| devine a întrebat:

o intrebare cam complicata... cum ai putea sa temperezi un om foarte coleric, mereu 'cu capsa pusa' si foarte tipicar, in conditiile in care nici cealalta persoana nu este tocmai deosebit de calma, dar totusi e mult mai permisiva

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

au... pai in cazul asta, provoaca-l... exista o chestie foarte urata pe care o fac barbatii, ceva de genul "abandon pasiv". nu le mai convine, vor sa iasa din relatie, dar nu au c****le sa zica "gata", asa ca fac viata insuportabila pentru femeie, sperand ca o vor lasa nervii si va pune ea capat relatiei...

daca te simti pregatita, pune piciorul in prag si explica-i ca tu nu mai poti asa. ori se intalneste cu tine la jumatatea drumului, ori pa-larevedere... e pacat sa te stresezi si sa te blazezi tu daca el nu e dispus sa accepte o cale de mijloc.

daca ai nevoie de ajutor sa gestionezi situatia sau perioada, da-mi un mail la pensee punct lutza arond gmail punct com, s-ar putea sa te pot ajuta...

7 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

In momentu cand se enerveaza cel mai bine e sa taci, apoi cu calm ii exokici ca problemele se rezolva doar daca se discuta despre ele

| kh1ss a răspuns:

Cu multa rabdare... daca nu ai rabdare... ar trebui sa inveti sa ai... ca altfel...

| vio2006 a răspuns:

Draga mea... aproape nu mi vine sa ti raspund, dar totusi... daca persoana este prietenul tau, asculta-ma si...gaseste-ti altul...crede-ma, cand imbatranesti, mai ca nu te suporti pe tine insati, dar pe un coleric mereu cu capsa pusa si foarte tipicar... Daca tu crezi ca vei suporta (sau persoana despre care vorbesti va suporta) omul respectiv asa cum e, ok, mergi mai departe, daca nu...
Aproape as garanta ca nimeni nu se schimba, oamenii doar se ascund...si nu pot face asta toata viata... Imi pare rau...asta e parerea mea... Oricum, trateaza problema deschis, puneti totul pe hartie, vorbiti amandoi si cine stie... poate voi veti fi exceptia...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

faceti yoga amandoi; nu glumesc, este singura cale, la psihologi dati o multime de bani degeaba;
daca "colericul "nu vrea, faceti macar dumneavoastra si veti reusi sa-l tolerati cu succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

eu las colericii sa-si faca show-ul si incerc sa comunic dupa ce se linistesc. daca omul e coleric, inseamna ca asa stie el sa se exprime. nu e un defect, e o caracteristica. daca incerci sa-l "temperezi" sau sa-l "linistesti" se va simti neinteles si va "face si mai urat". e ca si cum i-ai cere unei persoane calme sa fie mai temperamentala, nu are cum sa functioneze happy

nu-i lua "crizele" personal, pentru ca - repet - asa e el, nu o face impotriva ta. lasa-l sa-si exprime frustrarile, dupa care zi-i calm si senin ceva de genul "ok, si cum ti-ai dori sa facem, sa se intample, etc?" sau "ok, eu ce pot sa fac ca sa fie ok?" sau "ok, nu pot sa fac ce imi ceri pentru ca uite de ce nu e ok pentru mine, hai sa gasim impreuna o varianta sa ne fie bine la amandoi".

sunt in acord si cu raspunsul anonim, daca va apucati de yoga, sau de orice alta activitate fizica impreuna, o sa-si mai consume din energia "vulcanica" si va va fi mai usor sa discutati "la rece" happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

problema e ca am incercat inclusiv varianta propusa de sandra dar a esuat... tot timpul rastalmaceste si interpreteaza cum e mai rau totul... oricat de clara as fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este nervos lasa-l in pace se va linisti singur, in caz contrar il enervezi mai tare si este in stare sa fie flegmatic si sa-ti spuna si ce nu ai vrea sa auzi.