| cosmogirl a întrebat:

Cum v-ati impaca cu situatia daca partenerul/partenera voastra ar avea o boala grava si ar putea sa moara oricand? Cum te-ai pastra intact/a psihic?

41 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu stiu daca as mai fi om, i-as fi alaturi in toata perioada si gandul mi-ar sta doar acolo, as fi devastat.

| Mosotti a răspuns:

Mi-as trai clipa si atat, nu m-as gandi la ce se poate intampla peste n zile. Profit de prezent si atat.

Si daca o muri doamne fereste, suferi putin, apoi trece, iei viata de la cap, iei alt partener, nu trebuie sa decazi psihic.
Bine, ca nu decazi psihic ca vrei sau nu vrei, dar zic asa ca idee, ca trebuie sa ai norocul sa fi rezistent psihic sa nu decazi.

| LostForForever a răspuns (pentru Mosotti):

Pai asta însemna sa nu iubești cu adevărat de asta ai și înlocuit-o altfle nu mai era altcineva

| Mosotti a răspuns (pentru LostForForever):

Ai ma lasa cu iubirea asta, ca poti iubi iar, ce naiba, nu mai exagera si nu mai fi naiv.
Nu se termina viata la una. Ca dovada ca aia mai in varsta gandesc ca mine. La tinerete e naivitatea asta ca vaaaai fara aia mor.

| cosmogirl explică (pentru Mosotti):

Unii oameni sunt unici.

| LostForForever a răspuns (pentru Mosotti):

Tinerețe ce tinerețe s-a dus tinerețea gata sunt ditamia omul ce tinerețe vorbești acolo

| Mosotti a răspuns (pentru LostForForever):

Pai daca esti ditamai omu, cum zici aia ca aia e doar una?! Adica naivitatea asta.

| LostForForever a răspuns (pentru Mosotti):

Când iubești cu adevărat in afară de omul pe care îl iubești cu adevărat in afară de inima pe care iubești cu adevărat in afară de sufletul pe care îl iubești cu adevărat nu exista altcineva pai era una o data in lidl Mosoti leit ia ochi parul mersul hanele cum vorbea glasul sprâncenele la fel erau semăna leit cu ia doar ca fata aia nu era ia era altcineva

| LostForForever a răspuns (pentru Mosotti):

Am vrut sama apropi sa vorbesc cu fata aia mi-a fost frica ca poate o sa intelega greșit și o sa creadă altceva și acum știu ce și-a loat de mâncare fata aia care semăna cu ia știu ca avea niște dulciuri și mâncare avea o grămada mam uitată tot timpul la fata aia care semăna cu ia cât a stat in lidl

| Mosotti a răspuns (pentru LostForForever):

Mda, ai fost tu putin mai obsesiv, ce sa zic, in general 90 % din oameni nu-s asa, merg inainte si vor iubi din nou, ca daca ar fi ca tine, murea lumea in masa la cate despartiri si divorturi sunt.
Majoritatea isi refac dupa un timp viata, si tot asa majoritatea au iubit la tinerete dar tot isi refac viata daca partenerul nu mai e sau pleaca.

Aaa, ca sufera un timp, e corect, dar le trece apoi, altfel societatea n-ar mai exista!
Iti revii si dupa ce-ti moare copilul, damite daca pleaca gagicu sau gagica care-l iubesti.
Pai stiu eu vecina matusii careia i-a murit copil de 31 ani de o boala, si dupa un timp e un om normal, isi vede de viata, se bucura de viata.

Chiar si la decese, psihiatria zice ca daca nu-ti revii din suferinta in 6 luni, deja esti bolnav de depresie.

| LostForForever a răspuns (pentru Mosotti):

Cine iubește cu adevărat iubește cu adevărat pentru tot deuna.

Cine nu iubește cu adevărat renunța uita Înșeală înlocuiește.

| Mosotti a răspuns (pentru cosmogirl):

Ai dreptate exista si oameni unici dar foarte putini si e f greu sa dai de ei, in general majoritatea se aseamana intre ei.

Dar multi cred fals ca celalalt e unic, si am zis de ce, daca acea persoana unica nu era, erai cu alta persoana si ziceai ca aia e unica!
Ca daca aia unica nu era, inseamna ca tu ramaneai singur toata viata, ca na, nu puteai fara ea ei, nu e asa.

Ca sa nu mai zic ca pe la 45 ani zice "ba da prost/proasta am fost, am casunat ca prostu pe aia sau ala, cand erau atatea fete si baieti, daca aveam mintea de acum nu mai faceam asa sa sufar ca freierul", deci realizeaza ca erau obsesivi cumva la tinerete.

