| ZapaciLaa a întrebat:

Da. Si incep direct. Subiect: certurile cu mama.
M-am saturat sa ma tot cert cu mama. Desi am doar 14 ani, ne certam zilnic din nimicuri. Azi cand am intrebat-o daca ma lasa sa imi fac o suvita(am mai avut), imi raspunde pe un ton cam asa: "Nu crezi ca ti-ai cam luat-o in cap? Daca te vede taicatu` iar ma cert cu el din cauza ta. De fumat fumezi, si nu de anul asta, de anul trecut chiar! Nu faci nimic toata ziua." S-a luat si de prietenele mele ca: "Dormiti pana la 12-13, mancati, plecati si veniti iar sa mancati, iar apoi plecati din nou. Mai sunt fete care umbla vandra asa ca voi? Nu prea cred." Etc... Sincer m-am saturat. Ba chiar incepea sa imi spuna ca umblu cu nu stiu ce baieti. Baieti, DA, sunt. Dar sunt din cartier si ii cunoaste si ea plus ca nu e vina mea ca frate-miu ii un sechestrat in casa si cand vine de la lucru se pune direct la PC si nu sta afara ca nu m-ar deranja prezenta lui(el pe a mea da). Urasc ca se cearta cu tata din cauza mea, dar ce le-am facut? Adica frate zici ca am omorat pe cineva sau cine stie ce. Nu stiu ce sa mai fac. O ascult, o las sa vorbeasca. Apoi urmeaza momentu` de liniste si incepe iar: "Da ca am auzit ca nu stiu ce ai mai facut " si o las sa vorbeasca. Dar m-am saturat sa tot spuna lucruri care le aude si nici macar nu sunt adevarate. Si nici pe mine nu ma crede. Ce sa fac? sad

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Inainte de a te certa (dupa cum descri, de fapt ea te cearta, tu stai si asculti), vezi daca are dreptate, si ce poti face tu ca sa indrepti situatia.
Din "zorii civilizatiei", oamenii au trait in grupuri - familii, cete, triburi samd. Aceste grupuri nu au supravietuit datorita certurilor, ci doar datorita faptului ca (membrii lor) au stiut cum sa reactioneze la aceste situatii de criza.
"Sechestratul" de frate-tau lucreaza, poate si aduce ceva bani in casa, tu ce faci? Inveti bine, faci curatenie in casa, gatesti? Si ar fi bine sa te lasi de fumat, ca nici nu ai bani de tigari (nu ca ar fi bine sa fumezi nici daca ai avea).

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

La vârsta ta e de aşteptat ca să apară probleme de comunicare cu părinţii. Asta se întâmplă cu majoritatea adolescenţilor. Aici poţi găsi câteva sfaturi despre felul cum pot fi evitate certurile cu părinţii: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011122
Cele bune!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Tu de la ce varsta fumezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Tu crezi ca un parinte vrea raul unui copil? Numai daca este adevarat ca fumezi de la 13 ani nu este sanatos si moral, exista o anume etapa in viata adolescentelor cand nu se mai intelege cu nimeni, cand se cred tradate de toti si ca au ramas singure, aceasta perioada se numeste maturizare si vai celor care nu au taria de caracter sa inteleaga acest lucru, cauta sa-i demonstrezi ca nu fumezi si mai rareste-o cu prieteniile ca unde e multa prietenie e si multa dusmanie, barfa, etc. De unde crezi ca aude mama ta ot felul de lucruri despre tine daca nu de la una dintre prietenele tale, ai grija sa nu cazi in plasa unui asa zis "prieten" care "o sa-ti vrea numai binele ". Nu o poti contrazice pe mama ta decat cu fapte reale dar daca este adevarat ceea ce dansa sustine nu ramane decat sa-ti faci curatenie in viata ca nu e de bine, nu te lasa prada emotiilor si cauta sa le stapanesti tu pe ele nu ele pe tine

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred că nu prea ai înţeles ceea ce am spus, apoi te-ai grăbit să vii cu sfaturi. Am trecut deja demult de vârsta adolescenţei, nu mai locuiecs cu mama ci cu soţia mea. Mai mult, nu sunt convins că ai citit şi articolul sugerat, de altfel nu trăgeai asemenea concluzii. Niciodată nu am fumat şi nu am încurajat să pe nimeni la aşa ceva.

