trezesti din somn de durere, atunci trebuie data plomba jos si tratat dintele pe canal, apoi refacuta plomba. E posibil ca medicul sa fi vrut sa evite sa scoata nervul, dar avand in vedere ca s-a ajuns la durere din asta, nu mai are ce face. Fuguta inapoi la cabinet. Succes!

| Jessicathiemann a răspuns:

Nu este normal, ori te intorci la dentist ori te duci la farmacie si ii ceri niste medicamente pentru dureri si ii spui problema. S-ar putea totusi sa iti treaca dupa o saptamana insa ia calmante pentru durere.

| Anonymy05 a răspuns:

Si eu am avut problema asta, dar doar pana am luat o fiola foarte amara.( nu stiu cum se numea )