De ce crezi ca multe femei mature zic ca toti barbatii is la fel? Ca se aseamana intre ei majoritatea, au acelasi tipar de comportament, footaciosi din cale afara, gelosi, posesivi, ai dracu.
Ca sunt si barbati okey, sunt, dar mai putini.
Asa si femei.

| Mosotti a răspuns (pentru LostForForever):

Am inteles, dar care iubeste pentru totdeauna?! Rar asa, si aia clacheaza la o adica si dispar, si uite asa se reproduc aia care-s cum zic eu, si de aia majoritatea-s asa.

Dar asa suntem facuti sa trecem peste, ti-am zis, altfel muream cam toti, nu merge cum zici tu, nici nu trebuie sa fie asa caci asta ar duce la nebunie, suicid.
Sunt destui care au iubit cu adevarat, dar le-a trecut.

Ca dovada ca sunt destui care vor sa se omoare in cazul asta, dar dupa ce ii duci la medic si-si revin, regreta ce au vrut sa faca si s-au prins ca era o prostie si isi refac viata, deci atunci ei iubeau cu adevarat! Ca nu te omori daca nu iubesti cu adevarat.

| LostForForever a răspuns (pentru Mosotti):

Cine iubește cu adevărat iubește cu adevărat orice ar fi orice s-ar întâmpla.

Cine nu iubește cu adevărat uita renunța înșela înlocuiește.

Mai bine toată viața singur decât sa fie altcineva in locul ei.

| Frank51 a răspuns:

O boală are etape. Oricând poate să moară oricine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nici nu vreau să mă gândesc, darămite să trăiesc așa ceva. Aș lua sedative.

| Lukasssz a răspuns:

Nu vreau relatie -_-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am patit ca iubitl meu sa fie bolnav, iar pana nu am stiut exact ce are si nu s-a mai inzdravenit plangeam noaptea, sau ziua pe ascuns sa nu ma vada.Eram extrem de stresata si slabisem grav.

Eu una am mâncat mâncare de regim cu el timp de două luni.Eram leșinat de foame si nu imi plăcea de loc,dar ca sa nu ii fac lui pofte lafaindu-ma in fast food cand lui ii marunteam si legumele in supa am rabdar.Ii făceam mereu complimente (slăbire mult si avea complexe),incercam mereu sa il inveselesc si am strâns bani deoparte ca aveam de gand sa merg pana in pânzele albe sa il vad bine, iar ai mei m-au susținut.L-am incurajat toti, dar nu m-am mai gândit nici o clipă la starea mea psihică si cred ca asta se intampla cand iubesti.Pur si simplu nu mai contează ca tu te macini pe dinăuntru, faci tot pentru el/ea sa fie bine iar după ai tu vreme sa inebunesti, prioritate are el/ea.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cine te punea sa nu mananci cand erai afara ce vroiai? Nu avea sens sa faci foamea, ca nu stia el ce faci tu afara jos.
Dar oricum e f bine ca ai vrut sa-l ajuti, asa se face.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Noi stam la tara de o perioada de timp implicit in timpul in care el era bolnav.Noi aveam 3 km de mers până la magazin si mergeam impreuna la cumpărături pentru ca el conduce.Plus ca mâncarea trebuie gătite, nu aveam cum sa gătească fara ca el sa vada ce fac de mâncare.Am facut doar un singur fel (sau doua) de regim pentru a nu mânca langa el mâncarea pe care el nu putea sa o mănânce,plus din cauza economiei, ca sa pot sa strâng bani daca era nevoie de ceva investigatii, internări, operații.
Plus ca oricum, în stresul ala numa de mâncare nu imi ardea.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, in cazul asta era mai greu sa mananci altceva, insa cand gateai puteai fi singura in bucatarie fara sa vada el sa stea pe capul tau cand gatesti, insa oricum mergeai la cumparaturi si oricum vedea ce ieri.
O situatie mai complicata este.

Insa nu e bine nici asa, nu stau sa fac foamea ca el nu poate manca, asta e viata, vrei sa fi bine, ti regim, e interesul tau, nu conteaza ce mananc eu, pentru ca nu trebuia sa vada cand mancai, puteai sa-ti iei ce vroiai, si cand erai la bucatarie la gateala singura, mancai ce doreai si nu te vedea, nu conta ca stia ca mancai, daca te iubea nu se supara deloc, doar sa nu vada.
Si asta e.

