| DANNY1004 a întrebat:

Daca cineva care este minor se muta sa stea la alte rude (de exemplu bunici), iar unul din parinti nu este de acord si anunta politia, ei pot sa aiba probleme din cauza asta? Adica sa trebuiasca sa mearga sa dea declaratii sau chiar mai rau? As vrea un raspuns sigur de la cineva care se pricepe.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legii domiciliul minorului este la domiciliul parintilor. Sigur ca, cu acordul parintilor, poate sta si la bunici.
Daca minorul sta la bunici, mai ales ca este cu acordul unui parinte, atunci politia nu are atributii sa intervina. Obligatia minorului de reintoarcere la domiciliul parintilor poate fi dispusa doar de instanta de judecata, in urma unui proces civil. Doar daca instanta dispune reintoarcerea si minorul sau alta persoana se opune hotararea se poate pune in executare printr-un executor judecatoresc si acesta poate solicita interventia politiei.

| DANNY1004 explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca un parinte nu mai traieste, iar celalalt nu este de acord?

| sadrian46 a răspuns (pentru DANNY1004):

Atunci nu poate.

| DANNY1004 explică (pentru sadrian46):

Cineva mi-a raspuns ca se poate daca are 14 ani. Deci se poate sau nu, ca nu inteleg?

| sadrian46 a răspuns (pentru DANNY1004):

Ceea ce se poate și ce nu se poate nu hotărăsc eu ci legea. Iar legea spune că minorul nu poate părăsi domiciliul părinților fără acordul lor. Eu nu sunt legea, eu spun ce scrie în lege, Dacă altcineva îți spune că se poate, că așa știe sau așa crede el că se poate, atunci să crezi ce zice el.

| DANNY1004 explică (pentru sadrian46):

Faza e ca nu mai stiu ce sa cred. Poate cea mai buna solutie e plecatul asa de aiurea unde se nimereste. Macar asa sigur nu ar avea probleme degeaba alte persoane.

| Ioandelasal a răspuns (pentru DANNY1004):

Atunci va trebui sa respecte decizia parintelui cu care sta.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de varsta minorului. Daca a implinit 16 ani, atunci e decizia lui si ai celor care il primesc.
Sub varsta de 14 ani este nevoie de hotarare judecatoreasca, iar intre 14 si 16 ani autoritatea tutelara poate avea decizie in functie de constatarea starii de fapt (vointa minorului, conditiile celor unde vrea sa se mute, etc.)

| DANNY1004 explică (pentru Bula):

Daca are 14 ani si bunicii sunt de acord si au conditii bune, pot fi motive sa se refuze? Si cine este autoritatea tutelara?

| sadrian46 a răspuns (pentru DANNY1004):

Dacă mai are un părinte, nu este nevoie de autoritate tutelară. Un părinte poate fi decăzut din drepturile sale de părinte doar prin hotărâre judecătorească.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu inainte de a pleca de acasa lasi un bilet si spui "am plecat la bunici sa stau o vreme la ei, stati linistiti" si gata nu inteleg de ce ar chema parintii politia in cazul asta.
Faza e ca in cazul in care vor sa te vada parintii sa te gaseasca acasa la bunicii tai ca daca ai murit pe undeva pe camp s-au intr-un club din cauza bauturii mai greu te vor gasi.