| Artemisia a întrebat:

De ceva vreme ma cert cu mama in fiecare zi! pur si simplu ne certam, de la nimicuri.
recunosc ca si eu sunt putin stresata de cand a inceput scoala, si si ea este stresata ca are si ea problemele ei de mama, dar ne certam de foarte multe ori, eu ajung si plang vreao 3 ore in continu si sfarsesc pedespista sa nu folosesc calculatorul!
deja m-am saturat de situatia asta.
azi din nou ne-am certat.
ea mi-a facut curat in dulap(respect gestul foarte mult), dar mi-a aruncat mai multe hartii pe care aveam scrise lucruri importante, si am ridicat putin tonul si am intrebat de ce a facut asta, si gata scandalul terminat.
ea a inceput sa spuna ca eu nu fac niciodata curat, ca sunt lenesa ca mai nu stiu ce(are dreptate, recunosc!).
dar ea nu se gandeste ca am multe teme, plus ca eu sunt sefa clasei si am mai multe indatoriri decat ceilalti, plus ca i-au ore in particular la 3 materii.plus ca eu sunt prima din clasa, si trebuie sa invat mult mai mult decat ceilalti pentru profesorii au asteptari de la mine, ca doar sunt prima la invatatura.
cand ii spun asta mamei mele, ea spune sa nu mai bag scuza asta ca nu mai merge.
eu nu am frati sau surori, iar tata este dus la munca in italia.
cateodata ma gandesc ca daca mai aveam un frate sau o sora poate nu se certa atata numai cu mine, plus ca era doi, nu unul.
deja m-am satura, numai sa merg la scoala, invat, teme, meditatii, televizor si la culcare, sau daca citesc ceva carte.
nu mp3 player, nu pc.
nu am ascultat o melodie calumea de nu stiu cata vreme.
daca ma credeti eu acum pun intrebarea asta pe TPU, cat mama face masa la bucatarie.

va rog urgent raspunsuri! deja cand trecem una pe langa alta nu ne mai vorbim, nici macar nu mancam impreuna!
si cateodata mama ma ameninta ca o sa ma lase si o sa plece in italia la tatal meu, ca sa lucreze si ea, sa nu stea acasa si sa piarda timpul cu mine.
si eu una chiar sunt trsita cand imi spune aceste cuvinte.
eu fara mama nu m-as descurca deloc acasa.

please help!
dau funda!
thanks all!

11 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Nu stiu de ce, dar foarte multe mame, au aceasta problema. Copilul meu trebuie sa fie primul din clasa. Eu am fost prima pe scoala, si nu i-am cerut copilului meu sa fie la fel ca mine.Ma intreb, mama ta, a fost prima din clasa, sau macar a doua, a treia. A fi primul din clasa, nu inseamna a fi si cel mai bun! Eu am avut in liceu, sefa de clasa cu cele mai bune note, dar mult mai inteligent era baiatul de pe locul doi. Eu eram pe locul trei.Mama ta stie ca dansa si tatal tau fac orice pentru tine, pentru ca tu " sa fii cineva". Numai ca viata este atat e incurcata, incat multi copii premianti, ajung someri.cu diploma.In legatura cu computerul si mp3, partial sunt de acord cu mama ta. Nu stiu ce varsta ai, cat timp stai pe calculator, ce faci pe calculator, etc. Daca accesezi doar pagini de distractie, jocuri, you tube, etc, doua -trei ore sunt de ajuns. As dori sa stiu de la tine, sincer, cand ai mai mari satisfactii, pe net, cand vezi un film, cand citesti o carte.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să o asculți, nu trebuie să aveți conflicte spontane mereu.
Ea pentru tine trebuie să fie cea mai bună confidentă.
Ce-aș mai vrea și eu să o mai am alături pe mama, dar a plecat la cer!
Păstrează funda, nu pentru ea ți-am răspuns.
Cu plăcere.
Pa, pa.

| Artemisia explică:

@TheBugDude.
da, chiar sunt.este o competitie foarte stransa, dar reusesc sa raman tot in frunte.
este foarte greu sa tin pasul.
am luat meditatii in plus de cand eram in clasa I.
parintii au dorit asta, iar acum iata-ma.
ma bucur unde am ajuns.mai sunt mici dispute, dar reusesc sa trec peste ele.
mersi pentru raspunsurile la intrebarea mea.

| Liviu a răspuns:

Of
Si eu aveam probleme cand aveam fro 14 ani cu ai mei'
Insa au vazut si ei ca cu certurile nu se ajunge nicaieri
Stii ce o sa se intample cu tine? daca nu inceteaza certurile?
O sa te faca rea'
O sa te inraiasca singura'
Mai incolo o sa isi dea cu pumni in caphappy
Crede'ma
Pe mine ai mei de pe la 16 ani mau lasat in banii mei
Da nici asa nu e bine
Orcum eu nu le strig nimic
Ce am facut am facut` cu mana mea!
Sunt vinovat
Platesc
Vorba aia
Ce face omu cu mana lui nici dracu nu descoase'
Asteapta si vei vedea ca cu timpul o sa treaca toate
Dar urme vor ramane!
Garantez

| SatanaInIzmene a răspuns:

