| NikoMiha a întrebat:

Am o intrebare la psihologie si nu o stiu. Ajutati-ma, va rog. Cum contribuie cunoasterea temperamentului la ameliorarea relatiilor interumane?

1 răspuns:
| RealFriend010 a răspuns:

Cunoasterea temperamentului unei persoane poate contribuii la amelioararea relatiilor interumane pentru ca stii dinainte temperamentul unei persoane si astfel stii cu destul timp inainte, poti sa ai un temperament complementar sau care se potriveste temperamentului celeilalte persoane.

Prin urmare nu apar excese de emotii care duc la atitudini nepotrivite. Aceste atitudini nepotrivite pot fii mai apoi interpretate ca si atitudinea generala in loc de atitudinea de moment sau specifica a unei persoane in anumite imprejurari sau in legaturi cu anumite aspecte.