Dacă intenţia din spatele spuselor tale era una bună, foarte bine. Numai asigurăte că pe lângă intenţii bune cunoşti destul de bine situaţia pentru a veni cu aprecieri pertinente. Cele bune!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Dar tu ai citit bine enuntul intrebarii, este acuzata pe drept sau pe nedrept? Nu stiu daca ai copil si nici nu mai stiu cum ai reactiona sa auzi ca al tau odor fumeaza de la varsta de 13 ani ( mai ales sa fie fata ) si umbla cu "baietii din cartier". Casa de piatra si multi copii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu te cred nici eu, da ea care stie ce creste la usa ei? auzit-ai ca; capra sare masa, iada sare casa? cam asta faci tu.si mamata are dreptate.ai luat-o rara.nu-ti place sa fii o domnisoara in adevaratul inteles al cuvantului, ci o piti de carter care e desteapa ia decizii, si vrea idepedentie.stiu si eu, ca am fost ca tine.lumea nu incepe cu voi si nu se termina cu voi.si copii tai vor face la fel.e bine sa belesti ochii acuma ca altfel mai tarziu belesti belingherul.

| Park1Suin a răspuns:

Hmmm.Aici nu e problema cu mama ta, ci cu tine.Incearca sa te schimbi.Totusi,nu-ti iesi din capastru, ca nu e bine ceia ce neai povestit. Poate ca n-o sa fii de acord cu
mine, dar asta e! SCHIMBATE!

| sebby27 a răspuns:

Simplu!
Castiga-i increderea.Arata-i ca nu esti ceea ce crede ea.
Ai putea incepe prin a o ajuta la treburi prin casa.Ar aprecia si te-ar vedea cu alti ochi.
Plus ca o afecteaza faptul ca fumezi de la 13 ani si asta ii face o imagine despre tine nu tocmai favorabila.Ca si o paranteza ai putea sa raresti numarul de tigari pe saptmana sau chiar sa renunti la ele.Asta ar fi inca un plus in relatia dintre tine si mama ta.
Mai vorbeste cu ai tai.Majoritatea certurilor se datoreaza lipsei de comunicare.Intreab-o pe mama ta de ce nu are incredere in tine si gaseste contraargumente acolo unde vezi ca sunt inventii, zvonuri.

winking

| LilacGoddess a răspuns:

Văd că toţi te condamnă!
Eu nu o să fac asta!
Da, greşeşti dar asta e viaţa ta.
Întradevăr nu te susţin în greşelile tale, la unele ar trebui să renunţi cum este fumatul. Ar trebui să renunţi uşor sau cât de repede poţi deoarece mai târziu o să ai probleme de sănătate şi vei arăta mai îmbătrânită, sigur nu vrei asta.
Dacă asta fac toate fetele, fii diferită. Nu mai fuma!
Mamei tale ar trebui să îi spui foarte calmă că tu nu ar trebui să fii subiectul cerţii ei cu tatăl tău şi că ei trebuie să se înţeleagă să te ajute dacă văd că faci ceva greşit.
Ce nu este greşit este să ieşi cu prietenii însă acordă acestui lucru jumătate din cât făceai până acum şi încearcă să ajuţi prin casă în rest.
La discuţia cu şuviţa spune-i că înţelegi că îşi face griji dar că e părul tău şi o asemenea schimbare nu va face nimic greşit!
Chiar o vei aprecia pe mama ta mai mult că vede dincolo de şuviţe!
Baftă!
Toţi am trecut prin certuri cu părinţii care nici ei nu sunt siguri în ceea ce fac.

| Rosalinda19 a răspuns:

Ciao
Inca de la inceput iti spun ca esential este ca mama nu o sa-ti vrea niciodata raul. E o femeie trecuta prin viata, care a experimentat mult mai multe decat tine. Ea stie ce inseamna sa fii femeie si incearca doar sa te protejeze ca sa nu suferi. E un lucru grav sa fumezi la 14 ani, la 20 de ani in loc sa te distrezi o sa stai prin spitale. incearca sa te lasi de fumat, caci nu e nimic misto in asta. "Dormiti pana la 12-13, mancati, plecati si veniti iar sa mancati, iar apoi plecati din nou."- are dreptate ca nu faceti nimic folositor in viata voastra si nu greseste cu nimic daca te cearta, iar tu in loc sa iti revii critici oamenii care iti vreau binele. Incearca sa o faci pe mama ta mandra de tine, dar in felul in care esti acum nu o sa reusesti. Sa nu te astepti sa iti dau dreptate in ceea ce faci, caci gresesti foarte mult. Daca vrei ca mama ta sa aiba incredere in tine atunci apropie-te-te de ea, vorbeste cu ea, ajut-o la treburile casnice, nu te certa cu ea degeaba. Bafta