De ce am impresia ca hormonii mamei tale isi fac de cap? De cand e plecat tatal tau de a devenit asa...agitata? Si inca ceva. Tu chiar esti cea mai desteapta din clasa?

| hiigee a răspuns:

Si la mine e exact aceeasi problema, numa ca tata nu e plecat.de exemplu eu am luat la testul initial de la mate 8, 30, m-a pedepsit cu calculatorul si a inceput sa tipe la minesad... sfatul meu este, in timp ce mama ta are o " criza " dinasta, sa o asculti, sa nu comentezi( cum mai fac eu...si fac prost). daca comentezi atunci, mai rau o sa faca! ascult-o, dupa ce termina ce are de spus spune-i si tu ei ce te deranjeaza, zi-i ca te-ai saturat de certuri si sa nu te mai "sufoce" atat, ca vei ramane pe primul loc! succeshappy

| Marynna a răspuns:

Of...nu imi plac situatiile astea, dar, din pacate, se intamplasad

Pai, poti sa o prinzi pe mama ta cand are un moment bun si sa ii zici tot ce ne-ai zis si noua(ai scris foarte frumos, ma bucur ca iti recunosti defectelewinking ). Si incearca sa mai adaugi si ca tu suferi de fiecare data cand va certati si ca ai vrea sa aveti o relatie normala mama-fiica.

Sper ca va intelegewinking

| VLadGr a răspuns:

Si eu am avut aceeasi situatie vara, doar ca tatal meu nu a plecat in alta tara. S'au certat parintii pentru o perioada si int'un fel isi descarca nevii pe mine. Ma punea sa fac curat tot timpul desi era doar putine lucruri ravasite pe birou, si sfarseam si eu sa nu am voie la pc sau psp.
Acum totul e bine la mine, dar iti spun ca mama ta sufera (probabil pentru ca nu cunosc detaliat situatia) din cauza tataui plecat. Sper sa te ajute.

| Juanita a răspuns:

Salut! Esti intr-o situatie delicata dar orice astfel de situatie are rezolvare. In primul rand trebuie sa clarifici clar care sunt asteptarile pe care le are mama ta de la tine. E cam greu deoarece un parinte daca vede ca, copiii ei au rezultate bune la invatatura adopta alt comportament. Dar daca ea este asa e clar ca e vreo sursa de stres in viata ei si tu esti cea mai apropiata persoana cu care se descarca.
Ceea ce iti propun eu sa faci compromisuri. In primul rand asteapta un moment in care ea nu e stresata si stai de vorba cu ea. Incerca sa fi si tu intelegatoare, poate ii e greu singura si incerca sa te apropi de ea. Incerca sa va impartiti munca, ce faci tu ce face ea. Sa discuti cu ea despre programul tau, si sa incerci sa o asculti.
Exista parinti dificili, dar nu parinti rai. Trebuie sa gasesti calea de mijlochappy Sigur va merge!

| AlexandraNyco11 a răspuns:

Nu m-am confruntat nici odata cu o problema asa de mare! Imi pare rau! As putea sa iti spun ce sa faci! Nu stiu daca o sa mearga! Eu zic sa incerci sa eviti certurile, sa ii mai cumperi cate o floare, un cadou din cand in cand! Sau sa ii arati notele bune din carnet. Pentru ca orice parinte se bucura de asta! Sa incerci sa vorbesti mai mult, mai personal! Sa mergeti in oas! Sa faceti lucruri prietenesti! Daca este o situatie tensionata intre voi ar trebui sa mai lasi de la tine! Sa ii vorbesti frumos indiferent de ce face! Ea sigur incearca sa va intelegeti mai bine! Incearca si tu! Faceti lucruri ca intre mama si fiica! Vorbiti mai deschis! Eu zic ca se intampla acestea fiindca nu vorbiti atat de deschis!

| DeniSaa_4559 a răspuns:

Mda. te inteleg perfect. dar. orice relatie mama-fiica ca sa zc asa mai are si partile rele.cum ar fi certurile.
doar nu crezi ca te va lasa si va pleca in Italia. spune astea doar pentru ca este suparata.
eu nu cred ca te`ar lasa si ar pleca.incearca sa o intelegi si pe ea si mai lasa de la tine.snt sigura ca asa va ve`ti mai intelege.sau povesteste`i c ai fqt la scl,. sau dac vrei sa-ti ceri scuze i'ai un cadou prin care sa. i arati ca iti pare rau.
sper c te-am ajutat:*