Solutii sunt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu iti arde sa bagi in tine ca spartu cand partenerul tau e bolnav oricum.Eu una asa sunt, ma macină stresul si incerc sa economisesc si sa ma axez pe problema lui nu pe mine.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis sa mananci ca spatul, ci sa mananci normal doar sa nu te vada, ca asa daca te stresezi si tu ce faci? Tu trebuie sa fi bine sa-l sustii.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Esti pe exterior sa nu se vada, dar înăuntru ce e nu prea poti controla mai ales cand ai sentimente.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Atunci fa asa, ce sa zic, dar sa nu suferi si tu inutil daca nu mananci ce trebuie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Acum nu mai sunt probleme asa mari.Si-a mai revenit, poate mânca ce trebuie si nu mai e asa nasol.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci e bine daca poate manca ce trebuie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Au fost probleme două luni sau mai bine, dar acum e mai ok.Nu mănâncă portii mari sau multe prajeli dar totusi...

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ce probleme are?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

A avut o problema urâtă la stomac/burta.A avut nevoie de endoscopie si biopsie in fine, mai multe chestii.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, am inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca m-as impaca. Daca boala aia ar fi descoperita la inceputul relatiei, as pleca.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca ai pleca, inseamna ca nu iubesti persoana aia, incerci sa ajuti sa scape de boala cat poti si sa-ti petreci clipe frumoase cu acea persoana.
Bine, daca nu se poate de la inceput, e altceva, adica daca tu nu ai nimic bun la asta, nu pun cazul ala.

Ca si iubirea asta ce e? Apare pentru ca acea persoana iti face bine destul, prezenta comportamentul ei, altfel n-ai mai iubi. Pana la urma tot un egoism e fara sa ne dam seama, de fapt iubesti pentru tine pana la urma.

Nu exista iubire neconditionata. Normal ca zici "fac orice pentru persoana aia", dar faci orice pentru ca in final te simti tu bine cu acea persoana!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

" inseamna ca nu iubesti persoana aia"
Poate.Sau inseamna alte chestii.
" Pana la urma tot un egoism e fara sa ne dam seama, "
Evident.

| LostForForever a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normlă ca nu iubește cu adevărat de asta mulți renunța de asta mulți uita de asta mulți înlocuiește de asta mulți înșela si mai multe care nu vreau sale spun ma abțin mai bine

| LostForForever a răspuns:

Dacă ia a pățit ceva nimic nu-și mai are rostul pe pământul asta ma duc după ia ori unde se duce și ia și nu mai pune așa întrebări du-te dreacu

| Mosotti a răspuns (pentru LostForForever):

Ete na, te duci dupa ea, iti vezi de viata mai departe, gasesti apoi alta la fel de frumoasa si cu care te intelegi la fel de bine, nu e problema, o sa suferi putin dupa ce se duce, dar asta e.

Nu e unica femeie din lume, si daca nu era ea, erai cu alta si ziceai ca aia e unica, deci puteai fara prima! Deci hai sa fim seriosi.

| LostForForever a răspuns (pentru Mosotti):

Eu sunt serios și spun adevarul ia mereu era ia și mereu va rămâne ia orice ar fi orice s-ar întâmpla unica femeie? Ia este una atâta una singura ea este inima mea sufletul meu viața mea mereu va fi și va rămâne orice ar fi orice s-ar întâmpla este prima și ultima nu va exista altcineva nici nu a existat vreodată altcineva ia era mereu pe primul loc și mereu va rămâne orice ar fi orice s-ar întâmpla dacă ia pătește ceva îmi bag ceva în toți și ma duc după ia

| LostForForever a răspuns (pentru Mosotti):

Da mai întâi am sa încerc S-o salvez îmi dau și inima și plămâni și ficatul și rinchi și organele si totul numai ia sa trăiască

| Mosotti a răspuns (pentru LostForForever):

Normal ca incerci sa o ajuti, dar daca nu poti, aia e.
Stiu ca spui adevarul, dar na.

Si daca nu exista aia care zici ca e doar una, cum puteai sa fi cu alta?! Ca puteai, ziceai ca alta e doar una.

| LostForForever a răspuns (pentru Mosotti):

Mosoti nu mai enerva și tu face ca alți vezi judeci vorbești aiurea nimeni absolut nimeni in viața asta nu-i poate lua locul ei orice at fi poa să-mi pună oricine orice in fată degeaba ia este una atâta una singura mereu era ia și va rămâne ia mereu orice ar fi orice s-ar întâmpla in inima mea in sufletul meu i memoria mea in viața mea