| anonim_4396 a întrebat:

Cum temperezi un coleric? Sotul meu devine din ce in ce mai dominat de latura asta a temperamentului sau si nu stiu cum sa ma descurc cu el.

3 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

In principiu e bine sa eviti sa-l contrazici cand are o criza. Doar vorbind cu el si ramanand calma il poti ajuta (sa cedezi in orice discutie care-l face coleric, altfel il alimentezi). Exista si medicatii dar au si efecte nedorite. Vointa si intelegere ajuta real.

| Ella_6365 a răspuns:

Mama mea este colerica... scuze sa te dezmagesc, dar nu ai ce face, stiu cum e. pur si simplu asa au fost nascuti, chiar daca abia acum ti-a aratat acest temperament, incearca sa-i spui ca te deranjeaza si sa se controleze, dar... asta este o solutie pe o perioada scurta, la cei colerici e foarte greu sa faca asta...

| ramada a răspuns:

Comunicarea este singura solutie.